Kolem Říma a Milána se uplatníte jako au-pair nebo animátor

aktualizováno 
Láká vás pracovat v Itálii? Nejčastěji seženou sezonní zaměstnání kvalifikované au-pair. Vydělat si můžete i sběrem ovoce nebo zeleniny. Výhodou je, že v Itálii můžete sehnat práci i po celý rok.

Ilustrační foto. Itálie, Baia delle Zagare | foto: Profimedia.cz

Průměrné měsíční náklady italské rodiny se pohybují okolo 2 480 eur. Na severu je to 2 796 eur, ve středu Itálie 2 539 eur, na jihu 1 969 eur.

Občané České republiky mohou od 27. července 2006 v Itálii pracovat bez pracovního povolení. V některých provinciích mají povinnost nahlásit na místním obecním úřadě svůj pobyt, pokud překročí dobu tří měsíců.

hledáte brigádu nebo zaměstnání

Nabídku naleznete na JobDNES.cz.

Na rozdíl od České republiky není v Itálii výše minimální mzdy stanovená zákonem. Uvádějí ji kolektivní smlouvy pro každé odvětví a obor. Vyplývá ze dvou ustanovení: z národní kolektivní smlouvy (CCNL – Contratto Collettivo Nazionale di Lavoro) a z kolektivní úmluvy místních odborů. Výše minimální mzdy je okolo 70 procent průměrné mzdy, která je nyní 1 890 eur.

Práci je možné v Itálii sehnat po celý rok. V letní sezoně je nejvíce pracovních příležitostí v turistických službách, v restauracích a v hotelech. Ve známých letoviscích je velká poptávka po animátorech.

Vyděláte si sběrem ovoce a zeleniny

V horách začíná lyžařská sezona v listopadu a končí v březnu. Velká historická města nabízejí příležitostné sezonní práce i během velkých svátků, jakými jsou Vánoce či Velikonoce. Sezonní práce v zemědělství jsou k dispozici po celý rok. Na jaře a v létě se sbírá ovoce a zelenina, na podzim je vinobraní a v zimě se do Itálie jezdí na sběr oliv a citrusů.

Velmi využívanou profesí jsou kvalifikované au-pair. Základní požadavek je odpovědnost a alespoň minimální znalost italštiny. Místo pobytu je volitelné – zpravidla to bývá okolí Milána či Říma. Rodiny poskytují ubytování a stravu, očekávají pomoc s dětmi a domácími pracemi. Kurzy jazyka si au-pair hradí z kapesného, jehož výše se určuje podle úrovně pomoci rodině. Podle ní je stanovena i pracovní doba, až 48 hodin týdně.

U stálých pracovních míst je z italské strany největší zájem o kvalifikované zdravotní sestry, lékaře, pomocný nemocniční personál, pokojské, recepční, číšníky a kuchaře.

Nejúčinnější způsob, jak si v Itálii najít pracovní místo, je přímý kontakt na zaměstnavatele. Hledat však můžete také na internetových stránkách pracovních agentur.

Při hledání nabídek na sezonní práce můžete oslovit místní úřady práce – Centri per l’impiego. Nebo využít EURES – Evropské služby zaměstnanosti. Více informací najdete na webu www.eures.cz.

Kde najít práci v Itálii

www.linklavoro.it

www.cercalavoro.it

www.bancalavoro.com

www.jobonline.it

www.adecco.it

www.altrolavoro.it

www.cliccalavoro.it

www.agenzia-lavoro.it

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

Další z rubriky

Nemusíme provokovat, pozornost ale přitahujeme rádi, říká úspěšný pár

„Chtěla jsem, aby kabelka byla zajímavá a nemusela jsem na ni půl roku šetřit....

Ona se vyučila prodavačkou, on zámečníkem. Náhoda při hledání vhodné kabelky z nich udělala zanícené a nadšené...

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Jsme tím, co opakovaně děláme. Jaké zvyky mají úspěšní lidé

Ilustrační snímek

Proč jsou někteří lidé úspěšní a jiným se v životě moc nedaří? Tuto otázku si klade řada lidí. Podle psychologa Jana...

Investovat do akcií ČEZ nebo od nich raději utéci?

Investovat do akcií ČEZ nebo od nich raději utéci?

Kurzy.cz (Toto zamyšlení bylo napsáno pro portál Kurzy.cz) Nedávné rozhodnutí vlády naplnilo mediální prostor spoustou analýz, k...

Advantage Consulting, s.r.o.
STROJNÍ ELEKTROMECHANIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz