Obrovské konkurenci na trhu práce čelí lidé se všeobecnými znalostmi bez specifických zkušeností. Ilustrační snímek

Obrovské konkurenci na trhu práce čelí lidé se všeobecnými znalostmi bez specifických zkušeností. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Přehled: kde se teď chytnete a na jakou práci raději zapomeňte

  • 74
Zatímco technici, obchodníci, finanční poradci a programátoři seženou "job" do hodiny, lidé bez konkrétní specializace mají na trhu práce jen minimální šanci.

Sháníte práci? Zapomeňte na pozici skladníka, řidiče vysokozdvižného vozíku, pokladníka, prodavače a dělníka. Tahle místa jdou totiž na dračku. 

Top 10

Kde hledají uchazeči

  1. Administrativa
  2. Obchod, prodej, nákup
  3. Školství, výuka, vzdělávání
  4. Řemesla, výroba
  5. Doprava, logistika
  6. Hotely, pohostinství, cestovní ruch
  7. Ostatní
  8. Výroba, průmysl
  9. Služby, au-pair, osobní služby
  10. Zdravotnictví, farmacie

Zdroj: jobDNES.cz

Podle dat společnosti Profesia.cz na jednu nabídku z kategorie pomocných prací reaguje až 66 uchazečů. Na místo kvalifikovaného dělníka či zaměstnance ve službách se hlásí v průměru třicet kandidátů. U administrativních pozic je to 16 zájemců na jedno volné místo.

Naopak nejméně reakcí z řad uchazečů je na inzerované volné pozice v oblasti informačních technologií a v technice.

"Mezi nejhůře obsaditelnými pozicemi z pohledu zaměstnavatelů dominuje obor informační technologie, kde průměrně reagují jen dva uchazeči na jednu nabídku. Jde o obor, kde se zároveň inzeruje nejvíce pracovních nabídek. Od začátku roku konkrétně přes tři a půl tisíce. Bez problémů najdou uplatnění též lékaři a finanční poradci. Počet uchazečů v těchto oborech je dlouhodobě nedostatečný," říká Kateřina Jaroňová z Profesia.cz.

Uspějí ti, kteří se dál vzdělávají a jsou asertivní

Šanci najít slušné místo mají v současnosti také uchazeči o práci v nižším a středním managementu, na jednu volnou pozici připadá devět zájemců. Na manažerské místo reaguje osm lidí a na inzerát kvalifikovaných technických zaměstnanců sedm lidí. Malý počet reakcí, přes šest, je u techniků.

Top 10

Pořadí nabízených pozic

  1. Řemesla, výroba
  2. Strojírenství
  3. Finance, pojišťovnictví, účetnictví, bankovnictví
  4. Obchod, prodej, nákup
  5. Hotely, pohostinství, cestovní ruch
  6. Doprava, logistika
  7. Administrativa
  8. Výroba, průmysl
  9. Management
  10. Technika, elektrotechnika

Zdroj: jobDNES.cz

Jen vzdělání ale na trhu práce nestačí. Kandidát musí být podle personalistů ještě asertivní, samostatný, ale zároveň by se neměl bát říci si o radu. Hlavně se musí chtít rozvíjet, vzdělávat a přijmout firemní myšlení.

Ačkoliv je nezaměstnanost vysoká po celé Evropě, lze se po práci poohlédnout i v zahraničí. Například personální společnost Adecco v současnosti hledá řemeslníky a zkušené inženýry v oblasti hydrauliky do skandinávských zemí a do Švýcarska. Běžně se objevují také nabídky pro zdravotní sestry a lékaře.

"Zájem o šikovné lidi je v zahraničí velký. Problémem je, že Finsko, Norsko požadují alespoň komunikativní znalost místních jazyků a v Německu chtějí němčinu na úrovni B2. U řemeslníků pak alespoň na komunikativní úrovni," říká Eva Didová z Adecca.

Září patří v personalistice k exponovaným měsícům. "Tradičně dochází k nárůstu počtu otevřených pozic. Mnoho firem obnovuje nábor na otevřené pozice, který byl přes léto pozastaven kvůli dovoleným. Na druhou stranu je na pracovním trhu více kandidátů. Jejich počet se zvyšuje díky absolventům, ale také kandidátům, kterým pracovní poměr skončil před prázdninami a rozhodli se udělat si přes léto volno," říká Erik Švarcbach z personálně poradenské společnosti Randstad.