Krátké úvazky jsou v Evropě běžnější než v Česku

aktualizováno 
Zastánci rovných příležitostí většinou bojují za větší podíl zkrácených úvazků. Je to pomůcka hlavně pro ženy, které zůstávají s dítětem doma častěji, aby se nemusely kvůli rodině vzdávat kariéry.

Počet zkrácených úvazků v dané zemi naznačuje, jak moc jsou zdejší zaměstnavatelé ochotni pomáhat svým zaměstnancům se slaďováním rodinného a profesního života.

Jak jsou na tom české firmy?
Většinou se říká, že špatně. Pro zaměstnavatele nejsou částečné úvazky výhodné, stojí je víc peněz než úvazky dlouhé a legislativa je údajně nijak nepodporuje.

Loňský průzkum agentury SC & C vypracovaný pro obecně prospěšnou společnost Gender Studies ukázal, že čeští zaměstnavatelé se úpravám pracovní doby nebrání tolik, jak by se čekalo.

Zaměstnavatelé: Jsme vstřícní
Při dotazování firmy vesměs tvrdily, že ženě, která pečuje o malé dítě, se snaží vyhovět. Kromě zkrácení úvazku se někdy domluví na posunutí pracovní doby. Matka může chodit do práce dříve než ostatní a dříve odcházet, aby měla na děti více času odpoledne. Nebo je naopak ráno odvede do školky a o to déle zůstane v práci.

Zaměstnavatelé se většinou shodovali, že úpravu pracovní doby zaměstnankyním sami nenabízejí, čekají, až je o to požádají. Zpravidla je však nenutí do přesčasů.

Jak jsou na tom české firmy se zkrácenými úvazky, prozradí nejlépe čísla. Hodně napoví srovnání s ostatními evropskými státy. Podle průzkumu Eurostatu realizovaného před třemi lety pracovala jen asi 4% českých matek méně než 30 hodin týdně. V sousedním Rakousku to bylo 32 procent, v Německu 35 procent a v Nizozemsku dokonce nadpoloviční většina.

Dětské koutky jsou drahé
Průzkum SC & C se zaměřil také na to, jak čeští zaměstnavatelé ženám usnadňují návrat z rodičovské dovolené. Firmy většinou odpovídaly, že nemají žádné speciální programy a s matkami neudržují v průběhu rodičovské v podstatě žádný kontakt. Lépe na tom byly manažerky. Ty firma nezřídka vybaví služebním notebookem a telefonem a po individuální dohodě je nechá částečně pracovat z domova. Manažerky dokonce často absolvují během rodičovské dovolené jazykové či počítačové kurzy, aby se mohly co nejrychleji vrátit do práce.

Většina firem neuvažuje o zavedení dětského koutku či finanční podpoře rodičů, kteří dítě pošlou do smluvní školky. Argumentují vysokými náklady a v případě dětských koutků také nutností zajistit kvalifikovaný personál či dostát hygienickým normám.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Na co se ptát při pracovním pohovoru, abyste získali dobrou pozici

Ilustrační snímek

Většina uchazečů o práci se obvykle při pohovoru soustředí hlavně na to, aby dobře odpověděli na otázky zaměstnavatele....

Znalost cizích řečí přináší lepší práci. Jaké jazyky jsou žádané

Ilustrační snímek

Znalost jakéhokoli cizího jazyka výrazně zvyšuje šance na atraktivní pracovní místo. Jaké jazyky jsou nyní žádané a na...

KOMENTÁŘ: Česku ujíždí vlak v přetahované o ukrajinské pracovníky

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Český trh práce trpí nedostatkem zaměstnanců. Řadu pracovních příležitostí tak u nás našli lidé z Ukrajiny. Teď o ně...

V italském letovisku Bibione zakázali kouření na plážích. Cigaretové filtry jsou...

V italském letovisku Bibione zakázali kouření na plážích. Cigaretové filtry jsou...

Kurzy.cz Oblíbené letní turistické letovisko Bibione zavádí jako první v celé Itálii úplný zákaz kouření na všech plážích. Novin...

Najdete na iDNES.cz