Čtvrtek 9. července 2020, svátek má Drahoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. července 2020 Drahoslava

Česká dovolená nadivoko. Mění home office či ošetřovné nárok na dovolenou?

aktualizováno 
Máte v práci embargo na výběr dovolené, zatímco kolega z firmy odvedle si musí v červnu vyčerpat aspoň týden a do konce roku celou? Firmy teď řeší dovolené svých lidí spíše intuitivně a každá jinak. Někde ji i krátí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zatímco ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová by ráda českým firmám vnukla, aby rozdávaly poukázky na tuzemskou dovolenou, řada podniků v tuhle chvíli ani neví, jestli své zaměstnance na letní dovolenou vůbec pošle.

„Firmy to řeší individuálně. Některé daly lidem dovolenou příkazem na začátku karantény, ale teď je to tak, že spousta lidí je buď na překážce doma, nebo na ošetřovačce. Firmy počítají ztráty, dělají opatření,“ říká Barbora Tomšovská z headhunterské agentury Touchdown. Stejně jako firmy se zařizují i zaměstnanci. Zdaleka ne každý na dovolenou, zvláště pokud zůstal v době pandemických opatření doma, chce odjet.

„Mnoho lidí je teď s dětmi doma, když to vyjde a 25. května půjdou do školy, tak tam budou na pět týdnů a opět dva měsíce doma. Zahraniční dovolené se ruší, v tuzemsku se zatím vyčkává, jak se situace vyvine. Hodně lidí si také dovolenou rozmyslí a soustředí se na udržení si práce,“ myslí si Barbora Tomšovská.

Přichází doba zkracování

Společnosti, které nemohly své zaměstnance převést na home office nebo mají velký podíl rodičů školáků, musely dlouhé týdny fungovat s menším množstvím lidí na práci. A někde z toho vyvodily rychlé důsledky. „Jako reakci na poměrně velký počet případů ošetřování člena rodiny a podobně jsem zrušil tři dny dodatkové dovolené, které byly předmětem kolektivní smlouvy. Snižujeme také některé bonusy, odchodné do důchodu a snižujeme i počet zaměstnanců o 5 procent,“ říká Zdeněk Chrdle, generální ředitel společnosti AŽD, která má na 1 700 zaměstnanců.

Otázka pro advokáta

Může zaměstnavatel krátit dovolenou kvůli ošetřovnému?

Jedním z důvodů ke krácení dovolené je případ, kdy zaměstnanec nepracuje kvůli překážkám v práci. Mezi tyto překážky patří zejména pracovní neschopnost nebo například právě ošetřování člena rodiny.

V takovém případě může zaměstnavatel krátit dovolenou o jednu dvanáctinu za prvních 100 zmeškaných směn či pracovních dnů a o další dvanáctinu za každých dalších 21 neodpracovaných směn resp. pracovních dnů.

Zaměstnanci, jehož pracovní poměr u společnosti trvá celý rok, však musí po tomto krácení zůstat alespoň dva týdny dovolené.

Ondřej Řitička, advokátní kancelář Noerr

Ondřej Řitička

Aby bylo na zakázky vždy dost lidí do směny, si hlídá i břeclavská tiskárna Moraviapress. „Aktuálně máme stop dovolené, respektive dovolenou povolují jen nejvyšší instance podle aktuálního stavu. Léto mají v pravomoci jednotliví vedoucí oddělení tak, aby třísměnný provoz a s tím spojené administrativní procesy byly zajištěné,“ poznamenává Jiří Myšík, generální ředitel Walstead Moraviapress.

Jinde uvažují i o krácení, které jim dovoluje zákoník práce. „Asi nejčastějším důvodem bude krácení dovolené v případě, kdy zaměstnanec nevykonává práci pro překážky. Mezi tyto překážky patří pracovní neschopnost nebo například právě ošetřování člena rodiny. Pokud by tedy byl zaměstnanec tzv. na neschopence nebo na ošetřovném, přičemž dohromady takto zmešká více než 100 dní, může mu být dovolená zkrácena o jednu dvanáctinu, či o více v případě dalších 21 dní absence,“ vysvětluje Ondřej Řitička z pražské pobočky mezinárodní advokátní kanceláře Noerr.

Podle tohoto pravidla chce v následujících týdnech postupovat i Dopravní podnik hlavního města Prahy. „Ve věci krácení dovolené postupujeme v souladu se zákoníkem práce: pokud zaměstnanec zamešká více než 100 pracovních dnů, dovolená mu bude krácena,“ říká mluvčí podniku Aneta Řehková.

Záchrannou síť připravují pro případné krácení dovolené i v Direct pojišťovně. „Ke všem případům chceme přistupovat lidsky a s rozumem. O této možnosti víme, pokud bychom ke krácení přistoupili, dá se pak využít naše neomezené volno,“ říká Nela Maťašeje z Direct pojišťovny. Takzvané neomezené volno si zdejší zaměstnanci mohou vybrat poté, co už jim žádné nezbude. „Musí mít hotovou práci tak, aby neohrozili fungování svého týmu,“ vysvětluje podmínky Nela Maťašeje.

