Kdy a jak si říct o lepší plat, aby vás šéfové neodmítli

aktualizováno 
Je ve vaší firmě běžné, že stávající pracovníci nedostávají přidáno? Nenechte se odradit a zkuste si o zvýšení říct. Je však dobré dodržet určitá pravidla. A když to nevyjde, zkuste se poohlédnout po lépe placené práci.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jak si říct o dobrý plat na pohovoru? Už před prvním setkáním s možnými šéfy si promyslete dopředu, čeho chcete dosáhnout. Měli byste mít zjištěno, jak je pozice hodnocena v dané lokalitě a s kvalifikací, kterou máte.

Spoříte? Investujte a zvyšte své úspory.

Přesto platovou otázku neprobírejte hned na začátku setkání. Vždy je vhodnější počkat, jak se bude pohovor vyvíjet. Abyste dovedli posoudit, kolik peněz je vhodné požadovat, potřebujete znát náplň práce, míru zodpovědnosti, možnost kariérního postupu a další faktory.

„Když nadejde vhodný čas a už máte dostatek informací o tom, co práce na dané pozici obnáší, a zároveň vidíte, že jste na pohovoru vyvolali chuť ‚koupit vás‘, začněte vyjednávat,“ nabádá Michal Novák z portálu Profesia.cz. Tím to však nekončí. „Prvního přidání se často dočkáte po skončení zkušební doby,“ má vypozorováno Michal Novák.

Pokud se ve firmě nenavyšuje mzda pravidelně nebo za jasně daných podmínek, o lepší finanční ohodnocení se musíte přihlásit. O zvýšení platu si však neříkejte častěji než jedenkrát ročně. Co to zkusit právě teď?

Kdy a jak si říct o zvýšení platu

K vyjednávání o zvýšení platu je vhodné využít nějaké výrazné pracovní úspěchy, například dokončení projektu. „Hlavně je třeba mít za sebou hmatatelné výsledky a dobré hodnocení, ale to mnohdy nestačí a je třeba přijít i s dobrým nápadem, který firmě pomůže něco zlepšit,“ radí Andrea Linhartová Palánová, která se zabývá srovnáním platů v auditorské společnosti PwC ČR.

Čtěte také

Dobrým okamžikem jsou také pohovory s nadřízeným při interním hodnocení. Mnohé firmy často samy přicházejí s ročním cyklem úpravy platů za dosažené výsledky. „O platu se vyjednává mezi čtyřma očima, pokud trousíte poznámky o tom, že půjdete jinam, kde vám dají více, ničeho nedosáhnete. Před jednáním se šéfem si dobře rozmyslete dvě věci – jak mu svůj požadavek zdůvodníte a jak ho načasujete,“ radí Novák.

Připravte si pozitivní argumenty, které dokládají, že pracujete dobře a jste pro firmu přínosní. Pokud ve firmě působíte více let, můžete zmínit také loajalitu, ta se oceňuje výrazně více než dříve.

„V žádném případě se šéfa nesnažte vydírat a stavět svou argumentaci na tom, že pokud vám nepřidá, odejdete ke konkurenci. Zvláště pokud nejste odhodlaní to v případě neúspěchu opravdu udělat,“ upřesňuje Novák.

A jak se bránit platové nerovnosti? „Rozšiřujte si kvalifikaci, nepřestávejte se vzdělávat, sledujte vývoj v oboru a zjišťujte si informace o vývoji platů z renomovaných zdrojů,“ radí Andrea Linhartová Palánová.

Pokud chtějí ženy získat lepší platové ohodnocení, neměly by se bát vyjednávat. „Muži jsou v tomto ohledu mnohem asertivnější. Navíc mívají vyšší platová očekávání už při nástupu do zaměstnání, takže získávají lepší startovní pozici,“ uzavírá Novák.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Znalost cizích řečí přináší lepší práci. Jaké jazyky jsou žádané

Ilustrační snímek

Znalost jakéhokoli cizího jazyka výrazně zvyšuje šance na atraktivní pracovní místo. Jaké jazyky jsou nyní žádané a na...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Hypotéka je pro Čechy už zase "luxus". Hypotéky jsou nejdražší za pět let, letos...

Hypotéka je pro Čechy už zase "luxus". Hypotéky jsou nejdražší za pět let, letos...

Kurzy.cz Průměrná sazba hypoték v Česku se lednu dostala na úroveň tří procent. Tak drahé byly hypotéky naposledy před takřka pě...

Najdete na iDNES.cz