S brigádou v zahraničí si pospěšte. Rady, jak na to a co si ohlídat

aktualizováno 
Na letní práci do ciziny? Není problém, v Evropě je jí dost. Jen pozor na konkurenci. Výhodu mají ti, kdo ovládají cizí jazyk a mají praxi v oboru.
Pokud neseženete sezonní práci, můžete vyrazit na dobrovolnický kemp. Teď je ideální doba se přihlásit. Ilustrační

Pokud neseženete sezonní práci, můžete vyrazit na dobrovolnický kemp. Teď je ideální doba se přihlásit. Ilustrační | foto: Profimedia.cz

Oblíbená místa animátorů či plavčíků ve Středomoří nebo ve Spojených státech už zřejmě neseženete. Ta se nabízejí v zimních měsících. Nicméně ještě je šance vyrazit sbírat ovoce, pomáhat v hotelích a restauracích či starat se o děti jako au-pair.

"Sezonní práce se nabízejí nejčastěji v zemědělství, například ve Velké Británii, Nizozemsku, Dánsku, Německu. Či v hotelnictví a turistickém ruchu, hlavně ve Španělsku a Itálii. A pak obecně ve službách, a to ve většině zemí Evropské unie," říká Miroslav Chytil ze sítě EURES ČR, což je evropský portál pracovní mobility při Evropské komisi.

Může se hodit

Najděte si práci, která vás bude opravdu bavit, na jobDNES.cz. Zaujměte potencionálního zaměstnavatele kvalitním životopisem. Vygenerujte si jej zdarma na jobDNES.cz.

Podle něj je v zahraničí stabilně největší zájem o pracovníky, kteří ovládají cizí jazyk alespoň na komunikační úrovni, někdy je vyžadována i znalost více řečí. Menší nároky jsou jen na brigádníky sbírající ovoce. "Další výhodou je předchozí zkušenost a praxe v oboru. A také časová flexibilita, kdy zaměstnavatel potřebuje pracovníka déle než jen na červenec a srpen," dodává Miroslav Chytil.

Aktuální nabídku na letošní sezonu najdete na stránkách www.eures.cz v sekci Volná místa nebo pak v databázích úřadů práce v jednotlivých zemích.

S prověřenou agenturou je to snazší

Méně zkušení cestovatelé, kteří si netroufají vyrazit na vlastní pěst, mohou odjet do zahraničí s pracovní agenturou, která za ně vše zařídí. Je však třeba najít tu správnou. Na trhu působí i řada podvodných společností, které naslibují "hory doly", a na místě se lidé setkají jen s odmítnutím nebo s prací na tři dny.

Za zprostředkování práce si agentury nesmějí vzít žádné peníze ani požadovat procenta z domluvené mzdy. Poplatky, které jim na začátku zaplatíte, jsou spojeny pouze se servisem před odjezdem a během pobytu. Ověřte si také, že má agentura povolení Úřadu práce ČR ke zprostředkování zaměstnání v zahraničí a že má sjednané pojištění proti úpadku.

"Na schůzce s klientem vybereme nejvhodnější pobyt a zaregistrujeme ho do programu. Většinou chceme vidět životopis a někdy i reference z předchozích zaměstnání," říká Martina Květoňová, manažerka zahraničních pobytů společnosti Student Agency a dodává: "Poskytujeme komplexní servis od společného vyplnění přihlášky, kontroly životopisu přes přípravu na odjezd, zajištění víza, pojištění, dopravy až po informace, jakou dokumentaci je třeba vyřídit po příjezdu do cizí země a jakou před návratem."

Kromě místa mají brigádníci často zajištěno i ubytování. "Dostávají kontakt jak na místního garanta programu, tak na 24hodinovou help linku, v případě potřeby je jim k dispozici kompetentní osoba, která poradí a pomůže," přibližuje Květoňová.

Do Británie a USA? Jdete pozdě

Ačkoliv agentury nabídku zahraničních pracovních pobytů stále rozšiřují, poptávka se rok od roku zvyšuje a ne všichni zájemci práci získají. Brzy "vyprodané" jsou hlavně anglicky mluvící země: Velká Británie, USA, Irsko.

Zkušenost ze zahraničí je bonusem pro další kariéru. Personalisté dají rozhodně přednost absolventovi, který byl na brigádě ve světě, před tím, jenž nemá v životopise nic. Navíc velmi ceněná je v dnešní době znalost jazyků, minimálně angličtiny, kterou si při práci v zahraničí zdokonalíte.

Právě naučit se dobře anglicky chtěla i Hana Bílková, a tak loni v září odjela do Spojených států. Tam si v Saint Louis přes agenturu zajistila práci jako au-pair. "Nemohla jsem po maturitě sehnat místo, chodila jsem jen po krátkodobých brigádách, a tak jsem se rozhodla zkusit štěstí za oceánem. V agentuře jsem dělala test z angličtiny, pak psychotest. Prošla jsem, takže se mnou natočili takové krátké video, kde jsem se představila, řekla, jakou jsem studovala školu, jaké mám koníčky a co mě baví, a to poslali několika rodinám v Americe. Ty se pak se mnou zkontaktovaly přes Skype. Nejvíce jsem si sedla právě s tou, u které teď pracuji," vypráví dívka, jež se stará o ani ne roční holčičku.

"Jsem moc spokojená. V domě mám svůj pokoj s koupelnou, dostala jsem telefon, notebook, koupili mi i auto a chodím do školy na angličtinu, kterou mi rodina platí, a ještě dostávám v přepočtu zhruba čtyři tisíce korun kapesného," říká Hana. "Budu tady rok a už teď přemýšlím o tom, že bych si pobyt prodloužila. A možná půjdu i na zkoušky na vysokou školu, abych tu mohla případně zůstat ještě déle."

Vyřizování cesty jí trvalo zhruba tři měsíce, platila pouze registrační poplatek zhruba dva tisíce korun a vízum, vše ostatní včetně letenky hradila americká rodina.

Dobrovolná pomoc dětem, postiženým i přírodě

Pokud neseženete sezonní práci, můžete vyrazit na dobrovolnický kemp. Teď je ideální doba se přihlásit. Takzvaný workcamp je zhruba třítýdenní pobyt někde v zahraničí, kam se sjede skupina až 20 dobrovolníků z různých zemí, kteří společně pracují, tráví volný čas, poznávají okolí a místní kulturu. Dobrovolníci si mohou vybrat z nabídky veřejně prospěšných projektů, zaměřených nejčastěji na ochranu přírody, renovaci památek, práci s dětmi a postiženými, podporu kulturních akcí.

Na workcampy mohou vyrazit i starší lidé, dokonce existují projekty organizované speciálně pro seniory. Češi se nejčastěji účastní akcí v Evropě, zejména v Německu, Francii, Itálii, Španělsku nebo severských zemích.

"Dobrovolník si sám zajišťuje a hradí dopravu, pojištění, případně víza a očkování, jsou-li třeba. Na místě má ubytování a stravu zdarma, což mu tam domluví hostitelská organizace. Výhodou těchto projektů je, že většinou nevyžadují žádnou speciální kvalifikaci ani předchozí zkušenosti, a šanci tedy mají všichni, kdo ovládají alespoň základy cizího jazyka, většinou angličtiny," říká Jana Koňasová, koordinátorka vysílání dobrovolníků do zahraničí společnosti INEX-SDA.

Vše v ceně z evropských peněz

Na dobrovolnický kemp je možné vyrazit i s Českou národní agenturou Mládež. Akce trvající od dvou měsíců do jednoho roku se konají nejčastěji v Německu, Francii, Španělsku, ale i v exotičtějších zemích, jako je Gruzie, Arménie, Bělorusko. Tyto programy jsou výhodné zvláště tím, že mladí lidé téměř nic neplatí. Náklady – ubytování, strava, doprava... – se hradí z velké části z evropských grantů. Placeny jsou i jazykové kurzy, často také místní jízdné, někdy kapesné.

Projektů se může zúčastnit každý ve věku 18 až 30 let a není vůbec podstatné, zda studuje na vysoké škole, nebo dosáhl pouze základního vzdělání.

Žádosti o účast mohou mladí lidé podávat za podpory neziskové či nevládní organizace třikrát do roka k České národní agentuře Mládež. Seznam akreditovaných vysílajících a hostitelských organizací lze najít na webu www.evsdatabase.eu. Více informací o programu a termínech uzávěrek pak na stránce www.mladezvakci.cz.

  • Vedle práva ucházet se o místo a pracovat v jakémkoli členském státě EU máte také určité povinnosti: někde je vyžadována registrace pro platby odvodů, jinde registrace pobytu... Informace najdete na portálu EURES zde.
  • Pokud pracujete v některém ze států EU a platíte tam zdravotní pojištění, měli byste být odhlášeni z toho českého. Před odjezdem kontaktujte svoji tuzemskou zdravotní pojišťovnu. 
  • Při nástupu do zaměstnání v kterékoliv členské zemi EU je zvykem uzavřít pracovní smlouvu. Ta se obvykle řídí právem státu, ve kterém je pracovník zaměstnán a kde také sídlí zaměstnavatel. Po ukončení pracovního poměru je dobré vyžádat si a uschovat zápočtový list.

Byli jste někdy na brigádě v cizině?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 7. června 2013. Anketa je uzavřena.

Ne 127
Ano 110

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Chcete se v práci méně stresovat? Tyto tipy vám s tím pomohou

Ilustrační snímek

Jedním z nejčastějších zdrojů stresu je zaměstnání. Firmy si to ve valné většině uvědomují a snaží se o psychickou...

Vykouřila se vám z hlavy slovíčka, která jste už znali?

I vám se vykouřila většina slovíček cizího jazyka, který jste se kdysi učili, z...

Studovali jste kdysi nějaký cizí jazyk, ale protože jste jej dlouho nepoužívali, máte nyní problém se domluvit. Nic...

Počasí: Česko v sevření mrazu. Kdy se zase oteplí?

Počasí: Česko v sevření mrazu. Kdy se zase oteplí?

Kurzy.cz Česko sevřely pořádné mrazy, které braly dokonce životy. Studený charakter počasí navíc dlouhodobě vydrží, o víkendu ná...

Najdete na iDNES.cz