Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. září 2021 Darina

Lidé v životopisech nejčastěji nadhodnocují dosažené vzdělání

Zvažte, co napíšete do životopisu. Přibývá firem, jež si údaje nechávají zkontrolovat. A to nejen u top manažerů, ale třeba i u uklízeček. Společnost Screening Solutions měsíčně prověří desítky lidí.
Polovina manažerů si neověřuje informace z životopisů uchazečů o práci. Ilustrační snímek

Polovina manažerů si neověřuje informace z životopisů uchazečů o práci. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dosažené vzdělání: Matematicko-fyzikální fakulta UK, jazyk: němčina slovem i písmem úroveň C1, pracovní zkušenost: vedoucí týmu specialistů. To je v životopise.

A skutečnost? Jen pět semestrů na vysoké, úroveň němčiny slabá B1 a pozice programátor. Lidé nejčastěji "lžou" právě v dosaženém vzdělání, pracovním zařazení a jazykových znalostech.

Každý třetí životopis je nepravdivý

Může se hodit

Máte jakýkoli dotaz k budoucímu či současnému zaměstnání? Nevíte jak správně napsat životopis? Vyzkoušejte poradnu jobDNES.cz.

Podle Zbyňka Zajíčka, partnera společnosti Screening Solutions, obsahuje zcela nepravdivé údaje 30 procent životopisů. A 40 procent dat v nich je zkreslených. Pokud se na to přijde, je uchazeč pro zaměstnavatele naprosto nedůvěryhodný. A zaměstnanec může dostat i výpověď.

Koho si firmy nechávají prověřovat nejvíce?
Většinou lidi nastupující do zaměstnání, kteří budou mít přístup k finančním prostředkům, k citlivým datům anebo k firemnímu know-how. Nemusí to být jen top manažeři, ale třeba i uklízečka, která v noci uklízí kancelář generálního ředitele. Některé společnosti si nechávají prověřit i stávající zaměstnance například v situaci, kdy obměňují tým nebo chtějí někoho povýšit.

Jaké firmy jsou vašimi častými klienty?
Finanční instituce, telefonní operátoři, nadnárodní společnosti a IT firmy. Poslední dobou i headhunterské společnosti, které hledají na trhu práce kandidáty do top managementu.

Bývají to velké korporace, ale třeba i malé podniky, které se rozmýšlejí mezi dvěma uchazeči na pozici generálního ředitele. Jsou to firmy, které chtějí snížit riziko, že zaměstnanci budou mít tendence zneužívat firemní informace.

Představte si, že podle průzkumů se na všech ekonomických podvodech v České republice v 50 procentech případů podílejí interní zaměstnanci. A začínají se hlásit také firmy, které posílají své pracovníky do jiných společností na správu serverů a úložišť a chtějí, aby klienti měli jistotu, že s jejich daty pracují solidní lidé.

Uchazeče o zaměstnání ve firmách často prověřují personalisté. V čem jste lepší?
Nenahrazujeme činnost personalistů, ale doplňujeme ji. Oni často spoléhají na informace ze životopisů nebo zavolají na telefony uvedené u referencí. A to může být třeba kamarád, který bude o pracovních výkonech uchazeče básnit. My podáme o člověku komplexní zprávu, která vychází nejen z úředních dokladů.

Jak takové ověřování informací konkrétně vypadá?
Firma zpracuje přehled pracovních pozic a podle rizikovosti se rozhodne, v jakém rozsahu se dotyční budou prověřovat. Pak nám zavolá a my se pustíme do práce. Potřebujeme souhlas se zpracováním osobních údajů, souhlas s ověřením osobních údajů a informací a plnou moc, na základě které nám úřady data vydají.

Spolupracujeme s finančními úřady, vzdělávacími institucemi, registry a setkáváme se s minulými zaměstnavateli prověřovaných lidí. Všichni nám odpovídají na otázky ve speciálních dotaznících.

To znamená, že prověřovaný člověk vám dá souhlas?
Samozřejmě. Ověřování informací probíhá pouze po svolení prověřovaného. Nejsme detektivní agentura. My pouze zpracováváme data, která nám dotyčný dal, a zjišťujeme, zda jsou pravdivá.

A jak jsou lidé ochotní vám dávat plnou moc k "lustrování"? Přiznají se vám rovnou, že do životopisu napsali něco nepravdivého?
Tak s tím jsme se ještě nesetkali, že by se lidé rovnou přiznali. Spíše se snaží najít deset důvodů, proč screeningem neprojít. Říkají: Já přece nebudu dávat své osobní údaje nějaké třetí straně, aby mě prověřovala. Já vám tedy trestní rejstřík zítra přinesu.

Jenže na poště mu dají výpis z trestního rejstříku, ve kterém je nějaký záznam, a stačí barevná tiskárna, kde si naskenuje razítko, a udělá si snadno během 10 minut dokument bez záznamu. My za ověřené informace ručíme a firma si může být jistá, že jsou pravé.

Jaké lži nacházíte nejčastěji?
Většinou jsou to rozpory u referencí z minulých zaměstnání, u pozic, které lidé zastávali, často bývá zkreslené i dosažené vzdělání. U nás zatím nejsou běžné falešné diplomy, jako třeba ve Spojených státech, ale mnohdy zjistíme, že dotyčný sice studoval vysokou školu, ale neukončil ji.

Znám člověka, který ve své firmě tvrdí, že má vysokoškolský diplom, ale žádný ve skutečnosti nedostal. Nastoupil přitom na místo, kde bylo takové osvědčení podmínkou. Pořád tvrdí, že ho zapomněl doma, ale že ho jednou určitě donese. A už je tam šest let.

Jaké jsou další případy?
Častým problémem je také hodnověrnost uchazečů. Mnohdy nacházíme nesplacené závazky. Zjistíme třeba, že dotyčný neplatí alimenty na své děti, což firmě vlastně ani tak vadit nemusí, protože to se na pracovních výkonech neodrazí. Nicméně pokud by se to medializovalo, mohlo by to poškodit jméno firmy. Nebo se ukáže, že uchazeč je předlužený a hrozí, že bude mít motivaci k podvodům.

Skoro půlka manažerů si životopisy neověřuje

Co ukázal průzkum

  • Převážná většina českých manažerů, přesně 70 procent, považuje životopisy uchazečů obecně za nedůvěryhodné. Myslí si, že kandidáti v nich nadsazují. Ukázal to průzkum personální agentury Robert Half International.
  • "Téměř 60 procent manažerů uvádí, že uchazeči přehánějí v popisu skutečné náplně práce a zveličují své jazykové schopnosti," říká Aleš Křížek, ředitel společnosti Robert Half pro ČR.
  • Průzkum ukázal, že téměř polovina manažerů v tuzemsku si reference uchazečů nikdy neověřuje. V zahraničí je to přitom zcela běžné.
  • Při prohlížení životopisů se 67 procent českých šéfů zajímá především o profesní zkušenosti kandidáta. Pouhá dvě procenta porovnávají hlavně vzdělání zájemců.

Na co jste už při své práci narazil?
Takovou perličkou je třeba případ obchodního ředitele, který se šest let vydával za svého bratra. Měl ve svém trestním rejstříku nějaký záznam a byl hledán policií za ublížení na zdraví. Pak se rozhodl změnit místo a přišlo se na to.

Jistě si vzpomenete i na případ starý asi sedm let, kdy se zjistilo, že finanční ředitel jedné oděvní společnosti byl vlastně žena. Vzhledem k tomu, že to prošlo přes média, tak to tu značku samozřejmě velmi poškodilo.

Jak vám úřady vycházejí vstříc při ověřování údajů a jak dlouho takové vyšetřování trvá?
Problém je, že české úřady mají ze zákona dlouhou dobu na vydání informací, takže kompletní složku o prověřovaném člověku dodáme zhruba do měsíce. I když normálně bychom to měli do týdne.

Třeba v Americe to díky dokonalému systému mají i za jediný den. Proto poskytujeme klientům informace o stavu vyšetřování průběžně. Tento rok připravujeme spuštění webového portálu, na kterém budou firmy moci sledovat průběh naší práce.

Když přijdete na lži, nesrovnalosti, co se stane?
Předkládáme firmám pouze výsledky ověřování. Žádná doporučení ani hodnocení nedáváme. Je na nich, jak s dotyčným naloží. Pravděpodobně uchazeče nepřijmou. U zaměstnanců bývá problém, že by to mohlo poškodit značku, většinou se takové přestupky vyřeší tiše výpovědí, a to ještě na dohodu.

Chtějí od vás firmy také nějaké "choulostivější" informace o lidech?
My taková data nezjišťujeme, protože k tomu bychom už svolení od prověřovaného nedostali.

Kolik stojí screening pracovníků?
Kompletní ověření informací vyjde firmu zhruba do 20 tisíc korun. Když je jich více, je služba levnější. Uvažujeme také o tom, že bychom nabídli ověřování i pro samotné uchazeče. Za tři čtyři tisíce bychom jejich životopis doplnili o potvrzení o pravdivosti uváděných informací. Měli by před ostatními kandidáty výhodu.

A jaký je zájem o vaše služby?
Pomalu roste, jak se dostávají do povědomí. Měsíčně ověříme desítky lidí, v USA jsou to dva miliony. Češi jsou z dob komunismu přece jenom na nějaké "lustrování" hákliví. Proto se snažíme výhody Pre Employment Screeningu vysvětlovat na veřejných přednáškách nebo přímo ve firmách.

  • Nejčtenější

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Vlastní bydlení je pro mnohé utopií, už i pro střední třídu

Premium Mít vlastní byt či dům se vyplatí. Pro třetinu Čechů je však takové bydlení stále větší utopií. Ceny nemovitostí jsou...

Kvůli pandemii nemohly podnikat, a tak přišly s novým nápadem

Během pandemie koronaviru musely omezit svá fungující podnikání. Daly hlavy dohromady a založily firmu Nosafro,...

Dvanáct tipů, jak si téměř okamžitě zlepšit náladu

Naše nálada je proměnlivá a okolností, které ji ovlivňují, je řada. Některé působí každodenně, jiné se objevují jen...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Češi zachraňují peníze zlatem. Jak ale nakupovat chytře?

Češi v poslední době podle nejnovějšího Barometru spoření zachraňují své úspory před inflací mimo jiné zlatem a...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Jak přežít ve světě korporací, aby vás nenahradil někdo snaživější

Práce v korporátních firmách nemusí vyhovovat každému, dá se v ní ale hodně vydělat. Její součástí jsou vztahy, které...

Služba státu má přesná pravidla. Co čeká ty, kteří zvolí služební poměr

Představa úředníků shrbených nad prací jako ve filmu Katakomby s Vlastou Burianem, kde už jen přítomnost nadřízeného...

Před patnácti lety měl odvahu. Nejen díky tomu je dnes na špičce v oboru

Svoje první vlastní víno vyrobil v 17 letech, ale jen pro domácí potřebu. Dnes je Petr Marcinčák největším biovinařem v...

Projekt DoToho! pomohl už přes 120 podnikatelům s oživením firem

Po covidových lockdownech, kdy se pracovní trh obrátil vzhůru nohama, vznikla platforma DoToho! Téměř 150 odborníků z...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...