Diskuse k článku

Kdy smíte dostat pokutu v práci?

V jedné firmě jsem se setkala se sazebníkem pokut. Za pozdní příchod do zaměstnání 100 Kč, zmeškaná schůzka 1000 Kč, nevhodný oděv 300 Kč. Pokuty měly být zaměstnancům sráženy přímo ze mzdy. Divila jsem se, co si zaměstnavatel dovolí. Má na to právo?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

SocPredator

co je to hrubé porušení?
Zákoník stejně neřeší, co je to hrubé porušení pracovní kázně. V jedné firemní kultuře to může být neomluvena absence v druhé nevhodný oděv. Myslíte, že v tom novém je to ošetřené? Je mnohem složitější než stávající a tyhle věci tam stejně nejsou. Aneb zákony k ničemu.
0/0
2.10.2006 12:45

Obyvatel

Nebyli by lepsi roboti ?
Ne ze bych pral rozumnym lidem neco zleho, ale kdyz ctu tyto budovatelske clanky tak mam pocit, ze jedine co muze lidstvo zachranit je nejaka globalni prirodni pohroma. Takova koncentrace pitomosti jako za poslednich rekneme deset let se jen tak nevidi. Podle techto schemat by bylo nejlepsi nahradit vsechny zamestance roboty.
0/0
20.9.2006 23:35

Ludek_II

A co treba pokuty
...zamestnavatelum, kteri jaksi zapominaji proplacet narizene prescasy a jaksi ignoruji tabulkove platy /existuje jisty katalog praci/ ?
0/0
20.9.2006 16:02

K.Ž.

A co výkonnostní odměny?
Na mzdu, které je pevně stanovená a daná pracovní smlouvou sice nemůže zaměstnavatel sáhnout. Ale může třeba dát mzdu 10 000 Kč a říct, že k tomu dostane 5 000 Kč jako odměnu.... a z té si může strhnout, co chce, protože je to odměna a o odměně rozhoduje zaměstnavatel každý měsíc a každý měsíc může být jiná. V tomto případě tedy podle mého soudu má sazebník jakýchsi pokut opodstatnění a není to nic nelegálního.
0/0
20.9.2006 15:31

mmatesakoid

ha ha ha
Jasne, kolik zamestnavatelu je tak pitomych, aby na vyplatni pasce uvedlo, ze zamestnanci srazi za deset pozdnich prichodu 1000.- Kč?
Snad ani jeden - proste snizi pohyblivou slozku mzdy nebo osobni ohodnoceni na ktere nema zamestnanec narok.
Na druhou stranu pokud toto provede zamestnavatel neopravnene a bez souhlasu zamestnance, tak ma realnou sanci, ze u nej takovy zamestnanec nebude dlouho a necha se velmi snadno pretahnout konkurenci
0/0
20.9.2006 14:49

ZAK

Je to legální
, zaměstnavatel tyto pokuty "strhává" z pohyblivé částky mzdy (prémie, osobní ohodnocení...)
0/0
20.9.2006 14:48

GSchwarz

K pokutám v zaměstnání
V kulturním světě chodí běžně zaměstnanci veřejných, ale i soukromých zaměstnvatelů, hlavě kde příjdou ved styk s veřejností i odpovídajícně oblečeni, stejně jako se mudí uět chovat a jednat s klientem, ať v obchodě nebo kanceláři.  To by mělo být i obsahem pracovní smlouvy. Neplní-li to zaměstnanec ani přes předchozí  upozornění, měl by s ním zaměstnavatel mít možnost ukončit prac. poměr.Pokuta je ještě příliš mírný nápravný prostředek. O chození do práce včas a podob. zamozřejmostech by se nemělo vůběc diskutovat a kdo to takto necítí ukazuje, že se pro příslušné zaměstnání nehodíl. I pan Špidla se jako poslanec EU vyměnit svou obnošenou aktovečku a nyní má novou z prima kůže. G.Schwarz
0/0
20.9.2006 12:53

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že cestovní pojištění vás chrání proti vysokým výlohám na léčení v zahraničí?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz