Diskuse k článku

Musí se uchazeč o místo svěřit se svou nemocí?

Často uchazeči o práci přemýšlí nad tím, jestli je vhodné budoucímu zaměstnavateli oznámit, že trpí epilepsií, alergií nebo jiným chronickým onemocněním. Někteří lidé trpí i psychickými poruchami, které nejsou na první pohled patrné. Těmto nemocem se nevyhneme ani v podnikání.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

stryc pepin

Green Day forever

V

0/0
17.11.2006 15:21

hele nevim

no nastral.

:-P

0/0
13.11.2006 8:38

XXL

Ještě jako reakce na některé příspěvky

Většina lidí má neschopnost, když jim opravdu něco je. Osobně nemám zkušenost a nedovolil bych si k doktorovi jít zdravý pro neschopenku. Možná lidi, kteří jsou nezaměstnaní.

Mentalita, že většina lidí na neschopence jsou simulanti a lidi, co chodí po doktorech se vyhýbají práci byla příznačná pro dobu totality. Tehdy měli lékaři předepsáno, kolik smí být nemocných na běžné nemoci, překračování je stálo prémie. Dnešní podnikatelé, leckdy mající doma ještě rudou knížku z minula, mají stále stejnou mentalitu jak za totality. To by pak šlo doktory rovnou zrušit, protože většina nemocných jsou simulanti. Dávky v nemoci jsou tak nízké, že si každý dobře rozmyslí, než by tam šel zdravý. Ale pokud je vysoká horečka a hodně zle, tak jen magor chodí kvůli penězům do práce.

0/0
7.8.2006 1:34

Thyronx

Otevreny (volny) trh prace.

Pokud zijete ve volnem trhu prace (USA) kde neplati ruzne ty socialisticke ZP...firma nepatra po zadnych detailech. Na vstupni prohlidce se dela zakladni vysetreni + EKG a zkousi moc na drogy nebo alkohol.Pokud je vse v poradku, nastupujete zpravidla druhy den po prohlidce. V pripade vetsich zdravotnich prekazek, o misto stejne prijdete. Pokud jste v zemi kde jste temer nevyhoditelni, nedivim se firmam ze jim sakra moc zalezi na vsech detailech vcetne detailniho zdravotniho stavu. :-D Ovsem, to vse jednou do CR prijde, ze se plati vyhradne za praci, dovolenou a za statni svatky.Jednou i ty premie ( podle barvy pleti,postavy u zen a jinych zajiste dulezitych kriteriich) , odpadnou a patricne se zvysi zakladni hodinova sazba.

0/0
6.8.2006 22:50

XXL

Re: Otevreny (volny) trh prace.

Prémie nebo vůbec pohyblyvá složka mzda je nevýhodná pro zaměstnance a výhodná pro zaměstnavatele. Protože nárok je zpravidla jen na ten základ. A plat se domlouvá často celkový. Je daleko lepší mít vysoký základ a žádné prémie než opačně, mám zkušenost s obojím.

0/0
6.8.2006 23:29

regazzi

Re: Otevreny (volny) trh prace.

Jaky to je, zdrhnout kdyz je zle a pak zjistit, ze v USA je taky zle, ze ses nechyt a na dalku davat nam, hloupejm, rady jak to tu mame delat ? Co takhle prijet a makata tady? Nechce se, co ? Davky jsou v US vyssi, ze ? Tak nekecej a bud rad, ze jsi tam kde jsi, magore.:-/

0/0
6.8.2006 23:57

belgian chocolate

jen tak pro informaci

za sociální dávky se toho v Česku pořídí podstatně víc než v USA

0/0
13.11.2006 16:35

kotatkoxxl

u nás je to jednoduché

- vstupní prohlídka u praktického, ORL a očního. Tyto prohlídky se každoročně opakují a tak má zaměstnavatel doklad, že dotyčný je schopen určité práce

0/0
6.8.2006 22:48

XXL

Dovolil bych se poopravit

Po roce jsem měl na jaře zase neschopenku. Můžu ujistit, že zaměstnavatel za mě neplatil nic. Naopak, menší firma, takže výpl páska bez dnů nemoci a peníze přišly od správy soc. zabezpečení.

