Kdy a jak si říct o lepší plat, aby vás šéfové neodmítli

aktualizováno 
Je ve vaší firmě běžné, že stávající pracovníci nedostávají přidáno? Nenechte se odradit a zkuste si o zvýšení říct. Je však dobré dodržet určitá pravidla. A když to nevyjde, zkuste se poohlédnout po lépe placené práci.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jak si říct o dobrý plat na pohovoru? Už před prvním setkáním s možnými šéfy si promyslete dopředu, čeho chcete dosáhnout. Měli byste mít zjištěno, jak je pozice hodnocena v dané lokalitě a s kvalifikací, kterou máte.

Spoříte? Investujte a zvyšte své úspory.

Přesto platovou otázku neprobírejte hned na začátku setkání. Vždy je vhodnější počkat, jak se bude pohovor vyvíjet. Abyste dovedli posoudit, kolik peněz je vhodné požadovat, potřebujete znát náplň práce, míru zodpovědnosti, možnost kariérního postupu a další faktory.

„Když nadejde vhodný čas a už máte dostatek informací o tom, co práce na dané pozici obnáší, a zároveň vidíte, že jste na pohovoru vyvolali chuť ‚koupit vás‘, začněte vyjednávat,“ nabádá Michal Novák z portálu Profesia.cz. Tím to však nekončí. „Prvního přidání se často dočkáte po skončení zkušební doby,“ má vypozorováno Michal Novák.

Pokud se ve firmě nenavyšuje mzda pravidelně nebo za jasně daných podmínek, o lepší finanční ohodnocení se musíte přihlásit. O zvýšení platu si však neříkejte častěji než jedenkrát ročně. Co to zkusit právě teď?

Kdy a jak si říct o zvýšení platu

K vyjednávání o zvýšení platu je vhodné využít nějaké výrazné pracovní úspěchy, například dokončení projektu. „Hlavně je třeba mít za sebou hmatatelné výsledky a dobré hodnocení, ale to mnohdy nestačí a je třeba přijít i s dobrým nápadem, který firmě pomůže něco zlepšit,“ radí Andrea Linhartová Palánová, která se zabývá srovnáním platů v auditorské společnosti PwC ČR.

Čtěte také

Dobrým okamžikem jsou také pohovory s nadřízeným při interním hodnocení. Mnohé firmy často samy přicházejí s ročním cyklem úpravy platů za dosažené výsledky. „O platu se vyjednává mezi čtyřma očima, pokud trousíte poznámky o tom, že půjdete jinam, kde vám dají více, ničeho nedosáhnete. Před jednáním se šéfem si dobře rozmyslete dvě věci – jak mu svůj požadavek zdůvodníte a jak ho načasujete,“ radí Novák.

Připravte si pozitivní argumenty, které dokládají, že pracujete dobře a jste pro firmu přínosní. Pokud ve firmě působíte více let, můžete zmínit také loajalitu, ta se oceňuje výrazně více než dříve.

„V žádném případě se šéfa nesnažte vydírat a stavět svou argumentaci na tom, že pokud vám nepřidá, odejdete ke konkurenci. Zvláště pokud nejste odhodlaní to v případě neúspěchu opravdu udělat,“ upřesňuje Novák.

A jak se bránit platové nerovnosti? „Rozšiřujte si kvalifikaci, nepřestávejte se vzdělávat, sledujte vývoj v oboru a zjišťujte si informace o vývoji platů z renomovaných zdrojů,“ radí Andrea Linhartová Palánová.

Pokud chtějí ženy získat lepší platové ohodnocení, neměly by se bát vyjednávat. „Muži jsou v tomto ohledu mnohem asertivnější. Navíc mívají vyšší platová očekávání už při nástupu do zaměstnání, takže získávají lepší startovní pozici,“ uzavírá Novák.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Jak vyjít se sociopatem na pracovišti a jak ho spolehlivě rozpoznat

Sociopat - ilustrační foto

Podle mezinárodních odhadů spadá do kategorie sociopatů zhruba každý pětadvacátý. Je proto velmi pravděpodobné, že se s...

Žebříček 10 nejlepších bankovních běžných účtů. Pořadí se mění

Ilustrační snímek

Banky dál vylepšují běžné účty a snaží se neztratit své klienty. Ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborným...

Karetní realita: PIN na šupině, kartu dala synovi, účet vysál kolega

Ilustrační snímek

Platit kartou Čechy baví. V digitálních platbách jsme dokonce na špici v Evropě. Používáme je doma i v cizině a platíme...

Dostal výpověď pro nadbytečnost, firma přitom inzeruje volná místa

Ilustrační snímek

Zaměstnavatel nám může dát výpověď jen z důvodů vyjmenovaných v zákoníku práce. Co ale dělat, když výpovědní důvod...

Podnikal a tloustl. Drasticky shodil 33 kilo a změnil si tím život

Stanislav Petříček

Stanislav Petříček začal podnikat a přibývat na váze. Během roku vystřídal pět velikostí kalhot. Pak začal mít strach,...

Další z rubriky

Roboti nás o práci nepřipraví. Zaměstnají nás

Ilustrační snímek

Některé starší studie předpovídaly, že kvůli automatizaci a robotizaci zanikne až polovina pracovních míst, novější...

Ze zaměstnanců se stávají lovci hlav. A firmy jim za to dobře platí

Ilustrační snímek

Pět, deset, třicet, padesát, a dokonce sto tisíc mohou zaměstnanci získat za člověka, kterého přivedou do podniku na...

V kanceláři bylo minulý týden 40 stupňů, klimatizaci šéf odmítá koupit

Ilustrační snímek

Tropické letní teploty jistě potěší všechny, kteří zrovna tráví dovolenou někde u přehrady. Vedro na pracovišti ale...

Souhrn 18.6: - Trump zcela otočil ladění trhů, euro oslabilo kvůli ECB, ropa se ...

Souhrn 18.6: - Trump zcela otočil ladění trhů, euro oslabilo kvůli ECB, ropa se ...

Kurzy.cz Pražská burza dnes při stále pouze podprůměrné likviditě pouze lehce rostla. Evropské akciové trhy po nejistém dopoledn...

Najdete na iDNES.cz