Klíčovou roli zde stále hraje člověk – jeho schopnost přizpůsobit se novým technologiím a využít je k dosažení efektivnějších, rychlejších a kvalitnějších výsledků. Právě tato kombinace inovativních technologií a lidského faktoru může přinést revoluci ve stavebnictví a posunout celý obor na novou úroveň.
Hned v úvodu zmíním první příklad, takzvané informační modely budovy, známé pod zkratkou BIM (Building Information Modeling). Jde o revoluci v oblasti stavebnictví a přináší nové potřebné koncepty odpovídající současnosti. Revize a zkvalitnění procesů, přehledná komunikace napříč týmy, transparentní komunikace s investory a v neposlední řadě zjednodušení tvorby a kontroly projektové dokumentace. Takový stav ale není samozřejmostí a k jeho dosažení je nutná počáteční investice. Jde o změnu celého konceptu, tudíž nestačí pouze změnit nástroje, ale i přístup k nim. Půdorys už není jen výkres na papíře, ale zároveň databáze informací, které lze analyzovat během milisekund.
Zaměřím se teď na témata, která se nacházejí v různých fázích rozpracovanosti. Od technologií, které jsou dnes už využívané, až po vize budoucnosti. Při úspěšné realizaci má každé z těchto témat potenciál přinést do stavebnictví nové příležitosti.
Využití dronu pro zaměření výkopu
Ochrana zdraví pracovníků na staveništi v podobě rozpoznávání objektů pomocí kamerového systému. Rozpoznávání objektů má potenciál i při kontrole stavby vzhledem k projektové dokumentaci a detekci prostavěnosti. To může představovat další pokrok v rámci digitalizace stavebního deníku.
Sběr dat nemusí probíhat pouze pomocí statických kamer, ale také pomocí pohybujících se laser scannerů. To může být využito i s využitím dronů pro zaměření provedeného výkopu a výpočtu potřebné techniky pro odvoz zeminy.
Zpětná analýza může být využita u velkého množství kontrol, jako je kontrola prostavěnosti, odchylky od projektové dokumentace, detekce chyb na stavbě.
Využití v AI v systémech správy budov
Umělá inteligence najde také široké využití i v oblasti CAFM (Computer Aided Facility Management). Jak jsem zmínil, modely strojového učení mohou analyzovat velké objemy dat. Tato data lze sbírat a zapisovat manuálně, v lepším případě však pomocí senzorů, kamer, či pohyblivých laser scannerů. Díky tomu mohou CAFM systémy předvídat pravděpodobné poruchy a naplánovat údržbu tak, aby se předešlo výpadkům a minimalizovaly se náklady.
Modely strojového učení mohou také optimalizovat energetickou spotřebu budov tím, že analyzují vzorce spotřeby energie a doporučí opatření k jejímu snížení.
Chatboty mohou usnadnit komunikaci mezi správci budov a uživateli, poskytovat rychlé odpovědi na běžné dotazy a zefektivnit řešení problémů.
Automatizace
Výčet uvádí pouze zlomek možných inovací s využitím umělé inteligence, jak ji známe dnes. Důležité je zmínit, že přestože umělá inteligence skrývá velký potenciál, nesmíme zapomenout na automatizaci za pomoci běžných algoritmů. Stavebnictví je oblast, kde je velký prostor k automatizaci, ať už při tvorbě projektové dokumentace, komunikaci, nebo kontrole stavby. Umělá inteligence je pak nástavbou, která může běžnou algoritmizaci posunout o úroveň dál.
Pro všechny, kteří chtějí postupovat podle aktuální BIM metodiky, mít správné a kvalitní nástroje pro tvorbu dokumentace i odbornou a certifikovanou podporu, je společnost Unicorn tou správnou volbou, na koho se obrátit.
Pomůžeme s nastavením a zahájením tvorby dokumentace ve firmě, poradíme postupy odzkoušené v zahraničí a pomůžeme zkoordinovat Váš první BIM projekt s dostatečným detailem pro investora i pro zhotovitele.
Společnost Unicorn rozumí BIM a má všechny potřebné nástroje. V České republice je jediným platinovým partnerem společnosti Bentley Systems, přední světové společnosti zabývající se poskytováním komplexních softwarových řešení architektům, inženýrům, geodetům, konstruktérům a vlastníkům/provozovatelům infrastruktury.
Produkty Bentley integruje jak do rozsáhlých softwarových řešení, tak je poskytuje jednotlivým zákazníkům formou licencí a služby Bentley SELECT (CONNECT EDITION). Je také aktivním kolektivním členem Odborné rady pro BIM. V současnosti spolupracuje se SUDOP Praha a.s. na budování BIM akademie, která je první svého druhu ve střední Evropě.