Pokud dle nového zákona bude ze začátku platit firma, pak bude mít část peněz z pojištění. Nevím, jestli to bude platit pro firmy do 25 lidí. Navíc je otázka, jak dlouho ten zákon bude platit, vzhledem k výsledkům voleb. Hádal bych na necelý rok.

0/0
6.8.2006 19:59

TomášM

ANO

právo slídit má. Ale pokud bude vše fungovat tak jak má, tak se bez jeho souhlasu nic nedozví.....

0/0
6.8.2006 18:31

cb

To je pekne

Takze my se nesmime zamestnance ptat na jeho zdravotni stav, ale nemocenskou mu platit musime.

0/0
6.8.2006 18:22

Ludek_II

Re: To je pekne

kdyz uz nekteri podnikatele neproplaceji prescasy....tak aspon tu nemocenskou. Jestli patris mezi ta 2% slusnych, tak se omlouvam

0/0
6.8.2006 20:08

Thyronx

Re: Re: To je pekne

:-D Neumim si predstavit, ze by me jakykoliv zamestnavatel nezaplatil prescasy o ktere mne pozadal. (Tady v USA). Myslim ze u soudu by se prohnul jak luk !!A to tu nezname nejake ty socialisticke ZP...plati rule zamestnavatele.

0/0
6.8.2006 22:53

Jiří

Kuřáci?

No já jsem před časem do firmy přijímal slečnu. Na otázku, zda kouří, odpověděla ano, tak jsem se zeptal, co nejraději a ona to pochopila po svém. Nebylo to špatný:-)

0/0
6.8.2006 16:14

Ludek_II

Re: Kuřáci?

Paroubku, nemusis nam tu rikat, jak ses seznamil se Zuzanou ;-D

0/0
6.8.2006 20:05

XXL

Jistá firma měla psychol. testy

s otázkami včetně: Vadí vám pohled na krev? Věříte v Boha? Jak často máte pohlavní styk? Pro ženy: Je pro vás pohlavní styk bolestivý? atd. Místo zajímavé, lukrativní, ale radši jsem oželel a dotazník neodevzdal. Ale i tak řada firem psych. dotazníky má, i když ne takhle extrémní.

0/0
6.8.2006 13:35

Zuzana.

Re: Jistá firma měla psychol. testy

Tomu se dnes říká psychologie?;-D

0/0
6.8.2006 18:13

Thyronx

Re: Jistá firma měla psychol. testy

S psych. dotazniky jsem se tu nesetkal nikde. Je to kravina, ale mozna v jistych specifickych "jobech" ....

0/0
6.8.2006 22:54

XXL

Re: Re: Jistá firma měla psychol. testy

Když jsem měnil místo, tak jsem obešel řadu firem. A toto bylo jen u jediné. Nešlo o obor, kde by to bylo jakkoli na místě (např. výchova dětí apod.). To není kravina, ale realita. Od té doby se mnou agentura nespolupracuje (Kariéra), naštěstí se řada dalších. Otec majitele firmy je psycholog, použil testy ještě z doby totality.

Ale i u jiných firem byly občas vlezlé otázky. Myslím si, že nikomu není nic do mých zálib. Soukromá věc. Jenže to říct takto natvrdo, tak to můžu rovnou zabalit svůj zájem o tu firmu. Takže bud a nebo. Vyleze z toho nějaký kompromis.

0/0
6.8.2006 23:33

Pavel

pohled zaměstnavatele

Z pohledu větší zahraniční výrobní firmy vám řeknu dva poslední zážitky:

Místo specialisty obsazeno kandidátem, který zatajil, že má diagnózu od psychiatra a byl i hospitalizován. Samozřejmě se na to hned přišlo protože nebyl schopen vykonávat běžnou práci natož práci specialisty. Výsledek: flustrace na obou stranách, on pocit ukřivděnosti a pro nás zkažené výběrové řízení a ztracené náklady za zaškolení atd.

Další standardní případ: Člověk, trpící na záda (to jsme se dozvěděli později od příbuzných) přijat do výroby, po dvou měsích nahlásil pracovní úraz-zablokovaná záda a už je tři měsíce doma za 100%, protože se těžko dokáže, že diagnóza nesouvisí s pracovní činností, kterou vykonával.Nikdo nemá zájem zjišťovat detaily o zdravotním stavu zaměstanců a nechávat si prověřovat jejich minulost, ale ztráty a problémy plynoucí z toho, že zaměstnanci nejsou soudní při výběru své práce a nebo naopak už dopředu kalkulují s zneužitím systému, dohání některé firmy k nestandardním postupům.

0/0
6.8.2006 13:17

XXL

Existuje rozumné řešení

Zaměstnanec písemně potvrdí, že nemá zdravotní překážky pro vykonávanou funkci ani zdrav. omezení. Pokud má omezení, uvede jaká - jde je n o to, co souvisí s vykováváním práce. A hlavně, zaměstnavatel pošle na své náklady na vstupní prohlídku. Lékař potvrdí, jestli je pracovník zaměstnání schopen, případně s jakými omezeními. Lékař nemá právo informovat o zdrav. stavu a chorobách, ale uvede, jaká jsou omezení, pokud jsou.

Do zdrav. stavu pracovníka zaměstnavateli nic není, nemá právo se ptát na choroby apod. Má právo znát ale případná omezení.

Další praxe - zaměst. zpravidla chce potvrzenou návštěvu u lékaře. Proč má ale slídit, ke kterému specialistovi chodím? Např. proč má vědět, že chodím do hepatální nebo diabetologické poradny? Pokud ty věci neovlivnují můj výkon, nemělo by zajímat.

0/0
6.8.2006 13:25

XXL

pokr.

To jsou celkem nevinné věci, ale ženě nemusí být příjemné, že chodí ke gynekologi a zaměstnavatel o tom má naprostý přehled. Vůbec neuvažuji tzv. problematické potíže - typu návštěva onkologie, pracoviště na vyšetření AIDS, sexuologie, psychiatrie, klinický psycholog.

Jako muži by mi bylo např. vysvětlovat šéfovi/šéfce, že chodím na urologii s prostatou. Prostě moje choroby a potíže jsou moje soukr. věc. Doktoři by měli mít razítka na omluvenky, kde nebude specializace. Kvůli preventivnímu kardiovyšetření si nemusí zaměstnavatel myslet, že jsem kardiak a při nejbližší příležitosti se mě zbavit. Ochrana soukromí pacienta je stále nedostatečná. Pokud firmy dávají dotazníky jaké máte koníčky, pak je pochopitelně zajímá i zdrav stav. I když koníčky můžou mít návaznost na typ práce, přesto by měli strikně respektovat soukromí zaměstnance.

0/0
6.8.2006 13:30

máří magdalena

Re: pokr.

Nevím proč  vykládat šéfovi,ke kterému doktorovi jdu.Tyto pochůzky vyřizuji ve svém volném čase,případně si vezmu NV.Nemarodila jsem přes 5 let a do toho ostatního nikomu nic není.Navíc poměry ve firmě jsou nastaveny tak,že se mi nevyplatí marodit ani courat na propustku.

0/0
7.8.2006 0:00

XXL

Re: Re: pokr.

Já to taky nevím, ale pokud se šéf zeptá, tak ne vždy je zaměstnanec v pozici, aby si mohl dovoli říct, že mu do toho nic není. K doktorům lidi nechodí, aby se vyhnuli práci. Kdo se chce ulít, dokáže to během prac. doby. U doktora zábava není, ani v čekárně. Ve volnu tam půjde člověk těžko, doktoři mají ranní i odp. hodiny v běžné pracovní době. A v nemocnic by právem někoho vyhodili, kdyby tam přišel v půl sedmé večer, že jde z práce. Oni tam nebudou přes noc proto, že jinde ve fabrice ve dne pracují. Banky mají hodiny taky od 8-9 do 17 hod, v nejlepším případě do 18 hod, ale to je spíš výjimka. A pokud jdu v prac době, i když si to nadělám nebo úkoly musím stejně stihnout, tak se musím v práci dovolit.

Marodit se mi taky nevyplatí, vyjde to hodně draho. Nicméně přecházím jen menší virozy, vážnější nemoci ležím s neschopenkou. Dle názoru lékařů není dobré, pokud nejde o zcela banální nemoc, to přecházet. Jednatk kvůli sobě, potom kvůli ostatním. Viz články na idnes na toto téma.

0/0
7.8.2006 1:28

belgian chocolate

to se hochu musíš rozhodnout

buď chceš mít soukromí a na návštěvu lékaře si vezmeš dovolenou nebo NV - v tom případě po tom zaměstnavateli skutečně nic není. nebo chceš, aby ti zaměstnavatel za čas strávený u lékaře zaplatil - v tom případě má zaměstnavatel právo vědět, co v pracovní době děláš. tvoje volba.

0/0
13.11.2006 16:34

Miss Marple

Re: pohled zaměstnavatele

Prosim vas a za jakych okolnosti vam pribuzni sdelili zdravotni stav vasich zamestnancu? Vy jste se jich ptal? Nebo vam to ha NR prisli oznamit sami? A co vstupni prohlidka lekarem, zda je dotycny schopen vykonavat tutoi cinnost? Myslim v pripade pana ve vyrobe.

Jsem frustrovana, kdyz ctu, ze zamestnavatel je flustrovan.

0/0
6.8.2006 14:19

Miss Marple

Oprava

na HR

0/0
6.8.2006 14:21

halalik

Re: Re: pohled zaměstnavatele

Takova vstupni prohlidka je o nicem. Doktor se zepta, zda nejsou nejake problemy, zda dobre vidi/slysi, zmeri tlak a to je asi tak vsechno. Karta se zdravotni dokumentaci je pacosovi volne pristupna a tak muze zavery a dokumenty z leceni, ktere by ho mohly znevyhodnit, docasne stopit.

To by musela byt 2kolova prohlidka. V 1. kole by budouciho zamestnance prohledl vseobecny nezavisly lekar a vytipoval potencialni rizikovou oblast, kde by mohl zamestnanec "neco tajit". V 2. kole by zamestnanec sel na vyzvani zamestnavatele k dotcenemu specialistovi.

K*rva lidi, uvedomte si, ze v praci stravite petinu, mozna ctvrtinu svyho zivota a tak ma zamestnavatel pravo znat vas skutecny zdravotni stav. Kdyz adoptujete decko, taky nesahate nejspis "poslepu".

0/0
6.8.2006 14:40

XXL

Re: Re: Re: pohled zaměstnavatele

Zažil jsem třikrát vstupní prohlídku. Dvakrát v nemocnici, specializované pracoviště, samozřejně součástí vyšetření krve, moči, poslech, jestli nejsou na srdci šelesty atd. Třetí prohlídku dělal taky doktor specialista, který spadá pod nemocnici a částečně má ordinaci mimo. Tj byl to smluvní lékař ne můj, ale zaměstnavatele. Můžu říct, že nešlo jen o měření tlaku, zdravotní potíže zjistil. Myslím, že specialista jde těžko ošálit. Prohlídka nebyla za 15 minut ale dosti dlouhá. V případě pochybností není problém předat dalším specialistům v nemocnici. Navíc u doktora vyplnuji dotazník, takže pokud nějakou chorobu zatajím, tak pak nesu důsledky toho zatajení.

Ale o co mi jde. Lékař vydá potvrzení, zda-li jsem schopen dané práce, případně s jakým omezením. Ale neinformuje o mém zdrav. stavu. Nejsme už v totalitě, i když by leckteré firmy rády zavedly totalitu svoji, horší jak za bolševika. K demokracii patří právo na soukromí, soukromí se smí narušit jen podle pravidel, kde to je nutné.

