Diskuse k článku

Kouč: Můžete zůstat celý život u jedné firmy, ale musí vám umožnit rozvoj

Osobní kouč neučí lidi umět dělat svoji práci, nedává domácí úkoly. Podle Jaroslava Simona je pouze "průvodcem". Vlastní kouč stojí několik tisíc na hodinu. "Je to hodně, jen když nevíte, kam se s jeho pomocí chcete dostat," říká kouč a psychoterapeut Jaroslav Simon.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

chytry chlap

Dobré ráno...

...jsem Váš nový kouč a jmenuji se xyz. Tady máte vstupní testy a ty prosím vyplňte. Běžně trvají cca 6 hodin, ale ti nadanější je stihnou za 5,5h. Pokud to bude trvat déle, rád počkám, přecejen mne celou dobu platíte, že? ;-))

Tak, hezké dopoledne a až budete odcházet, vyzvedněte si na recepci fakturu za dnešní sezení. Na shledanou příští pondělí....

- - - -

Příští týden Vám oznámí, že byste si měl stanovit nějaký cíl, třeba si vylepšit angličtinu a na tom budete pracovat další dva měsíce ;-)) Inu, někde se ty manažerské platy utratit musí, že?

0/0
15.8.2010 21:34

Pavlik-oz

Re: Dobré ráno...

Nekecej, vzdyt ty vubec nevis, jak to funguje, tak se tady neztrapnuj... Hlavne, ze si myslis, ze jsi "chytry" a pises tady kraviny

0/0
15.8.2010 21:42

Neumětel

Re: Dobré ráno...

OK, já taky nevím, jak to funguje. Pouč nás.

0/0
16.8.2010 8:51

MistrVápenky2

Kouč????

Kdo platí tyhle darmoživky???RvRvRv

0/0
15.8.2010 15:00

Sergio.Ramos

Re: Kouč????

Plati ho soukrome firmy a  soukrome osoby, spis by ses mel zamyslet, kdo plati nepotrebne statni uredniky.

0/0
15.8.2010 20:23

Pavlik-oz

Re: Kouč????

Presne tak, efektivita statnich uredniku je nekdy az zaporna. Jeste bych pripojil, kdo plati flotilu nezamestnanejch, kteri nechtej pracovat (pisu schvalne NECHTEJI pracovat, protoze i mezi nezamestnanymi jsou lidi co chtej...).

0/0
15.8.2010 21:40

opportunity

Re: Kouč????

A kdo platí kouče pro státní úředníky? ;-D

0/0
15.8.2010 22:24

tom-2718281828459

Re: Kouč????

ti by nepotřebovali kouče ale drába.

0/0
16.8.2010 13:00

Hans Wurst

Nevim proc ale mam silnou averzi vuci temito typkum...

... v kostce nabizi "Jak byt dobrym otrokem" ktery se honi cely zivot za blbostma a v sedesati zjisti, ze mu zivot utekl.

41 let, svobodny: to rika vsechno!

0/0
15.8.2010 14:39

opportunity

Re: Nevim proc ale mam silnou averzi vuci temito typkum...

"Jako zaměstnanec bych si měl vážit svého zaměstnavatele a práce, kterou mi dává."

0/0
15.8.2010 22:27

Jabadů

Re: Nevim proc ale mam silnou averzi vuci temito typkum...

Šmarjá, snad si neštudoval za státní (tj. i moje) :-P

0/0
15.8.2010 23:29

Chytry.Kocour

kouč si to představuje moc jedniduše...

střídat firmy kvůli kariérovému rozvoji. To sice není špatné,ale v době krize může být člověk rád, že má aspon nějakou práci. Každý nemá možnost co chvíli střídat jiného zaměstnavatele, když máme půl milionů nezaměstnaných-

0/0
15.8.2010 12:41

opportunity

Re: kouč si to představuje moc jedniduše...

R^

0/0
15.8.2010 17:14

Policejni vyslech

KOUČ ? ? ?

...no jo, kouč... ;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D

Aneb chcete-li svůj život prožít v chudobě (v zaměstnání), kouč je pro vás to pravé...;-D

0/0
15.8.2010 10:52

Hugo.Stiglitz

Hugo by řek, že kouč je jenom jiný jméno pro

psychologa a slouží pro ty zabedněnce, co by psychologa nenajali, protože nejsou blázni.

0/0
15.8.2010 10:17

opportunity

Re: Hugo by řek, že kouč je jenom jiný jméno pro

R^

0/0
15.8.2010 17:14

marionetta

Pane Simone, článek

Vám udělal spíš medvědí službu. Takhle se fakt spousta lidí, co moc neví, o čem je řeč, jen utvrdí v tom, že koučování je snadný výdělek. Kdo to zná, moc dobře ví, že ne, protože kouč nese obrovskou osboní zodpovědnost za výsledek, což ovšem z článku nevyplývá. Pokud jste své odpovědi opravdu myslel tak,jak byly zaznamenány, moc jste uškodil nejen sobě, ale i koučinku jako takovému. Jako PR to moc nevyšloRv . Nehledě na, pokud jste psycholog, tak byste měl vedět, že takové veřejné konkrétní zveřejňování ceny za hodinu je unfair, to se u takovýchto profesí prostě nedělá. Kdo v této oblasti pracuje, ten to ví, kdo Vašich služeb využil a byl spokojen, ten také, a všem ostatním jste jen nahrál vodu na jejich závistivý mlýnek.Rv Ne, to se fakt nepovedlo

0/0
15.8.2010 9:39

???...!

Re: Pane Simone, článek

Že jsem tak smělý, v čem konkrétně se projevuje ta koučova "obrovská osobní zodpovědnost za výsledek"? :-)

0/0
15.8.2010 12:13

marionetta

Re: Pane Simone, článek

pokusím se Vám to vysvětlit: správně by samozřejmě měl být každý osobně zodpovědný za výsledek své práce, ale jak víme, realita je trochu jiná. Když s Vámi bude pracovat kouč osobně, je na něm, aby odhalil vaše možnosti a rezervy, aby Vás tím správným způsobem (pro Vás) dovedl k té žádoucí změně. nebo musí dosáhnout toho, že řeknete, že žádnou změnu nechcete, že sice víte, že to děláte blbě, ale jste natolik zabedněný a líný, že nadále své neúspěchy budete svalovat na ty druhé. Udělal byste to? Asi těžko, spíš se tedy budete snažit udělat to, k čemu Vás nenásilně vede. V okamžiku, kdy zjistíte, že to zafungovalo, že se něco změnilo k lepšímu.Ta osobní zodpovědnost spočívá dále v tom, aby kouč použil právě ty metody, které Vás budou vyhovovat, abyste přijal ten fakt, že chyba může být ve Vás a když na ni přijdete, abyste s tím chtěl dobrovolně něco dělat:-)

PS. Nejsem kouč

0/0
15.8.2010 13:36

???...!

Re: Pane Simone, článek

Asi jsem opravdu poněkud zabedněný, protože stále nejsem schopen ve vaší odpovědi rozklíčovat to hlavní - v čem přesně a konkrétně je definována ta koučova "obrovská osobní zodpovědnost za výsledek".

Dovedl bych pochopit, kdybych s koučem např. sepsal smlouvu ve které by byly jasně a přesně vyspecifikované cíle našeho kontraktu a doba, kdy jich musí být dosaženo. Pokud těchto cílů dosaženo bude, kouč přesně dle smlouvy dostává svou odměnu, protože poskytnul požadovanou službu. Pokud těchto cílů nebude do určené doby dosaženo, ke slovu přichází ta zmíněná koučova "obrovská osobní zodpovědnost za výsledek" - vyjádřená finančně, jak jinak, že? Z tohoto důvodu bych předpokládal, že kouč bude mít ve svém vlastním zájmu uzavřenou dostatečně vysokou pojistku zodpovědnosti. :-D

Jako konkrétní cíle bych si představoval např. - do specifikované doby pod vedením  kouče dosáhnout specifikovaného zvýšení příjmu či změny postavení ve firmě, apod....

0/0
15.8.2010 13:51

Maxx_Th

Re: Pane Simone, článek

No, tak na tohle už odpověď neočekávej ... ;-D

0/0
15.8.2010 23:27

???...!

Re: Pane Simone, článek

Pokrač:

Pokud by kouč na takto konkrétní podmínky odmítal přistoupit a chtěl se pohybovat pouze v oblasti jakýchsi nezměřitelných mlhavých duchovních pojmů, tak je ta údajná zodpovědnost dle mého skromného názoru jen další prázdný štěk.

V případě, že bych toužil po duchovnu, tak bych to asi řešil pobytem v nějakém tibetském, indickém, či jiném podobném klášteru a pokud bych si u toho chtěl i fyzicky zamakat, tak bych dovolenou strávil v kibucu, ale stále zde jaksi nevidím v tomto směru prostor pro kouče zmíněného typu.

PS. Ale třeba jsem jen zabedněný. To je jistě jedno z možných vysvětlení, proč nechápu o co konkrétně jde.:-P

0/0
15.8.2010 13:56

opportunity

Re: Pane Simone, článek

VY byste mohl dělat kouče z placu. Protože okecat to dovedete skvěle. A pokud se klientovi daří, je to Váš úspěch, pokud ne, je to jeho zabedněnost.

0/0
15.8.2010 17:18

WoCoGo

Re: Pane Simone, článek

tak to s prominutim musi koucovat pouze snad naky delniky,pokud si sam clovek neni schopen priznat, ze tohle a tamto by slo lip/jinak,asi neni dost. inteligentni na svou pozici...ja napriklad tento problem nemam,vim co a jak by se melo zlepsit,a ono to sice nekde nejde..ale co,vim o tom i sef,nazime se zlepsovat...takovyho kouca bych vazne bral,ale jinak souhlas,udelal si medv. sluzbu pac vetsina lidi si o podobnych individuich myli ze sou leda na...

0/0
16.8.2010 9:32

marionetta

nechápu

ty veskrze negativní příspěvky níže. Ti, co ho nazývají parazitem... patrně budou z těch, co u každé překážky začnou hledat důvod, proč ji nepřekonat, než způsob, jak ji překonat. Neříkám, dotyčný pán  ve mně taky moc nebudé důvěru, ale to bude spíš v osobní rovině, prostě mi není sympatický, a navíc si v rozhovoru sám sobě dost odporuje (pasáže o rozvoji: jednou řekne, že nic v klientovi nerozvíjí, pak zas, že cílem je rozvoj). Ale jak říkám, je to jiná káva. S osobní rozvojem mám své zkušenosti a v tomto ohledu musím s článkem souhlasit. Je v tom především velký kus motivace, nebo jak já říkám - toho "chtění". Buď něco chceš dosáhnout a jsi ochoten za to ledacos obětovat, nebo ne, a pak se realizuješ maximalně odsuzováním a odmítáním všeho a všude a vždy výroky typu: je to blbost, nefunguje to, akorát tahá z lidí peníze, příživník... Já chápu osobní rozvoj jako chuť se zlepšit, naučit se nové, změnit něco negativního na sobě... a k tomu potřebuji ten pohled zvenčí.

0/0
15.8.2010 9:27

Chytrosaurus

Re: nechápu

No přeju ti osobní zkušenost a pak si to povíme znova:)

U nás v práci byli, neskutečný bláboly uplně k ničemu, jen nás to zdržovalo od práce. Když jsem slyšel, kolik to stálo, tak jsem vůbec nepochopil jak může firma vyhazovat takhle peníze.

Jenže pak jsem zjistil, že pan kouč je bývalým spolužákem jednoho pána od nás z vedení... 

0/0
15.8.2010 14:38

nejchytrejsi

funguje to

Proste chlap je placenej psycholog, ze tomu rika kaucink je jina vec. Vetsina sefu travi denne spousty casu v podstate nicim, sledujou trhy, rust/pokles HDP, hlidaj naklady na strediska a desitky dalsich ptakovin, realnej vysledek ale nula, coz tvora s mozkem ubije takze hleda "osobni rozvoj". Jit na psycho je ostuda, tak si zaplati kauce.

0/0
15.8.2010 8:52

MPík

Kouč

Jak člověk začne jako kouč? Z nuly? Jako trenér soft skills?

0/0
15.8.2010 7:24

marionetta

Re: Kouč

myslím, že z nuly to fakt nejde, spíš z trenérské pozice. Jsou tam potřebné jak teoretické, tak především praktické dovednosti, a ty se získají právě při lektorování.

0/0
15.8.2010 9:30

Hans Wurst

Re: Kouč

NE. Jednoho dne se proste rozhodne, ze bude ze sebe delat chytrejsiho nez ostatni.

0/0
15.8.2010 12:10

gotzur

Taková firma,

dle nadpisu, neexistuje.

0/0
15.8.2010 1:40

DISK

Další pijavice....

..v řadě všech manadžérů, personalistů a jiných bývalých kádrováků.

 Nezlobte se na mě, ale duševně zdravý člověk nic z rozhovoru nemusí objevovat a primitivně si myslím, že se jedná jen o reklamu na další zbytečný džob.

 Ale samozřejmě je to v době programů pro rozvoj lidských zdrojů z Evropských fondů velice výnosná a ne laciná záležitost.

 Samotnéh by mě zajímalo, jak bez "kouče" mohli naši předci vůbec žít 8-o

0/0
14.8.2010 14:59

Chytrosaurus

Re: Další pijavice....

Obecně mi nevadí, nikdo si ho nemusí objednat a je to..

Ovšem mám zkušenost, že přes svoje kámoše rozeseté na různých zajímavých místech dojde k řadě pro sebe velmi zajímavý kšeftů..   a pak zase přihraje něco jim...  že je to všechno k ničemu neni podstatný, hlavně že se mají hoši dobře

0/0
14.8.2010 15:13

oprudil24

Re: Další pijavice....

velmi dobře a hlavně pravdivě řečeno ! Všechny tyhle kurzy , školení a semináře na rozvoj osobnosti a pro růst v zaměstnáí jsou k ničemu a pro firmu vyhozené prachy ! Měl jsem možnost s tímto vykukem absovovat  " tréning " a smáli jsme se jako pominutí a udělali z trenéra blbce !  Tyhle lidi jsou tak odtrhnutí od reality , že můžou radit jen armádě ! Ale týdenní školení tímto cintou stálo cca 70 k !!!!

0/0
15.8.2010 8:11

apokalypsa

Re: Další pijavice....

No tak voni kouce taky casto meli - tem lidem se rikalo farari a ucitele.

0/0
14.8.2010 15:25

apokalypsa

Funguje to

Z vlastni zkusenosti muzu rict, ze to fakt funguje. Jde o to, ze i kdyz to zaplatila firma, tezim z toho ja sam a hodi se mi to potom i kdekoli jinde. To asi nebylo cilem koucinku, ale bohuzel - nebo spis bohudik pro me :-)R^

0/0
14.8.2010 14:05

Kozel_

Osobní rozvoj??

To je naprostá fráze, vůbec nic to neříká. Má to stejnou hodnotu jak kecy o socialistickém uvědomění za doby bolševismu. Skutečný osobní rozvoj nemá s firmou co do činění. Pokud někdo např. absolvuje vš při práci, tak práce mu v tom leda překáží, málokdy dostane studijní volno - pár dní do roka. Jazykový kurz lze navštěvovat bez zaměstnavatele, ty v práci mají obvykle horší kvalitu (z více důvodu, třeba z důvodu nižší motivace lidí).

Firmy učí lidi specifické znalosti, které uplatní leckdy jen v dané firmě. V jiné firmě jsou věci zas jinak. To není žádný osobní rozvoj, ten bych neztotožnil s kariérním postupem. O osobní rozvoj se musí člověk starat sám.

Osobní rozvoj není ani tak ve firmách, ale třeba u lékařů. Pokud lékař nedělá obvoďáka nebo ambulantního chirurga, kde osobní rozvoj brzy končí. A pokud z rutinního pracoviště přejde na nějaké top pracoviště, kde se učí špičkové výkony. Zde to ale není o změně firmy - nemocnice, ale o tom, že se dostane k jiné práci, více specializované

0/0
14.8.2010 14:02

Kozel_

Re: Osobní rozvoj??

Lékaři jsou dosti výjimkou, jejich studium je nezdegradované, stují 6 let plus dále na atestaci, tj. přes deset let výcviku v oboru, který dělají. Běžný inženýr vystuduje něco a pak jde na pozici, kde může být jak ing. ekonom nebo ing elektro apod. TI lidé nedělají přesně to, co studovali, na rozdíl od lékařů. Jejich práci lekckdy zvládali i maturanti - na rozdíl od těch lékařů. Zde se skutečný osobní rozvoj týká jen mála lidí, např. bankovní expert - čím nemyslím kdejakého referenta v pojištovně, který dělá práci cvičené opice, poté co se věci naučí během pár měsíců.

0/0
14.8.2010 14:06

apokalypsa

Re: Osobní rozvoj??

Prave ze se pletes. Osobni rozvoj nema co do cineni s konkretnimi znalostmi, spis s pristupem k praci a vubec k zivotu. A jde o to, ze i tohle se da nadherne pouzit zcela sobecky - jen pro sebe, ne pro firmu. Firma zaplati a ty to pouzijes pro sebe. ;-)

0/0
14.8.2010 14:08

Kozel_

Re: Osobní rozvoj??

Jo, a co to jako je, ten osobní rozvoj? Firemní kecy, jak pracovníka srovnat do latě dle představ firmy, leda to. Prázdné nabuřelé kecy.

0/0
14.8.2010 14:27

apokalypsa

Re: Osobní rozvoj??

No ja si z toho vodnes prave to, jak sebou nenechat vlacet - presnej opak toho nechat se srovnat do late.. Me i firme to prospelo.

0/0
14.8.2010 14:41

Mad3

Za...

Je to obyčejný příživník a parazituje na hlouposti druhých. Ale věřím tomu, že si je pár lidí najmeRv. Chudáci nebo hlupáci?

0/0
14.8.2010 12:46

apokalypsa

Re: Za...

Me to firma zaplatila. A muzu rict, ze kdybych si to mel platit sam, tak to klidne udelam radsi nez platit nejakej kurz anglictiny atd. Protoze kdyz clovek dela uz roky stejnou praci, porad stejne (vicemene dobre) zaplacenou, presto ze se vzdelava, tak je furt na tom stejnym ci podobnym miste a nepomuze ani zmena zamestnavatele - tak je neco spatne A kamaradi ne vzdy dobre poradi. Me se to teda vyplatilo, ale treba ma nekdo jiny zkusenosti, co ja vim.

0/0
14.8.2010 14:15

Mad3

Re: Za...

Jediné koučování a směrování na tu "správnou" kolej i za pomoci mírného nasilí (pár facek), se odehrává od narození do věku cca. 15 let. V tu dobu se formuje osobnost člověka a vlastnosti, které ho předurčují k tomu, jak bude zvládat život a jeho nástrahy. A nikdo na tom nic nezmění. Tohle OBLBOVÁNÍ v produktivním věku člověka, už zavání jen nějakým sektářstvím a náboženským fanatismem. A církev je toho dokladem. Sběr lidí, kteří nejsou schopni se rozhodnout (platí i pro praci).

0/0
14.8.2010 16:45

MistrVápenky2

Re: Za...

Přesně tak, jak říkáš.R^R^R^

0/0
15.8.2010 15:23

jenickK

Kouzelníci s deštěm

Dostávají mě hlášky typu "Klienti na to přicházejí sami, my jim jen pomáháme." To je jako kdyby řekli, že ti, kdo ty správné schopnosti mají, osobního kouče nepotřebují, a ti, kteří ty schopnosti nemají, tak těm žádný kouč stejně nepomůže. Jak by řekl Sheldon: "It's nothing but hocom". Ovšem všechna čest osobním koučům, že se dokázali takto prosadit a přesvědčit manažery, že je potřebují.

0/0
14.8.2010 12:44

/dev/null

Re: Kouzelníci s deštěm

Můžou jim dodávat část osobnosti, kterou postrádají. I superinteligentní

a vzdělaný člověk nemusí nic dokázat, pokud je líný, nemá motivaci,

nebo ambice. Kouč ho může donutit to změnit, a uspět.

0/0
14.8.2010 13:52

apokalypsa

Re: Kouzelníci s deštěm

Presne - motivace a lenost - kamen urazu :-)R^

0/0
14.8.2010 14:16

???...!

Re: Kouzelníci s deštěm

obávám se, že ten, kdo je línej, si zase nikdy nevydělá, nebo nezíská pozici, na které by byl zajímavej pro nějakého kouče.:-)

0/0
14.8.2010 18:05

ravo

...

vnitřní cesta, vnější cesta. Ty voe, tak velké duchovno. Hlavně když klient zaplatí ;-D

0/0
14.8.2010 12:16

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že pokud je vám cizí řidič způsobí škodu, může likvidaci pojistné události vyřídit vaše pojišťovna nikoli jeho?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz