Kolem Říma a Milána se uplatníte jako au-pair nebo animátor

aktualizováno 
Láká vás pracovat v Itálii? Nejčastěji seženou sezonní zaměstnání kvalifikované au-pair. Vydělat si můžete i sběrem ovoce nebo zeleniny. Výhodou je, že v Itálii můžete sehnat práci i po celý rok.

Ilustrační foto. Itálie, Baia delle Zagare | foto: Profimedia.cz

Průměrné měsíční náklady italské rodiny se pohybují okolo 2 480 eur. Na severu je to 2 796 eur, ve středu Itálie 2 539 eur, na jihu 1 969 eur.

Občané České republiky mohou od 27. července 2006 v Itálii pracovat bez pracovního povolení. V některých provinciích mají povinnost nahlásit na místním obecním úřadě svůj pobyt, pokud překročí dobu tří měsíců.

hledáte brigádu nebo zaměstnání

Nabídku naleznete na JobDNES.cz.

Na rozdíl od České republiky není v Itálii výše minimální mzdy stanovená zákonem. Uvádějí ji kolektivní smlouvy pro každé odvětví a obor. Vyplývá ze dvou ustanovení: z národní kolektivní smlouvy (CCNL – Contratto Collettivo Nazionale di Lavoro) a z kolektivní úmluvy místních odborů. Výše minimální mzdy je okolo 70 procent průměrné mzdy, která je nyní 1 890 eur.

Práci je možné v Itálii sehnat po celý rok. V letní sezoně je nejvíce pracovních příležitostí v turistických službách, v restauracích a v hotelech. Ve známých letoviscích je velká poptávka po animátorech.

Vyděláte si sběrem ovoce a zeleniny

V horách začíná lyžařská sezona v listopadu a končí v březnu. Velká historická města nabízejí příležitostné sezonní práce i během velkých svátků, jakými jsou Vánoce či Velikonoce. Sezonní práce v zemědělství jsou k dispozici po celý rok. Na jaře a v létě se sbírá ovoce a zelenina, na podzim je vinobraní a v zimě se do Itálie jezdí na sběr oliv a citrusů.

Velmi využívanou profesí jsou kvalifikované au-pair. Základní požadavek je odpovědnost a alespoň minimální znalost italštiny. Místo pobytu je volitelné – zpravidla to bývá okolí Milána či Říma. Rodiny poskytují ubytování a stravu, očekávají pomoc s dětmi a domácími pracemi. Kurzy jazyka si au-pair hradí z kapesného, jehož výše se určuje podle úrovně pomoci rodině. Podle ní je stanovena i pracovní doba, až 48 hodin týdně.

U stálých pracovních míst je z italské strany největší zájem o kvalifikované zdravotní sestry, lékaře, pomocný nemocniční personál, pokojské, recepční, číšníky a kuchaře.

Nejúčinnější způsob, jak si v Itálii najít pracovní místo, je přímý kontakt na zaměstnavatele. Hledat však můžete také na internetových stránkách pracovních agentur.

Při hledání nabídek na sezonní práce můžete oslovit místní úřady práce – Centri per l’impiego. Nebo využít EURES – Evropské služby zaměstnanosti. Více informací najdete na webu www.eures.cz.

Kde najít práci v Itálii

www.linklavoro.it

www.cercalavoro.it

www.bancalavoro.com

www.jobonline.it

www.adecco.it

www.altrolavoro.it

www.cliccalavoro.it

www.agenzia-lavoro.it

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Werichovo „ten dělá to a ten zas tohle“ dnes už příliš neplatí

Se školením uvnitř firmy souvisí i další velké téma - zastupitelnost lidí.

Býval to začarovaný kruh. Čerství absolventi hledali práci, aby nabrali první zkušenosti. Firmy pátraly po odbornících,...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Poradna: Chci požádat o předčasný důchod, můžu pak dále podnikat?

Ilustrační snímek

Odchod do důchodu není povinný, důchodce může i nadále pracovat a kromě výplaty pobírat i penzi. Ale jak je to v...

Je zlato opravdu sázka na jistotu?

Je zlato opravdu sázka na jistotu?

Kurzy.cz Zlato, bezpečné vládní dluhopisy a některé měny, například americký dolar. Ty všechny jsou často vnímány jako bezpečná ...

Najdete na iDNES.cz