Kniha poradí, co čekají ve fimách od absolventů

P r a h a -
Jste nový absolvent střední školy či učiliště a hledáte zaměstnání? Nevíte ale přesně, pro jakou práci se hodíte? Netušíte, co odpovědět budoucího zaměstnavatele, když se zeptá, co umíte? Jaké jsou vlastně názory a potřeby zaměstnavatelů? Právě na to se pokouší najít odpověď publikace Ústavu pro informace ve vzdělávání (ÚIV) "Absolventi škol na trhu práce - Co zaměstnavatelé očekávají?", která radí, jak se na trhu práce orientovat. Publikace vychází z výsledků sociologického šetření, který pro ÚIV provedla v loňském roce agentura AMD. Do výzkumu se zapojilo přes osm set náhodně vybraných podniků, které v posledních letech zaměstnaly alespoň jednoho absolventa. Výsledkem je padesátistránková kniha doplněná dvaceti stranami tabulek a grafů, která se pokouší zmapovat očekávání možných zaměstnavatelů od uchazečů o zaměstnání z řad nových absolventů všech typů škol. "První vkročení do praxe není jednoduché a s tímto vědomím by k němu měl každý nový absolvent školy přistupovat," vysvětlil nedávno vznik publikace ředitel divize analýz a informací ÚIV Miroslav Procházka. Autoři v průvodním slově shrnují současnou pozici čerstvých absolventů všech typů škol na trhu práce: podle nich se výrazně zhoršila. "Roste celková nezaměstnanost, nastávají posuny v oborové i vzdělanostní struktuře volných míst, požadavky zaměstnavatelů se proměňují. Čím dál více se kromě konkrétní kvalifikace požaduje určitý osobnostní profil uchazeče podle pracovní pozice, na kterou má být zařazen. To, co může nový absolvent školy nabídnout, nestojí pouze na tom, jakou kvalifikaci či odbnornost při studiu získal, ale také na tom, co je schopen se dále naučit, s jakým nasazením je ochoten pracovat a vlastně i to, co hodlá svému profesionálmínu růstu v počátcích své kariéry obětovat," míní autoři. Jaké jsou základní požadavky?

MÁM VÝUČNÍ LIST A HLEDÁM SI PRÁCI

V tuzemsku je dnes kolem šestadvaceti tisíc nových absolventů učilišť, kteří si zrovna hledají práci. Podle čeho si z nich vybírají jejich případní zaměstnavatelé? Více než osmdesát procent upřednostňuje tyto vlastnosti: - smysl pro kvalitu, hospodárnost a službu klientům - osvojení si odborného základu - ochotu učit se. Současně se více než čtyřicet procent z nich vyjádřilo, že ačkoli si co do počtu mají z čeho vybírat, právě vlastnosti, které představují loajalitu k firmě, u uchazečů o zaměstnání z řad absolventů učilišť nacházejí jen velmi obtížně.

JSEM ČERSTVÝ MATURANT, CHCI ZAJÍMAVOU PRÁCI

Uchazečů o zaměstnání z řad nových maturantů je kolem jedenatřiceti tisíc. Mají na ně jejich potenciální zaměstnavatelé jiné nároky než na absolventy učilišť? Přibližně osmdesát procent zaměstnavatelů požaduje především vlastnosti, vyjadřující loajalitu k firmě, a základní odbornou připravvenost. Navíc ještě další schopnosti: - porozumění pracovním instrukcím, - ochotu učit se, - iniciativnost, - schopnost týmové práce a rozhodování. Tyto vlastnosti jsou podle názoru zaměstnavatelů nedostatkovým zbožím: myslí si to třicet procent z nich.

VYSOKOŠKOLÁK SHÁNÍ UPLATNĚNÍ V PRAXI

Počty nezaměstnaných nových absolventů vysokých škol byly doposud poměrně nízké, už v září roku 1998 však úřady práce evidovaly téměř čtyři tisíce nezaměstnancýh. Tento počet se oproti loňskému roku zvýšil o více než tisíc. Co požadují zaměstnavatelé od čerstvých vysokoškoláků? Dalo by se říci, že všechny schopnosti a vlastnosti, které byly důležité u absolventů středního stupně vzdělání, berou zaměstnavatelé jako základní předpoklad. Více vyžadují škálu osobních kvalit, odborných znalostí i základních dovedností. Upřednostňuje se: - samostatnost a flexibilita, - tvůrčí a komunikační schopnosti, - odborná zdatnost. Celkově však až třicet procent zaměstnavatelů tvrdí, že nalézt takto vybaveného adepta je velmi obtížné.

(Publikaci lze za 95 Kč objednat na adrese Ústavu pro informace ve vzdělávání, Senovážné náměstí 26, 111 21, Praha 1, telefon: 02/24398257)