Může být vyšší věk výhodou?

  18:29aktualizováno  18:29
Může mít starší člověk vůči mladým v práci nějakou výhodu? Na první pohled se zdá, že ne. Jeho věk totiž bývá spojován s vyšší únavou a opotřebovaností a se zhoršujícím se zdravím. Zaměstnavatelé se proto zrovna nehrnou do přijímání starších lidí. Jenže zaměstnanec s dlouholetou praxí může nabídnout něco, co mladým chybí - zkušenosti a životní nadhled.

Jde jen o to, jak své přednosti dokáže zdůraznit a využít nejen k tomu, aby si udržel práci, ale také si případně i polepšil.

Nejlepší je využít toho, co vyšší věk nabízí. Odrostly vám děti, nepospícháte do školky, nemusíte s nimi být doma, když onemocní. Máte výhodu proti mladším kolegům, můžete šéfovi nabídnout časovou přizpůsobivost.

Platí to pro ženy i pro muže. Není nutné začínat hned balit a těšit se do důchodu. Starší lidé ovládají dobře svou profesi, dosáhli určitých úspěchů v oboru, případně v řízení.

Mohou se tedy stát oporou pro  mladší spolupracovníky. Mohou radit či jinak pomáhat, být jim k dispozici v rovině odborných i osobních problémů.

Lidé s většími zkušenostmi se také dopouštějí méně často chyb. A když už nějakou udělají, umějí se z ní poučit a většinou už ji neopakují. Jsou stabilní, nepodléhají tak často emocím a dokáží se většinou ztotožnit s firmou.

A jak přistupovat ke spoustě nových věcí, které se na vás v práci mohou hrnout? Je dobré si uvědomit, že mnohé z toho, s čím se dnes setkáváte, tu už nejméně jednou bylo.

Neprožívejte náhlé změny v práci příliš vážně. Udělejte si odstup a pokuste se o pohled zvenku. Nebojte se zkoušet nové věci, i když se vám do nich zpočátku nechce.

Využijte také svých životních zkušeností při formování a rozvíjení mezilidských vztahů v práci. Určitě se najde někdo, kdo ocení váš trpělivý přístup při předávání pracovních zkušeností.

Když vás přepadnou splíny s pocitem, že nejste užiteční, připomínejte si všechny úspěchy, kterých jste dosáhli a radujte se z nich. Nevěšte hlavu, možná vás ta nejlepší kariéra ještě čeká.

Japonští zaměstnavatelé už vědí, že starší zkušení zaměstnanci jsou pro ně nepostradatelní, možná, že to brzy napadne i toho vašeho.

A ještě jedna dobrá zpráva - podle posledních průzkumů konzultační společnosti Spencer Stuart se sice snížil o pět let průměrný věk ředitelů největších amerických společností - ale stále ještě je celých padesát pět let.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Česku ujíždí vlak v přetahované o ukrajinské pracovníky

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Český trh práce trpí nedostatkem zaměstnanců. Řadu pracovních příležitostí tak u nás našli lidé z Ukrajiny. Teď o ně...

Začínali mezi holými zdmi, dnes vyvážejí do dvaceti zemí světa

Václav a Pavla Mikovi ze Sázavy dokážou ze skla vyrobit snad vše, na co si...

Po sametové revoluci oprášili odkaz pradědečka a obnovili komunisty zabavenou sklárnu. Jejich sklo znají ve dvaceti...

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Americké akcie uzavřely při lokálních maximech, Kraft Heinz -28 %

Americké akcie uzavřely při lokálních maximech, Kraft Heinz -28 %

Kurzy.cz Páteční obchodování v USA se neslo v pozitivním duchu a hlavní indexy uzavřely na týdeních maximech za nízké volatility...

Najdete na iDNES.cz