Mistrovský list z Akademie řemesel otvírá dveře do Evropské unie

  8:59aktualizováno  8:59
Za dob našich prababiček nezískal mistr řemeslník svůj titul nijak lehce. Nejdřív se musel stát učedníkem, po vykonání učňovské zkoušky tovaryšem, pak sbíral zkušenosti u mistrů svého oboru, aby se nakonec, po složení mistrovské zkoušky, i on stal ve svém oboru mistrem.

Po osmačtyřicátém roce se situace změnila, učni získali výuční list, někteří si udělali maturitu, ale tím pro ně veškeré další vzdělávání v daném oboru skončilo. Na zapomenuté tradice se rozhodla navázat Akademie řemesel.

Klíč k Evropě?

Pokud máte jako řemeslníci nebo podnikatelé ve službách zájem "dobýt Evropu", tedy založit si pobočku či novou firmu v zemích Evropské unie, budete, kromě jiného, potřebovat také mistrovský list, stvrzující úspěšné složení mistrovských zkoušek. Na tuto nepochybně v brzké době nutnost zareagovala Hospodářská komora, která v roce 1997 schválila zřízení Akademie řemesel. "Po roce 1990, kdy se k nám dostaly nové technologie a materiály, začal narůstat tlak na další vzdělávání řemeslníků a pracovníků služeb," vysvětluje ředitelka sekce pro vzdělávání při Hospodářské komoře Jana Chárová vznik akademie. "V roce 1997 jsme se rozhodli svépomocí vybudovat obdobný vzdělávací systém, jaký mají některé země EU." Akademie řemesel nabízí vzdělávání v určitém oboru na mistrovskou úroveň řemesla i následné celoživotní dovzdělávání. Absolventi kurzu získají kromě teoretického vzdělání ve svém oboru i praktické znalosti, aplikovatelné v rámci celé EU. Studium je završeno certifikátem, platným v evropské unii.

Podmínkou je praxe

Kdo se může přihlásit ke studiu? Každý, kdo vlastní výuční list, a má tři roky praxe před mistrovskou zkouškou (nezapočítává se vojenská základní služba). Kurz je třínebo čtyřsemestrový podle oboru a probíhá dálkovou formou. Každý pátek asobotu se mohou frekventanti nepovinně vzdělávat v urče ném školicím středisku. Po úspěšném složení zkoušek z jednotlivých modulů jsou adepti připuštěni k mistrovským zkouškám, které se skládají z těchto částí: teoretická, praktická, legislativa a ekonomika vedení firmy, pedagogické minimum. Zkoušejí zástupci certifikačního orgánu, jmenovaní Českým institutem pro akreditace. Na základě jejich certifikátu vydá Hospodářská komora ČR mistrovský list. V současné době probíhají kurzy v těchto oborech: vodoinstalatér, topenář, elektrotechnika - slaboproud, elektrotechnika - silnoproud, elektrotechnika - telekomunikace, praní a chemické čištění. Od září se rozběhne řada dalších oborů.

Certifikát není levnou záležitostí

Zájemce o mistrovský list za něj zaplatí zhruba 55 000 korun. Částku je možno splácet po semestrech a pochopitelně se dá odepsat z daní. Certifikát je vydáván na dobu určitou. Po jejím uplynutí podstupuje držitel certifikátu takzvanou recertifikační zkoušku. Za jak dlouho bude třeba recertifikaci podstoupit, záleží na typu oboru. Pět let bude platit mistrovský list u oborů, které se vyvíjejí normálním tempem, kratší dobu tam, kde je vývoj hodně rychlý. V recertifikačních kurzech získá účastník další informace o novinkách svého oboru, situaci na trhu EU, ale také například o změnách v legislativě vedení firmy. Výhody vlastnictví mistrovského listu jsou nesporné. Pokud bude v budoucnosti řemeslník chtít ve své firmě zaměstnat kromě členů své rodiny i další zaměstnance, ucházet se o velké zakázky nebo založit novou firmu v zemích EU, bude muset vlastnit mistrovský list. "A pokud to vezmu z pohledu zákazníka," dodává ředitelka Chárová, "mistrovská firma je pro něj zárukou dobře odvedené práce."

Sám řemeslník nebo pracovník služeb by měl mít zájem se vzdělávat a hlavně dovzdělávat, protože se zrychlujícím se vývojem, ať už materiálů nebo technologií, by ve stále rostoucí konkurenci pravděpodobně neobstál. A ani sebešikovnější ruce nenahradí leckdy potřebnou teorii. "Do Akademie řemesel mě přivedla potřeba vzdělávat se a zdokonalovat ve svém oboru," odpovídá jeden z prvních absolventů, podnikatel pan Hamrozi na otázku, proč se přihlásil ke studiu. "Získal jsem zde systematicky utříděné nejnovější informace o novinkách v oboru, ale také znalost legislativy a ekonomiky. Bylo pro mě důležité, že veškeré nabyté znalosti jsem mohl velmi dobře použít i v praxi." Návrat ke starým dobrým časům, kdy řemeslníci byli skuteční mistři aznalci svého oboru, přivítají hlavně zákazníci, protože držitelé mistrovských listů pro ně budou zárukou kvalitně odvedené práce.

Kontakty

Další informace o mistrovských listech získáte v Hospodářské komoře České republiky, telefon 02/409 65 51, 24 09 65 59

 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Stereotyp i častější nemoci. Psycholog radí, kdy je čas změnit práci

Ilustrační snímek

Uvažujete o tom, že změníte práci? Na které otázky byste si měli odpovědět, než se rozhodnete z firmy odejít, poradí...

Werichovo „ten dělá to a ten zas tohle“ dnes už příliš neplatí

Se školením uvnitř firmy souvisí i další velké téma - zastupitelnost lidí.

Býval to začarovaný kruh. Čerství absolventi hledali práci, aby nabrali první zkušenosti. Firmy pátraly po odbornících,...

Vykouřila se vám z hlavy slovíčka, která jste už znali?

I vám se vykouřila většina slovíček cizího jazyka, který jste se kdysi učili, z...

Studovali jste kdysi nějaký cizí jazyk, ale protože jste jej dlouho nepoužívali, máte nyní problém se domluvit. Nic...

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Kurzy.cz „V případě zrušení hotovosti budou monitorovány všechny prováděné transakce. To by proměnilo náš svět na Orwellův, ve k...

Najdete na iDNES.cz