Kolegové mě nemají rádi

  13:24aktualizováno  13:24
Může se to stát. Kolegové vás prostě nemají v oblibě. Co potom? Je třeba určit si, kde leží podstata, a podle toho se chovat. Pokud se ve firmě dějí nepravosti, pokud vítězí ne myšlenky, ale spíše různé partičky a kliky, pokud se za nejlepší vyjednávání považuje jen to z pozice síly a plné výhrůžek, pokud zkrátka vítězí postsocialismus - pak si lze říci: zaplaťpánbu za to, že mě leckteří kolegové nemají rádi.

Nevole ostatních nejspíše znamená, že jste jiní, že jste si uchovali lepší charakter, že zkrátka vaše pracovní síla má zdravější kvalitu. V takovém zaměstnání si stanovte jasnou mez, do niž jste ochotni to snášet. Mez věcnou (maximální výše průšvihů a podrazů), mez časovou (změnit se to musí nejpozději do tehdy a tehdy) nebo kombinovanou. A dokud situace nepřesáhne tuto krajní mez únosnosti, snažte se získávat spojence.

Motivovat nadějné kolegy k souznění - ani ne tak v situaci, kdy konflikt aktuálně tlačí právě vás, ale v situaci, kdy tlačí je. Právě tehdy, ačkoliv vám je momentálně relativně dobře, kolegu trpělivě vyslechněte. A uvažujte spolu, kudy napřete síly k pozitivní změně.

Po celou dobu do uplynutí časové meze (třeba půl roku) si pravidelně ordinujte základní lék pozitivního myšlení - dívat se na problém z té lepší stránky. A když situace přesáhne mez únosnosti, jděte prostě jinam. Je už taková doba, že si firmy kontinuálně hledají nejlepší zaměstnance, ale zároveň (nezapomínejme!) si zaměstnanci kontinuálně hledají nejlepší firmu. Bez určité námahy a nepohodlí to nejde - to by musel být jiný svět.

Ale co když vaše firma není tak prohnilá? Co když vidíte kolem sebe i kolegy přijímané a respektované druhými, přestože jsou docela charakterní? Pak může být chyba ve vás. Umíte se dostatečně vcítit do pocitů druhých? Uznáte svou chybu rychle a ochotně, je-li zřejmá? Nepreferujete svůj svět a své zásady nad světem druhých? Nepovažujete určitý názor automaticky za správný pouze proto, že je váš? A jiný názor automaticky za horší jen proto, že je s vaším v rozporu? Nedopouštíte se vůči druhým tvrzení bez věcných důkazů? Tyto otázky si vypište, připevněte nad stůl a ani na jednu nezapomínejte.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Werichovo „ten dělá to a ten zas tohle“ dnes už příliš neplatí

Se školením uvnitř firmy souvisí i další velké téma - zastupitelnost lidí.

Býval to začarovaný kruh. Čerství absolventi hledali práci, aby nabrali první zkušenosti. Firmy pátraly po odbornících,...

Vykouřila se vám z hlavy slovíčka, která jste už znali?

I vám se vykouřila většina slovíček cizího jazyka, který jste se kdysi učili, z...

Studovali jste kdysi nějaký cizí jazyk, ale protože jste jej dlouho nepoužívali, máte nyní problém se domluvit. Nic...

KOMENTÁŘ: Česku ujíždí vlak v přetahované o ukrajinské pracovníky

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Český trh práce trpí nedostatkem zaměstnanců. Řadu pracovních příležitostí tak u nás našli lidé z Ukrajiny. Teď o ně...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz