Diskuse k článku

Mzdy, které vám dluží firma, vyplatí úřad práce. Ale jen tři

Jestliže vám firma dluží výplaty, protože se dostala do problémů, máte šanci, že své peníze dostanete. Nový insolvenční zákon vám dává víc času, abyste o proplacení mohli požádat úřad práce. Budou to ale nejvýš tří mzdy, které vám zaměstnavatel dluží.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Host

doplnění III.

Žádosti o uspokojení mzdových nároků jsou dva formuláře - "Žádost o uspokojení mzdových nároků" a "Doložení mzdových nároků" - vždy musí být vyplněny oba formuláře. Lze je stáhnou na adrese http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/insolvence nebo vyzvednout na úřadech práce. K těmto žádostem přiloží žadatel zejména Potvrzení o zaměstnání - zápočtový list, pokud pracovní poměr u zaměstnavatele stále trvá, tak pracovní smlouvu nebo dohodu o pracovní činnosti. K vyplnění žádosti se též budou hodit výplatní pásky za měsíce, které uplatňujeme.

K uplatnění mzdových nároků u úřadu práce tedy potřebujeme oba výše uvedené vyplněné formuláře a započtový list nebo pracovní smlouvu, toť vše :-P

0/0
23.8.2009 20:58

Host

doplnění II.

Na tomto portálu též zjistíme, kdy byl návrh podán. Podle tohoto určíme za jaké měsíce můžeme dlužnou mzdu u úřadu práce uplatňovat, tzv. rozhodné období. Rozhodným obdobím je kalendářní měsíc, ve kterém bylo vyhlášeno moratorium před zahájením insolvenčního řízení nebo ve kterém byl podán insolvenční návrh, jakož i 3 kalendářní měsíce předcházející tomuto měsíci a 3 kalendářní měsíce následující po tomto měsíci. Např. insolvenční návrh byl podán 13.8.2009 - rozhodné období tedy je květen, červen, červenec, SRPEN, září, říjen a listopad. Z těchto sedmi měsíců si lze vybrat 3 měsíce, za které budeme dlužnou mzdu uplatňovat. Tyto měsíce nemusí nemusí být po sobě jdoucí. Maximální částka za jeden měsíc a odstupné viz. článek.

0/0
23.8.2009 20:57

Host

doplnění...

První a základní podmínkou pro podání žádosti o uspokojení mzdových nároků je ta, že na zaměstnavatele musí být podán insolvenční návrh nebo bylo před zahájením insolvenčního řízení vyhlášeno moratorium. Toto lze jednoduše ověřit na portalu www.justice.cz - insolvenční rejstřík nebo u kteréhokoli úřadu práce. Tento návrh mohou u krajských soudů podat sami zaměstnanci. Teprve potom se můžeme vydat na úřad práce.

před zahájením insolvenčního řízení vyhlášeno moratorium. Toto lze jednoduše ověřit na portalu www.justice.cz - insolvenční rejstřík nebo u kteréhokoli úřadu práce. Tento návrh mohou u krajských soudů podat sami zaměstnanci. Teprve potom se můžeme vydat na úřad práce.

0/0
23.8.2009 20:55

Host

Dlužné mzdy

Je to hodně pitomé, bohužel jsem to zažila.

0/0
23.8.2009 7:52

Host

Re: Dlužné mzdy

Nejenže je to pitomé, ale i dostatečně ohebné. Já jsem při odchodu ze zam. podepsal vyplácení odstupného v 5-ti splátkách (abych byl loajální k ostatním, kteří ve firmě zůstali a firma tím nekrachla - to se stejně nepodařilo). Tím pádem mi na ÚP sdělili, že dostanu tak max. úhradu odstupného za 1 měsíc. Takže jsem za nevyplacenou mzdu, dovolenou a odstupné dostal 18 tis. místo 77 tis. které mi firma dlužila. A když je teď  ta novela zákona, myslel jsem si, že můžu dodatečně uspět, ale akorát tak houby. Můžu si žádat jen jednou za 12 měsíců. Děkuji za kvalitní zákony a veškeré limity, které s jsou stejně nesmyslné jako plácání politiků (zprava doleva). A jen tak mimochodem, jak vysoké a kolik náhrad mají naši budikničemové a darmožrouti, co se válí v PS.

0/0
18.9.2009 14:01

jozka skocdopole

Prilis komplikovane !

To si ty nahradni vyplaty mohou strcit za klobouk.

0/0
23.8.2009 6:12

General Custer v.2

Jestlize vam firma

nevyplaci mzdy, tak bezte rychle pryc, protoze lepsi to uz nebude. Ne jako ti sklari, co takhle cekali pul roku.

0/0
22.8.2009 14:30

Host

Článek shrnu slovy,

pomoc lidem v nouzi nějaká.Není ideální.Souhlasím s názorem debatujícího níže jak to vypadá na úřadech  práce v jm kraji.Sám mám podobné zkušenosti.Ovšem naštěstí mám  tzv. nekolidující zaměsnání.Bude mi končit stejný den jak nárok na podporu.Co bude dál Bůh suď.

0/0
22.8.2009 12:19

General Custer v.2

Re: Článek shrnu slovy,

Nesvadej to na Boha, je to v tvych rukou.

0/0
22.8.2009 14:31

Host

Již delší dobu se zabývám myšlenkou

jaké je vlastně poslání úřadů práce. Po přihlášení Vás zaevidují a v měsíčních intervalech se Vás pouze vyptávají zda jste již nalezli práci. Když pracovníky ÚP upozorníte že pracovní místa opakovaně inzerovaná na jejich stránkách jsou dávno obsazena, výmluvně pokrčí rameny a i celkově působí velmi neochotně. Pokud přijdete s pracovní smlouvou, pouze si Vás odškrtnou jako kus na výrobní lince. V rekvalifikačních kursech končí povětšinou známí a štědřejší registrovaní. Výkony zaměstnancců ÚP mi připadají VYSOCE NEEFEKTIVNÍ. Možná by se situace změnila, kdyby byli zaměstnanci odměňováni podle dosažených výsledků. Jen pro úplnost: Tyto moje osobní poznatky pocházejí z ÚP Blansko v JMK.

0/0
22.8.2009 9:43

General Custer v.2

Re: Již delší dobu se zabývám myšlenkou

Poslanim uradu prace je zamestnat uredniky. Jako vedlejsak delaji statistiku. To je vce. A co chcete vic? Po urednicich?

0/0
22.8.2009 14:31

Host

Re: Již delší dobu se zabývám myšlenkou

Vy si skutečně myslíte, že duševně zdravý zaměstnavatel hledá zaměstnance na Úřadu práce? Kařdý ví, co se tam v evidenci nachází. Základní sestava 350 000 potřebných, kteří se zuby nehty drží v evidenci od roku 1993 a pak pár človíčků, kteří si potřebují odpočinout před nástupem do dalšího zaměstnání a práci mají dávno před tím dojednanou. Že inzerovaná místa jsou pro vás obsazena, jistě nění problémem ÚP. Zkustě trošku kultivovat váš zevnějšek, naučte se slušnému chování a zvyšte si za peníze svých schopnějších spoluobčanů své vzdělání (rekvalifikace). A hlavně - doržujte termíny, jinak budete sankčně vyřazen, vč. všech ostatních dopadů. To víte, "zadarmo" vás nikdo živit do nekonečna nebude. 

0/0
23.8.2009 1:08

AKSAMIT

Re: Již delší dobu se zabývám myšlenkou

ani se nedivim,ze nejsi zaregistrovany,takove blaboly se fakt daji psat jen anonymne....;-D

0/0
23.8.2009 19:33

Host

Firmy nadělají dluhy a stát to zaplatí

Měli by ty, co je nadělají zavřít. Ve vězení by měli pracovat a z toho ty dluhy platit. Ne, že firma založí nové s.r.o. a jede se znova. To je snad možný jenov v Česku.

0/0
22.8.2009 9:41

General Custer v.2

Re: Firmy nadělají dluhy a stát to zaplatí

To je mozne v celem civilizovanem svete od 19. stoleti a jeho nejvetsiho vynalezu, nezavisleho obchodniho jmeni. Bez neho bychom byli porad ve stredoveku, jako islam.

0/0
22.8.2009 14:33

Host

Re: Firmy nadělají dluhy a stát to zaplatí

Pokud si nastudujete triviální rozdíl mezi fyzickou osobou v členění na podnikající (např. OSVČ) a nepodnikající a právnickou osobou, pak vám to pomůže v orientaci v tomto problému.

0/0
23.8.2009 1:13

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že můžete nechat peníze úročit a zároveň je kdykoliv vybrat?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz