Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

aktualizováno 
Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato výplaty sekretářek, firemních právníků či generálních ředitelů spíše zamrzají. Podle jakého klíče se letos rozdává?

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vysoké odměny přišly s květnovou výplatou lidem z mladoboleslavské Škody, mzda stoupá i v dalších automobilkách a výrobních podnicích. Zatímco česká ekonomika podle analytiků šlape už několik měsíců na brzdy, růst platů jede stále na plný výkon.

Dovolit zvolnit si nemohou především výrobní podniky. „V současné době je plně rozjetá mzdová a inflační spirála, takže platy rostou ve všech regionech. Někde rychleji, někde pomaleji. V současné době rekordně nízké nezaměstnanosti dochází často k lanaření zaměstnanců,“ říká Pavel Koutný z prostějovské oděvní firmy Koutný. I když se některé firmy snaží vyvážit peníze velkorysými benefity, plat je stále klíčový.

„Mzdy i platy v letošním roce výrazně rostou, v mnoha oborech se nárůst v prvních čtyřech měsících dá vyčíslit v desítkách procent. Výrazné zvyšování jsme podle údajů na Platy.cz zaznamenali v některých profesích v retailu, v dopravě a logistice, ale také ve finančnictví, HR a na manažerských postech,“ říká Michal Novák za Platy.cz. Kde se nepřidává, přecházejí zaměstnanci rychle za lepším.

Odborářský sen

Brněnský výrobce osvětlení Beghelli – Elplast projednává s dělníky plat jednou za dva roky při kolektivní smlouvě. Při posledním jednání s odboráři byl dohodnutý růst platů o sedm procent a o šest procent v následujících dvou letech. „V reálu jsme přidávali deset procent za poslední rok. Výjimečně jsme museli reagovat na trh a zvyšovat mzdy mimo tyto dvouleté cykly,“ říká generální ředitel továrny Radim Linka.

Přidávalo se právě těm, bez kterých by vlastní výroba vázla. „Hromadně se nám ozvali seřizovači strojů. Byli jsme nuceni zvýšit mzdy i všem skladníkům, abychom někoho vůbec na tyto pozice sehnali a udrželi ostatní,“ vysvětluje ředitel.

Podle portálu Platy.cz rostla z dělnických profesí nejrychleji výplata jeřábníkům, kteří si od letošního ledna do dubna polepšili o tři a půl tisíce korun, elektromechanikům či automechanikům. Ještě progresivněji, až o třetinu, roste letos mzda řidičům kamionů, kuchařům či strojvedoucím. O dva tisíce poporostla od začátku letošního roku výplata i uklízečkám, skladníkům nebo dělníkům v továrnách.

Online srovnání investic. Zhodnocení až 6 % ročně. 

finmarket_investice

Porovnejte si nabídky investic rychle a jednoduše. 10 nejlepších stabilních fondů na českém trhu.

K výplatám navíc přibývá i bohatý bonusový program. Unišeky za šest tisíc ročně, příspěvky na stravné až dvanáct tisíc, stejně tak podporované penzijní připojištění a další odměny nabízí pracovníkům kromě výplaty i výrobce dílenského nábytku na Chomutovsku. „Ve zdejších průmyslových zónách je mnoho zajímavých pracovních příležitostí a my bychom chtěli být tím nejlepším zaměstnavatelem. Chceme nejen přilákat zajímavé kandidáty, ale také si udržet spokojené a loajální zaměstnance,“ říká Denisa Škůrková z personálního oddělení společnosti Blika.

Skokan jara: školitel

Za bílými límečky – lidmi z kanceláří – žádní odboráři nestojí. Platy si vyjednávají sami za sebe. Letos dostávají přidáno hlavně ti, kteří se v současné ekonomické situaci hodí podnikům nejvíce.

„Technickohospodářským pracovníkům nenavyšujeme mzdy v pravidelných cyklech, jejich plat se odvíjí od nabídky a poptávky, ale na řadě míst je necháváme ‚vyrůst‘. Navýšení mzdy je tak spojeno s vyššími nároky na jejich práci,“ poznamenává generální ředitel Beghelli– Elplast Radim Linka. Například účetní junior tam nastupuje za 26 tisíc hrubého, po zkušební době se může už těšit na výplatu o jeden až dva tisíce vyšší. „Po dalších dvou letech si přijde na 30 tisíc,“ dokládá ředitel.

Právě lidem kolem peněz – finančním konzultantům, ekonomickým analytikům či fakturantům – teď roste výplata nejvíce. Vítězem mezi kancelářskými pracovníky jsou letos školitelé a lektoři personalistky a lidských zdrojů, zatímco v lednu brali v průměru 34 tisíc, v dubnu už to bylo 46 tisíc hrubého. „Také se výrazně zvýšily platy ve státním sektoru, kde v posledním roce došlo dokonce k tomu, že medián platu stoupal výrazněji než medián mzdy, tedy ohodnocení v neveřejném sektoru, jak dokazují nedávno zveřejněné závěry průzkumu Informačního systému o průměrném výdělku,“ poznamenává Michal Novák.

Kde letos rostou platy nejvíce - skokani v oborech
OborPoziceleden/2019duben/2019
Personalistikaškolitel34 15046 388
Managementmanažer hotelu35 83648 333
Ekonomikafinance specialista reportingu35 05045 722
Dopravalogistika řidič kamionu23 87431 126
ObchodVedoucí prodejny28 00035 784
Vrcholový managementobchodní ředitel87 982111 901
Cestovní ruchkuchař21 67326 700
Inf. technologieIT architekt78 12093 803
Stavebnictvíjeřábník21 10024 837
Bankovnictvírisk specialista49 85658 608
Zdravotnictvízubní technik20 71823 900
Technikarozvoj vedoucí tech. oddělení51 42159 090
Školstvívzděl. výzkumný a věd. pracovník35 67540 540
Elektrotechnikaelektromechanik27 59931 122
Polygrafiemédia produkční31 62535 375
Administrativaoffice manager30 62934 169
Právo, legislativaprávník46 66551 800
Pomocné práceuklízečka14 64216 157
Autoservisautomechanik28 22131 055
Zdroj: Platy.cz; v tabulce je uvedena hrubá mzda v korunách

Platově se daří i výkonným ředitelům a technickým manažerům. Z managementu dostali nejvíce přidáno manažeři hotelů. Ale ani ve vrcholných funkcích se nepřidává automaticky. Podle údajů portálu Platy.cz letos výplata „zamrzla“ ředitelům podniků, projektovým manažerům či firemním právníkům. Management spíše vyčkává, co přinesou další měsíce a jaké budou zisky, od kterých se platy či bonusové části mzdy odvíjejí. Generálnímu řediteli a ostatním členům nejvyššího managementu se nezvyšoval plat ani u brněnského výrobce osvětlení. „Našly by se i další pozice, kde jsme plat nezvyšovali. Jsou nastavené na aktuální tržní úrovni,“ poznamenává ředitel Radim Linka.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Jak vyjít se sociopatem na pracovišti a jak ho spolehlivě rozpoznat

Sociopat - ilustrační foto

Podle mezinárodních odhadů spadá do kategorie sociopatů zhruba každý pětadvacátý. Je proto velmi pravděpodobné, že se s...

Žebříček 10 nejlepších bankovních běžných účtů. Pořadí se mění

Ilustrační snímek

Banky dál vylepšují běžné účty a snaží se neztratit své klienty. Ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborným...

Při správné strategii se dají na důchod naspořit statisíce i miliony

Ilustrační snímek

Spořit na penzi a nespoléhat se jen na státní důchod má smysl. Jen náklady na bydlení patří v současnosti k nejvíce...

Se svou Trinutkou uspěl v soutěži i u zákazníků, kteří máslo ochutnali

Radomír Novák ze společnosti Trinutka

Mohl projektovat přehrady či jiná vodní díla. Před několika lety, sám pro sebe, vyrobil oříškové máslo. A když chutnalo...

Přivýdělek v penzi není bez limitů. Pro některé důchodce platí omezení

Ilustrační snímek

V letních měsících si často přivydělávají nejen studenti, ale i penzisté. Jsou jejich výdělky nějak limitovány? Kolik...

Další z rubriky

Zlepšováky mívají pro firmu cenu zlata. Jak je šéfovi prodat?

Ilustrační snímek

Pro mnoho firem znamenají zlepšováky, s nimiž přišli sami zaměstnanci, výrazné zlepšení výkonu a produkce i nemalou...

Podnikal a tloustl. Drasticky shodil 33 kilo a změnil si tím život

Stanislav Petříček

Stanislav Petříček začal podnikat a přibývat na váze. Během roku vystřídal pět velikostí kalhot. Pak začal mít strach,...

Své razítko by měl mít každý, říká grafička. Prodala jich už tisíce

Lída Kejmarová si ze své záliby udělala zaměstnání a je spokojená.

Zdánlivě zapomenutá razítka začínají být opět v kurzu, a to nejen proto, že šetří čas, ale dokážou vtisknout dané věci...

Cena Bitcoinu 2019: 4 důvody, proč Bitcoin tentokrát 20000 nezastaví

Cena Bitcoinu 2019: 4 důvody, proč Bitcoin tentokrát 20000 nezastaví

Kurzy.cz Cena Bitcoinu 2019: Bitcoin zaznamenává nové roční maxima. Bitcoin objem na směnárnách vystřeluje a nic zatím nenasvědč...

Najdete na iDNES.cz