Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. ledna 2022 Miloš

Pět typů toxických vůdců, kteří umí zničit i dobrou firmu

Manažeři, stejně jako ostatní zaměstnanci, se dělí do dvou skupin. Na dobré a špatné. V případě manažerů je však tento rozdíl podstatně důležitější. Ti dobří mohou firmu zachránit i povznést, ti špatní naopak oslabit, rozložit a dokonce zcela zničit. Jak poznat manažery, kteří působí jako jed, přibližuje psycholog Jan Urban.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dobří manažeři své zaměstnance motivují, inspirují a dávají jim najevo svou důvěru. Podporují jejich pocit odpovědnosti, a když je to namístě, dodávají jim i potřebnou energii. Při jejich vedení se přitom z velké části opírají o svůj vlastní příklad: řídí a vedou svým chováním.

Proč bychom měli konflikty na pracovišti vítat a někdy i vyvolávat

V organizaci tak vytvářejí a podporují přátelské vztahy i snahu si vzájemně pomáhat. Posilují tak spokojenost i loajalitu pracovníků, a zvyšují jejich stabilitu. Z firmy, na kterou jsou lidé hrdí, a jejíchž vedoucí si váží, totiž většinou neodcházejí.

Nejste spokojeni se svým šéfem? Najděte si novou práci na internetovém portálu jobDNES.cz.

OdkazNa jobDNES.cz naleznete každý den nové pracovní nabídky. Vyberte si nové zaměstnání ještě dnes.

Špatní manažeři své spolupracovníky naopak téměř trvale demotivují. Především tím, že jim berou někdy i sebemenší uspokojení, které by jim práce mohla přinést. V jejich práci jim často brání, nebo ji komplikují, a jejich pracovní energii často doslova a do písmene odsávají.

Průzkumy firmy Gallup

Vliv manažerů na produktivitu, motivaci i stabilitu zaměstnanců potvrzují po desetiletí opakované průzkumy firmy Gallup, prováděné u desítek milionů zaměstnanců po celém světě. Jejich trvalým a téměř neměnným závěrem je, že hlavním důvodem nespokojenosti i odchodů zaměstnanců je jednání jejich nadřízených, nejčastěji přímých vedoucích.

Jan Urban

  • Je autorem řady publikací, z článků, které několik let publikoval na iDNES.cz, vznikla jeho nejnovější kniha Vezměte život do svých rukou.
  • Věnuje se personálnímu a manažerskému poradenství a firemnímu vzdělávání.
  • Je absolventem VŠE Praha a Filozofické fakulty UK, obor psychologie práce a řízení.
Psycholog Jan Urban

Důvodem je fakt, jehož význam časem roste. Zaměstnanci totiž nechtějí manažery řídící jen direktivně. Chtějí kouče, tedy šéfy schopné rozpoznat a využít jejich silné stránky, kteří jim pomáhají získávat a uplatňovat nové schopnosti a zajímající se i o jejich ambice. Jde o manažery, kteří chápou, že důležitou součástí potřeb jejich spolupracovníků je nejen možnost vykonávat svou práci co nejlépe, ale i s určitou samostatností.

Týká se to pochopitelně především zaměstnanců, patřící k těm nejschopnějším. Na nich však úspěch jejich firmy závisí nejvíce. Manažeři, kteří tak jednají, postupují i v nejlepším zájmu své organizace. Prostor ke zlepšování práce, který svým zaměstnancům dávají, mění totiž zpravidla k lepšímu i jejich organizaci jako celek.

Vedoucí opačné skupiny jsou, obrazně řečeno, toxičtí. Pro firmy jsou přítěží. Důvodem, proč přežívají, bývá, že jsou omylem považováni za schopné. Psychologicky vzato spadají do pěti hlavních kategorií.

Typologie toxických manažerů

Sebestředný narcis
Prvou z nich tvoří lidé se sklonem k sebestřednosti a narcismu. Jejich potřebou je soustřeďovat pozornost, jejich hlavním sklonem věřit jen sobě samým. Lidé kolem nich je většinou příliš nezajímají, a to s výjimkou situací, kdy se jimi cítí ohroženi. Často je však bez skrupulí využívají.

Za schopné jsou občas považováni proto, že působí sebevědomě, a někdy i proto, že mají sklon vyžadovat od svých spolupracovníků co nejvíce. K jejich výkonnosti však sami nijak nepřispívají. Když narazí na problémy, ztrácí schopnost realistického vidění. Příčiny všech problémů vidí totiž u druhých. Své názory navíc často překrucují a mění, aby vinu shodili na druhé.

Agresivní útočník
Ke druhé kategorii toxických manažerů patří lidé se sklonem k agresivitě. Někteří jsou agresívní záměrně, a škodí z vlastního potěšení či potřeby kompenzovat si vlastní problémy. K dalším patří „horké hlavy“, jež nezvládají stres a emoce, a zlostní jsou spíše neúmyslně. Od lidí zdravě asertivních, kteří jasně říkají, co a proč chtějí, se liší tím, že namísto argumentace útočí.

Nebezpeční bývají často i ti, kteří jsou agresívní „jen“ pasívně – svou neochotou pomoci, zákulisně či skrytě. Často k nim patří i ti, které ovládá pomstychtivost. Škody, které za nimi zůstávají, nesouvisejí jen s dopadem na pracovní morálku a spokojenost jejich okolí, ale i s nutností spolupracovníků se před jejich útoky chránit.

Úzkostný perfekcionista
Třetí kategorií jsou úzkostní perfekcionisté. Utápí se v podrobnostech, nerozlišují podstatné od nepodstatného a vše do detailu kontrolují. Typický je i jejich důraz na striktní dodržování zbytečných pravidel, směrnic a norem, které navíc často mění, aby druhým bránili v jakékoli iniciativě. Své řízení „obohacují“ i o nejrůznější formy a nástroje byrokracie.

Příčinou jejich chování bývá vnitřní nejistota, obava z „chaosu“, nedůvěra vůči ostatním a někdy i obava z jejich lepších a širších znalostí, jimiž by je ostatní mohli zastínit. Pro své okolí jsou však především zdrojem stresu spojeného s obtížným dodržováním termínů, kterým svou nervozitou brání.

Autoritář a diktátor
Čtvrtou skupinou jedovatých manažerů jsou autoritáři a diktátoři, jejichž hlavní potřebou je získání moci. Zvláště nebezpečnou kategorií těchto manažerů jsou lidé s tendencí odmítat veškeré návrhy svého okolí pod heslem: „Jakkoli, jen ne tak, jak to navrhuje kdokoli jiný!“

Škoda, kterou svým organizacím působí, souvisí s jejich nepružností a neochotou diskutovat. Potlačují iniciativu a tvořivosti, nemají ochotu delegovat pravomoci a oslabující motivaci i rozvoj svých podřízených. Důvod, proč v organizacích postupují směrem nahoru, souvisí často s tím, že se sami snadno podřizují autoritě, a vůči nadřízeným se chovají loajálně, mnohdy až podlézavě.

Politikář a pletichář
Pátou skupinou toxických vedoucích jsou manažeři se sklonem k politikaření. Jejich znakem je tendence obklopovat se lidmi, jejichž hlavním úkolem je podpora jejich postavení. K jejich oblíbeným řídícím nástrojům patří tvorba klik, zákulisní pletichaření, „dohody“ o poskytování recipročních služeb a utajování informací.

Svým organizacím škodí především tím, že zcela pomíjejí význam charakterových vlastností svých spolupracovníků. Jejich absenci chápou jako přednost.

Čtyři kroky k rozkladu organizace

Zvýšený výskyt jedovatých manažerů vede téměř vždy k vnitřnímu rozkladu organizace, nebo aspoň jejímu vážnému oslabení. Tento rozklad se většinou odehrává ve čtyřech základních krocích.

Prvý z nich je spojen se sklonem tolerovat a nejrůznějším způsobem preferovat zaměstnance nevýkonné, často i zbytečné. Mnohdy jde i o pracovníky vyvolávající konflikty či narušující přátelskou atmosféru v týmu. Jedovatí manažeři však schopné lidi nepotřebují. Potřebují ty, které slouží jejich cílům a poslušně vykonávají činnosti, které od nich vyžadují. Pracovníky tohoto typu proto často i dále nabírají, nebo dokonce povyšují.