Home office na léto

Ty společnosti, které valnou většinu své agendy během vládních opatření mohly svým zaměstnancům posílat domů, nechávají své lidi v domácích kancelářích i nadále. „I když naše dvě děti nastoupí 25. května do školy, stejně budu pracovat z domu, protože škola i družina budou kratší než obvykle a nepokrývají mi ani celou pracovní dobu, natož cestování do práce,“ říká čtyřicetiletá Lada, která bydlí 25 kilometrů od Brna, kde pracuje jako bankovní úřednice. Očekává, že stejný model bude fungovat i po celé letní prázdniny.

Ale něco za něco. Administrativní firmy sice k žádnému plošnému omezování letní dovolené nepřistupují, ale připouštějí, že volná ruka platí pouze v případě, že se mezi sebou zaměstnanci domluví a rozdělí si volno tak, aby práce nestála.

„Naší snahou je domluvit se rozumně. Klíčová je nyní úloha vedoucích týmů. Prozatím se to daří, samozřejmě nápor čeká tento systém o letních prázdninách. Nicméně během krize se nám osvědčil všeobecný home office, vybaveni na něj jsme, takže bude možné i kombinované řešení,“ poukazuje Eva Svobodová z Uniqa pojišťovny.

Vybrat. Ideálně hned

V nemalé části podniků mají už kus letošní dovolené za sebou nebo ji právě vybírají. „Většina firem chce, aby si zaměstnanci vybrali dovolenou do konce roku,“ říká Barbora Tomšovská z agentury Touchdown. „K určité úpravě jsme přistoupili, když jsme našim zaměstnancům doporučili sedm dní z letošního nároku na dovolenou vybrat do 30. června,“ říká Zuzana Filipová z Moneta Money Bank.

Podobně se zařídil i největší český výrobce sanitární techniky Alca plast. „Část zaměstnanců čerpala dovolenou během karantény,“ říká vedoucí marketingu Petr Neumann. Další „povinné“ dovolenkové týdny chystají podniky na školní prázdniny. „Žádné omezení dovolené neplánujeme, ale každý zaměstnanec si musí v létě vybrat minimálně 14 dní,“ říká Robert Šimek, ředitel moravskokrumlovského závodu Retex. V ohrožení tak letos podle zaměstnavatelů nebudou ani celozávodní dovolené, na které jsou lidé zvyklí, a to ve stejných časech. „Výrobu jsme během krize nemuseli pozastavit, proto se budeme držet původního plánu. Letos budeme mít celozávodní dovolenu na přelomu července a srpna, celkem to bude 10 dní,“ říká Silvie Drlová z První brněnské strojírny Velká Bíteš.

„Pro nás je důležité, aby si zaměstnanci dovolenou do konce roku vybrali, pokud možno v nějakém rozumném režimu – většina využije týdenní celozávodní volno v srpnu a následně se zajistí čerpání dovolené tak, aby nebyla omezena flexibilita výroby ani jiných oddělení,“ nastiňuje plán Radim Linka, generální ředitel výrobce osvětlení BeghelliElplast.

  • Nejčtenější

Peníze zapomněla v bankomatu, poctivého nálezce odmítli v bance i na úřadě

Stát se to může každému z nás. Jsme zamyšlení, roztržití nebo nám zrovna zazvoní telefon a tak transakci u bankomatu...

Začínali s jedním starým traktorem, dnes mají obrat deset milionů

Nikoho by ani nenapadlo, že se pouze čtyři členové rodiny starají o dvě stě býčků a krav a obdělávají 250 hektarů půdy....

Poradna: může zaměstnavatel chtít vědět, kam pojedu na dovolenou?

S ústupem pandemie koronaviru se opět otevírají hranice. Vycestovat na dovolenou do ciziny je již možné. Nemusí to být...

PŘEHLEDNĚ: Konec daně z nabytí nemovitosti. Kolik dnes ušetříte?

Koupili jste si byt za tři miliony a byli naštvaní, že budete muset vyndat z kapsy ještě sto dvacet tisíc na daň z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vysněná dovolená se nekonala, přesto má zaplatit 24 tisíc. Jak se bránit?

Když si objednáme zájezd u cestovní kanceláře, očekáváme, že ta se o vše postará a my nemusíme nic řešit. Jak ovšem...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Zmapováno: Kde se bude propouštět? A kdo nové pracovníky hledá?

Nezaměstnanost v Česku se v květnu zvýšila na 3,6 procenta. Přesto máme stále nejnižší míru nezaměstnanosti v celé...

Právníci: Kontrola zaměstnanců? Co je přípustné a co přes čáru

Co je tvoje, může být i moje. Takový je postoj některých zaměstnanců k firemnímu majetku. Zaměstnavatelé se však mohou...

Poslední benefit: outplacement. Jak vám pomůže?

Firmy, které nezvládly náročné období pandemických opatření, začínají propouštět. Jen za květen přišlo o práci 12 104...

Začínala od nuly, dnes má vlastní kosmetickou značku. Stála ji miliony

Teprve nedávno překročila třicítku a už se může pyšnit vlastní kosmetickou značkou. Klára Rott vsadila na čistě...

Advantage Consulting, s.r.o.
IT PODPORA PRO EDI

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz