Kdo zaměstná lidi na severu Čech a Moravy?

- Tripartita, kterou tvoří sedm ministrů vlády, sedm zástupců odborů a sedm zaměstnavatelů, se v současné době prioritně zabývá otázkou stále rostoucí nezaměstnanosti. Od května organizuje mimořádná víkendová zasedání v nejpostiženějších regionech (Ostrava-Karviná, MostLouny, Chomutov apod.). Společně s místními starosty, samosprávou, představiteli regionálního rozvoje a podnikateli řeší otázku vytvoření nových pracovních příležitostí zejména pro stovky lidí hromadně propouštěných z dolů a hutí na severu Čech a Moravy.
Hledá se bohatý zahraniční investor

Cesta ke snížení nezaměstnanosti by nemusela být komplikovaná. »Chceme podpořit malé a střední podnikatele a hlavně na zvýhodněné podmínky investování přilákat do těchto regionů kapitálově silné zahraniční investory,« říká Jan Wiesner, předseda Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů (KZPS).

V této souvislosti uvádí příklad z Norska, kde v horských oblastech na severu země za polárním kruhem před lety vyřešila problém vysoké nezaměstnanosti Nokia. Pětileté daňové prázdniny byly pro japonskou společnost natolik atraktivní, že svými investicemi zachránila celý region, dříve téměř odříznutý od světa v důsledku málo rozvinutých komunikací a infrastruktury.

Řada místních firem se na podnikatelské aktivity japonského investora rychle napojila subdodávkami, vznikaly další pracovní příležitosti. Ekonomika celého kraje ožila, stoupla kupní síla obyvatelstva. V íce se vyrobilo, více prodalo, celkově vzrostla životní úroveň.

Jednou z možností zlepšení infrastruktury na severu Moravy a propojení tohoto regionu s jinými oblastmi by mohla být dostavba dálnice, která dnes končí za Olomoucí, a transformace vojenského letiště Mošnov k využití pro civilní osobní i nákladní dopravu. Oba projekty sice narážejí na nedostatek peněz ve státním rozpočtu, ale podle předsedy KZPS by se v rámci změn programu měly financovat přednostně.

Podpora či likvidace malých podnikatelů

Zástupci zaměstnavatelských i podnikatelských svazů rozhodně nesouhlasí s vládním návrhem změny zákona o dani z přidané hodnoty (DPH) tak, aby se většina plateb ve službách, jako je kadeřnictví, holičství, zakázkové šití, autoopravny a podobně, přesunula z kategorie 5 % do kategorie 22 % »Paradoxně by to znamenalo likvidaci těchto služeb v důsledku vysokých cen a další ztrátu pracovních příležitostí,« tvrdí Jan Wiesner.

Zvláště v regionech jednostranně orientovaných především na těžký průmysl, který dnes utlumuje výrobní program, je třeba rozvoj drobného podnikání a živnostenských činností podpořit, ne likvidovat. Argument, že jde o sjednocení kategorií podle vzoru Evropské unie, neobstojí, protože v členských zemích se výše takzvaného Mehrwehrsteuer pohybuje kolem 15 %. Když sjednocení sazby, tedy směrem do středu a ne vzhůru, připomínkují vládní návrh zástupci konfederace.

V Lounech našli práci zdravotně postižení

Družstvo invalidů Praha (DIPRA) získalo z Německa zajímavou zakázku na kompletaci kabelových svazků pro bílou techniku (chladničky, pračky). Protože v Praze na její realizaci nemá dostatečné prostorové kapacity ani vhodné lidské zdroje (Pražané prý o málo placenou práci nejeví valný zájem), hledalo je na severu Čech v regionu s velkou nezaměstnaností.

Díky vstřícnosti, pochopení a finanční podpoře Úřadu práce v Lounech zřídilo pražské družstvo invalidů v tomto severočeském městě chráněnou dílnu s padesáti pracovními místy. Její vybudování sice stálo téměř tři miliony korun, ale zato v ní lounský úřad práce umístil všechny zdravotně postižené uchazeče o zaměstnání, které měl koncem loňského roku v evidenci. A to se v této oblasti povede jen zcela výjimečně.

Chráněná dílna je charakterizována tím, že minimálně šedesát procent z celkového počtu zaměstnanců tvoří zdravotně postižení. V lounské dílně pracují až na jednoho muže samé ženy. V ětšinou byly dlouhodobě nezaměstnané a teď jsou často jedinými výdělečně činnými osobami v rodině. Získané práce si hodně váží. »V současné době se nám rýsuje další možnost kooperace podobného druhu pro Itálii. Doufám, že budeme moci rozšířit provoz. Základem úspěchu je totiž sehnat zakázky,« říká Petr Pálek, předseda družstva DIPRA.

Ještě loni dodávali Zetoru Brno díly do světlometů na traktory za pět milionů Kč. Zetor zastavil výrobu, družstvu zůstalo zařízení, nakoupený materiál a nedobytné pohledávky. Co s tím? »Já tady mohu křičet z okna, jak mě to štve, jak je to všechno špatné a těžké, nadávat na celý svět, ale tím nic nevyřeším. Musím jednat, starat se a shánět lidem práci,« vysvětluje předseda. Řešením nezaměstnanosti jsou podle jeho názoru konkrétní projekty na vytvoření nových pracovních příležitostí, ne sociální podpory.