Místo ekonoma se stal řemeslníkem. Teď staví kamna stejně drahá jako auta

aktualizováno 
Před prací ekonoma dal Jan Temr přednost kamnářskému řemeslu. Zapojil se do rodinné firmy založené jeho otcem a doufá, že v ní jednou bude pokračovat také jeho syn.

Stavění kachlových kamen je pořádná věda. Kamna musí nejen pěkně vypadat, ale často jsou jediným zdrojem vytápění. Jan Temr při jejich navrhování využije i svého technického vzdělání.

Vystudoval jste vysokou školu, proč se živíte rukama?
Stejně jako mnozí další – protože je za mou prací vidět hmotný výsledek. A ten náš je navíc tak krásný a užitečný... Kromě toho je to řemeslo, které neparazituje na slabinách zákazníka, ale férově mu nabízí proti jeho investici skutečnou trvalou hodnotu.

Vás nelákalo být "bílým límečkem"?
Ale já jím z podstatné části jsem i tak. Práce kamnáře dnes není zdaleka jen stavění kamen, ale čím dál větší podíl naší práce tvoří plánování, projektování, výpočty, návrhy technického i estetického řešení. Nabídka se v oboru v posledních letech překotně mění a zákazníci nás stále více inspirují k novým řešením. Osobně se při stavbách už dostávám spíše k perličkám, jako je třeba montáž elektronické regulace hoření a její nastavení, stavební část realizují moji dlouholetí zaměstnanci.

Co vás na řemesle nejvíce těší?
Nestojím na místě. Každá odborná výstava, každý zákazník, každý nový výsledek výzkumu přináší velmi rychle efekt i v praxi. Není měsíce, kdy by nepřišel některý z výrobců s novinkou, která nabídku významně obohatí a změní pozice na trhu. Jednoznačně nejvíce mě těší, když se ozve zákazník po pár letech užívání kachlového sporáku, kamen nebo krbu a volá jen proto, aby nám poděkoval a pochválil naši práci.

Jaké problémy v podnikání řešíte?
Potýkáme se jen se zkresleným žebříčkem hodnot některých lidí. Je s podivem, že jsme bez mrknutí oka ochotni akceptovat částky ve statisících až milionech při koupi auta, které nám nakonec neslouží ani náhodou tak dlouho jako kamna, spotřebujeme při jeho provozu mnohem více paliva za mnohem více peněz, vyžaduje častější a nákladnější údržbu, znečišťuje životní prostředí atd.

A na druhou stranu si dostatečně nevážíme něčeho, co sice není výrazem naší image ani společenského postavení, ale dobře to slouží, šetří náklady a vnáší to určitou kulturu do našeho života.

Bylo vám někdy líto vyrobenou věc prodat?
Nebylo mi to líto nikdy. Víte, u nás to chodí tak, že si zákazníci většinou svá kamna nebo krb vysní dlouho dopředu, a i když o něm třeba nemají jasnou představu a staví se až podle našeho původního návrhu, je pro ně natolik osobní věcí, že k nim prostě patří. Líto mi může být jen staveb, které jsou u zákazníků, kteří je nepoužívají, mají je jen jako nefunkční doplněk interiéru. Takových ale moc nemáme.

Kdo je Jan Temr

Kamnář z Brandýsa nad Labem se k řemeslu dostal díky svému otci, který stavěl kamna do své krkonošské roubenky. Temr junior vystudoval Škoda Auto vysokou školu, ale auta ho nikdy neživila. Po ukončení studií se zapojil do rodinné firmy, v roce 2006 převzal její vedení a současně vstoupil i do Cechu kamnářů ČR.

Kde hledáte inspiraci pro svoji práci?
Například v zahraničních kamnářských ročenkách, na výstavách a školeních, ale největší inspirace je vlastní fantazie. Kamnařina má úžasně široké možnosti, takže když se naše představa sejde se záměrem zákazníka, může vzniknout něco nádherného a originálního.

Vkus tuzemských zákazníků je nutné ještě dlouho formovat a trochu uhladit tu stále ještě doznívající porevoluční touhu po jakémsi maloměstském nebo vesnickém kudrlinkování bez ladu a skladu a hlavně bez jakékoli smysluplné kulturní a estetické vazby.

Když se díváte na konkurenci, čeho si všimnete jako první?
Řemeslného zpracování, proporcí, umístění v místnosti. A to v dobrém i špatném slova smyslu. Jsou kolegové, se kterými se neustále vzájemně inspirujeme třeba v nových možnostech designového řešení, to posouvá celé řemeslo dál.

Kolik času věnujete práci, stihnete nějaké koníčky?
Pokud bych měl počítat i čas strávený u počítače při zpracování konceptů a návrhů, elektronickou korespondencí se zákazníky, publikováním, tak to bude 12–14 hodin denně. Důsledně se snažím nešidit rodinu, takže i když mě práce velmi naplňuje, nejsem příkladem workoholika, který své rodinné vazby obětuje úspěchu. Koníčky stranou jít musely, takže na lyže, snowboard nebo softbal se dostanu jen ve volných chvilkách, hlavně o víkendech.

Autoři:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

Další z rubriky

Jak si říct o vyšší plat či dovolenou navíc? Vyjednávejte jako generál

ilustrační snímek

I když se jim říká měkké dovednosti, neznamená to, že ten, kdo je ovládá, je „měkký“. Právě naopak. Pokud si je...

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Zkrátil zaměstnancům pracovní dobu. Osm hodin je přežitek, říká podnikatel

Martin Bláha

Některé firmy v Česku začaly zavádět kratší pracovní dobu. Jednou z nich je společnost Vašečočky.cz zaměstnávající 70...

Komoditní výhled: Nastávají zlaté časy

Komoditní výhled: Nastávají zlaté časy

Kurzy.cz Globální fiskální panika, která se zřejmě spustí v nadcházejících čtvrtletích, přinese dodatečné zisky u několika klíčo...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICAL PRODUCT OWNER PRO REMOTE MANAGEMENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 70 000 - 100 000 Kč

Najdete na iDNES.cz