Výsledkem bývá přezaměstnanost a rostoucí apatie zaměstnanců výkonných. Ti totiž dostávají jasný signál, že se spravedlivým hodnocením se jejich organizace rozloučila, nebo že na dobré a odpovědné práci jejich nadřízenému příliš nezáleží.

Druhý krok vedoucí k rozkladu organizace spočívá v šíření mikromanagementu, tedy sklonu k nadměrné a neproduktivní kontrole.

Jak přežít ve světě korporací, aby vás nenahradil někdo snaživější

Příkladem je vznik či rychlé rozrůstání oddělení, produkujících nejrůznější normy, tvořených většinou lidmi, které s prací, jež formálně upravují, většinou nemají žádnou zkušenost. Mnohdy dokonce skutečnou práci ani nikdy nevykonávali. Ruku v ruce s jejich aktivitami jde většinou i zvýšená povinnost pravidelně podávat nejrůznější „situační hlášení“, reporty či podrobné plány své práce, vyplňovat množící se tabulky a formuláře, které zaměstnancům zabírají stále větší část jejich pracovní doby.

Způsob, kterým jsou formulovány, odráží často i zřetelnou nedůvěru v samostatnost, schopnosti či dobře míněnou snahu spolupracovníků. Často z nich jasně čiší i nedůvěra manažerů ve své vlastní schopnosti. K direktivním nástrojům řízení se totiž většinou upínají především ti, kteří v minulosti při řízení tak či onak selhali, nebo si svými řídícími schopnostmi nejsou příliš jistí.

Třetím krokem k rozkladu organizace, ve které toxičtí manažeři získali vliv, je způsob, jakým vedoucí uplatňují své pravomoci. Chápou je jako moc, která slouží téměř výlučně jim samým. Většinou tak nemají ani problém svou pravomoc vůči svým spolupracovníkům zneužít.

Čtvrtým a definitivním krokem k vnitřnímu rozkladu organizace je neschopnost manažerů vést svým příkladem. Nejúčinnější způsob, jak vést dosahovat změn a výkonových spočívá totiž ve schopnosti uplatňovat je i ve svém jednání. Manažerům, kteří to nechápou, se proto jejich útvary či organizace většinou rychle vymknou z rukou.

Autor:
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Co letos rekordně zdraží a kdo je nejvíc ohrožený

Inflace roste, v prosinci meziročně vykázala hodnotu 6,6 %. Stále však jde podle ekonoma Lukáše Kovandy o „zahřívací...

KOMENTÁŘ: Nová hrozba pro Česko je stagflace

Inflace zrychluje, ceny meziročně stouply o 6,6 procent a zdražování pokračuje. „Reálnou hrozbou pro Českou republiku...

Jste osobnost typu A, B nebo C? A co z toho pro vás a okolí plyne?

Z řady typologií lidských osobností, které psychologie za staletí vytvořila, patří rozdělení osob do takzvaných skupin...

Vláda nabízí příspěvek na bydlení. Kdo na něj má nárok, a kdo už ne

Zdražování energií, komunálních služeb i nájemného zvýší počet domácností s nárokem na příspěvek na bydlení. Ne každý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

TOP finanční produkty roku má MONETA, Trinity, KB, Hello bank a ČS

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku 2021 zvítězila mezi bankami v kategorii osobních bankovních účtů MONETA...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Bavily ho počítačové hry. Dnes díky tomu vydělává on i jeho klienti

Začal vydělávat už na střední škole, před dvěma lety založil vlastní agenturu a v digitálním podnikání se mu daří....

Zaměstnanecké benefity se mění. Co je hitem od roku 2021?

S pandemií koronaviru vtrhl do pracovní doby stres. Zaměstnanci firem, které na to zareagovaly, teď podle průzkumu lépe...

Cena poledního menu roste. Kde se najíme nejlevněji?

Hodnota optimální stravenky, u které nejvýrazněji uspoří na daních a odvodech jak zaměstnavatelé, tak zaměstnanci,...

Jste osobnost typu A, B nebo C? A co z toho pro vás a okolí plyne?

Z řady typologií lidských osobností, které psychologie za staletí vytvořila, patří rozdělení osob do takzvaných skupin...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...