0/0
6.8.2006 19:56

Pavel

Re: Re: pohled zaměstnavatele

Pracovník přestal najednou chodit do práce a pouze na personální přišla neschopenka, kde byl zaškrtnut pracovní úraz. Takže nás samozřejmě zajímalo co se stalo, ale dotyčný nekomunikuje (nezvedá telefon, na vzkazy nereagujel), mj. typický postup již zkušených absentérů. Takže nám nezbylo nic jiného, než se ptát příbuzných, kteří u nás pracují, co je s Frantou. Toť k získaným informacím. Co se týče vstupní prohlídky, tak i závodní lékař má pouze omezené informace o zdravotním stavu pracovníka a už vůbec nezná zdravotní dokumentaci, která je vedená u specialistů. To je všeobecný problém vstupních prohlídek. Nechápete flustraci zaměstnavatele?, tak si představte, že náklady na první měsíc člověka ve výrobě dosahují cca 50 tis. Kč (OOPP, zaškolení, plat ...)

0/0
6.8.2006 17:14

Kara

Re: Re: Re: pohled zaměstnavatele

Zjistila bych na jeho pracovišti,zda vedoucímu nebo vůbec někomu svůj úraz hlásil. Pokud ano, musí být o tom záznam - co se stalo, jaké zranění, zda bylo ošetřeno v zaměstnání a pokračoval v práci nebo zda odjel k lékaři... Pokud nikdo o ničem neví, ihned bych kontaktovala lékaře,který mu neschopenku vystavil (zjistíte z razítka) a oznámila mu, že o úrazu v práci nic nevíte a tedy ho neuznáváte.

0/0
6.8.2006 18:07

halalik

Re: Re: Re: Re: pohled zaměstnavatele

To je doktorovi lehce receno zcela u pr*. Nevim, proc by sem mel zajimat o pozadi takovyho pripadu. K nemu zkratka prijde clovek s nejakou bolistkou a basta.

0/0
6.8.2006 19:41

Kara

Re: Re: Re: Re: Re: pohled zaměstnavatele

Jestliže mu ten člověk nahlásil, že se mu úraz stal v práci a on to zatrhl na neschopence, tak musí vědět, že tomu případně tak není. Protože o pracovním úraze jste povinni sepsat záznam a ten rozeslat na inspektorát, na sociálku, na zdravotní pojišťovnu a na Kooperativu (kde jste pojištěni pro případ úrazu zaměstnanců). O toto budete upomínáni, takže je potřeba začít tím doktorem, co ho ošetřoval.Pokud se ukáže, že si v práci nic neudělal, tak bych toho zaměstnance ještě vydusila za podvod.

0/0
6.8.2006 23:49

Obcasnykomentator

Re: Re: pohled zaměstnavatele

Taky mě napadlo, co se dělo, když byly obě strany "flustrované". Poplivali se navzájem?

0/0
6.8.2006 18:22

Zuzana.

Re: pohled zaměstnavatele

Co je to flustrace? Není to podobný stav, jako je frustrace?

0/0
6.8.2006 18:13

halalik

Staci...

.....tyden spolecnyho brannyho soustredeni zamestnancu nekde v prirode a hned se "mrzaci" projevi...:-P

0/0
6.8.2006 11:38

Sikec

Re: Staci...

Ty jsi opravdu idiot

0/0
6.8.2006 13:11

pulula

výpověď

Minulý rok jsem dostala výpověď 14 dní po tom, co jsem měla epileptický záchvat na pracovišti.Bylo to ve zkušební lhůtě, takže jsem se samozřejmě nedozvěděla důvod.Jednalo se o firmu, která "chrání naše sny".:-/

0/0
6.8.2006 11:22

halalik

Re: výpověď

Nj, to vis. Kellner neni charita - musi  tezce vydelavat. Kdyz se budes casto svijet v rytmu epilepsie tak pro nej nejses prinosem.

0/0
6.8.2006 11:42

Ludek_II

Re: výpověď

Jeee jee...budte rada, ze jste od nich pryc... Ja osobne bych jim nesveril ani ty sve sny... ;-D 

0/0
6.8.2006 12:09

Libor76

Re: výpověď

zažil jsem firmu, kde majitel na hodinu propustil jednu mladou ženu 2 dny před koncem zkušební doby. Holka se prokecla, že je těhotná... Zajímavost: její manžel v té firmě pracuje dodnes...

0/0
6.8.2006 12:47

Pavel

Re: Re: výpověď

Pokud při pohovoru sama od sebe tvrdila, že zatím rodinu neplánují...?

0/0
6.8.2006 13:22

XXL

Firma Kaufland, řetěze měla v dotazníku

jestli žena není těhotná a jestli v následujícím roce plánuje dítě nebo svatbu. Je to asi před 2 roky, ale nepochybuji, že to mají stále. Chápu, že jim vadí, když jim odejde a musí platit mateřskou (držet místo). Jenže právě tohle jsou oblasti, kde by zaměstnanci měli mít ochranu, pak se divme, že máme jednu z nejmenších porodností na světě.

0/0
6.8.2006 13:33

Libor76

Re: Firma Kaufland, řetěze měla v dotazníku

my tu ochranu máme, ale zaměstnavatelé na to nezřídka kašlou. Na druhou stranu je trochu chápu, ta ochrana je až příliš silná a jim se pak silně nevyplatí přijmout ženu, která pak bude mít dítě... :-(

0/0
6.8.2006 13:37

XXL

Re: Re: Firma Kaufland, řetěze měla v dotazníku

Ochrana není příliš silná, když jde obejít. Navíc, i kdyby zákon byl sebelepší, pokročilé těh. se neutají. Pokud mají jen držet místo po dobu mateřské, o nic nejde. Myslím, že není problém. Při běžné fluktuaci za 3 roky jsou na pracoviští jiní lidé. Velkým firmám to nemůže vadi.

0/0
6.8.2006 13:46

Libor76

Re: Re: Re: Firma Kaufland, řetěze měla v dotazníku

oni nic neobešli, kdyby se neprokecla, tak projde zkušebka a pak se jí budou těžko zbavovat.

A hlavně pořád to je o tom, něco obcházet - to se tady opravdu nemůžeme chovat podle zákonů?

0/0
6.8.2006 14:39

luda

Re: Re: Re: Firma Kaufland, řetěze měla v dotazníku

ano o umist, kterych je v te firme stejnych vice je to drzeni mista v pohode. Ale obcas jsou mista, kde potrebujete jednoho nebo dva lidi a pak jak to s tim mistem vyresit? Shanet nekoho na na dobu urcete-neurcitou, kdyz zamestnavatel ani nevi, kdy se ta zena do prace vrati? To jako maji nekoho zamestnavat porad dokola na dobu urcitou (na 1-2 mesice), neni to nahodout taky protipravni? A kdyz zamestante na dobu neurcitou tak, pak vyhodite? Nebo co kdyz ta nova pracovnice taky stihne otehotnet? Nebo zamestnate nahradu na 2 roky a pak ji po pul roce date vypoved, protoze tak puvodni zena se chce vratit driv? To mi taky nepripada ferove pro toho nahrazujiciho zamestnance. Ochrana ano, ale jasna pro obe strany. Treba drzeni mista jen pro zamestnance, kteri tam pracuji nejakou nim dobu (ne ze po trech mesicich jde ma materskou a pak ma stejne vyhody jako zena, ktera tam pracuje 3 roky).

0/0
6.8.2006 15:06

halalik

Nemocny clovek

Malokdo si dobrovolne vezme pod kridlo zamestnance se zavaznymi zdravotnimi problemy.

Takovy, kdyz chce praci, tak musi slevit ze svych pozadavku (penez).

0/0
6.8.2006 9:49

terk

Re: Nemocny clovek

Nemusi, staci zdravotni stav zatajit.

0/0
6.8.2006 11:55

Ludek_II

Re: Re: Nemocny clovek

no ja nevim...Za zdravotni stav se bere treba i to, jestli uzivas drogy apodobne veci...to by se teda tajit nemelo - a kdyz - tak s nasledky ve forme vyhazovu.

0/0
6.8.2006 12:10

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že cestovní pojištění vás chrání proti vysokým výlohám na léčení v zahraničí?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz