Lidem už otrnulo, uvažují o změně zaměstnavatele

aktualizováno 
Zatímco v posledních dvou letech se lidé dobrovolně ke změně zaměstnání prakticky vůbec neuchylovali, letos se situace začíná obracet. Většina lidí už se krize nebojí a uvažuje o změně.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

S přibývajícími pozitivními zprávami z trhu práce se pracovníkům začíná vracet sebedůvěra. Alespoň tak hovoří celosvětový průzkum personálně-poradenské společnosti Hay Group. Z něj vyplývá, že 59 procent zaměstnanců v roce 2010 plánuje změnit zaměstnání.

Firma oslovila 120 000 zaměstnanců napříč sektory, především ve Francii, Německu, Velké Británii a také v USA.

"Pracovní prostředí se změnilo, zaměstnanci, kteří minulý rok byli vděční, že mají práci, vystrkují růžky a sledují, jaké vyhlídky v jejich kariéře může přinést právě zlepšení ekonomické situace na trhu," tlumočí výsledky průzkumu Marcela Kopecká z české pobočky společnosti Hay Group.

Sebevědomím nešetří především lidé na vyšších a odborných pozicích, kteří začínají věřit, že i za hranicemi stávajícího zaměstnání může být lépe.

"Podniky se pravděpodobně budou muset letos potýkat s výraznějším odlivem mozků, a jsou tak pod velkým tlakem," tlumočí výsledky průzkumu Kopecká.

Byť to zatím platí především o západních státech, mohl by se podobný scénář již brzy projevit i v Česku. Hodně bude záležet, jak se na podzim, tedy po vyprchání efektu některých sezonních prací, rozběhne trh práce a firmy zavalí životopisy nových absolventů. Podle toho se budou orientovat také ostatní zaměstnanci.

"Další impulz ke zvýšení nezaměstnanosti přinese tradičně závěr roku. V prosinci by mohla míra nezaměstnanosti vystoupat na 9,6 procenta," říká analytik David Marek z Patria Finance. Avšak to, že se některým zaměstnancům vrací chuť profesně experimentovat, potvrzují tuzemští lovci manažerů.

Pro ně byl loňský rok hodně trpký, protože strach z neznámého svazoval přestupové choutky i nejvyšším šéfům, které se právě lovci snaží přesvědčit k odchodu do jiných firem.

"Určitě je to lepší než před rokem, manažeři už se tolik nebojí. často se s námi scházejí, mají výrazně vyšší zájem," říká například lovec manažerů Jozef Papp, řídící partner společnosti Stanton Chase v Česku.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Znalost cizích řečí přináší lepší práci. Jaké jazyky jsou žádané

Ilustrační snímek

Znalost jakéhokoli cizího jazyka výrazně zvyšuje šance na atraktivní pracovní místo. Jaké jazyky jsou nyní žádané a na...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Werichovo „ten dělá to a ten zas tohle“ dnes už příliš neplatí

Se školením uvnitř firmy souvisí i další velké téma - zastupitelnost lidí.

Býval to začarovaný kruh. Čerství absolventi hledali práci, aby nabrali první zkušenosti. Firmy pátraly po odbornících,...

Rozbřesk: Dlouhý seznam šoků v německé ekonomice

Rozbřesk: Dlouhý seznam šoků v německé ekonomice

Kurzy.cz Česká ekonomika na začátku roku pravděpodobně zpomalí. Hlavní brzdou je přešlapující Německo, které v druhé polovině ro...

Najdete na iDNES.cz