Kdo má v práci dobré parkovací místo, o toho firma hodně stojí

aktualizováno 
Firmy většinou nemají místo pro všechny vozy svých zaměstnanců. Proto bývá o stání na firemních parkovištích boj. Máte ve svém zaměstnání vlastní místo pro váš automobil? Ano? Tak to de facto patříte k manažerské elitě či k nepostradatelným zaměstnancům.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Problematika firemních parkovišť je totiž palčivá ve většině firem a na všechny zaměstnance se nedostane prakticky nikde.

I když nové kancelářské budovy a další developerské projekty ve velkých městech s rozsáhlými podzemními prostorami pro automobily počítají, je o taková "teplá parkovací místečka" často boj.

"Je to samozřejmě problém. Místa nemohou být pro každého, protože míst je méně než zájemců," říká k tomu mluvčí energetické společnosti ČEZ Ladislav Kříž.

S vlastním vozem ve firmě zaparkujete těžko

Ve firmách se takový nepoměr řeší různě. Nejčastějším klíčem je, že pracovníci, kteří mají nárok na služební vozy, mají automaticky i právo na svůj parkovací plac. Ostatní mají smůlu a hledat místo pro auto si musí sami.

"Pravidla jsou jasná, nárok mají uživatelé služebních vozů a pak služební vozidla, která jsou přiřazena útvarům, ne osobě," dodává Kříž. ČEZ má většinu míst schovaných v podzemí pražského sídla, venkovních míst je jen několik.

V extrémních případech firma přispívá na parkovné zaměstnanci zvlášť, místo si pak ve městě musí najít sám. Podle odborníků je to ale krajní varianta a pro zaměstnance ani firmy není nikterak výhodná. Tak například v centru Prahy stojí měsíc na komerčním krytém parkovišti od 1 500 do pěti tisíc korun.

Parkovací místa jsou také často přiřazována podle konkrétní pracovní pozice. Dle důležitosti osoby v hierarchii firmy se také liší kvalita, poloha a velikost příslušného místa. Někdy platí, že manažeři mají místa v garážích, ostatní musí na déšť.

"V Německu a Rakousku jsem viděl i oddělené parkoviště pro vrcholový management a ostatní zaměstnance. Parkoviště byla oddělená plotem nebo parkovací branou," vzpomíná třeba odborník na řízení Tomáš Gřešek. Podobná motorizovaná segregace je ale běžná i v Česku.

Podle Petra Boldiše z personálněporadenské společnosti Mercer je v Česku také běžné, že kvalita parkovacího místa se rozlišuje podle seniority a úrovně pracovních pozic.

"Nejlepší místa mají k dispozici vrcholoví manažeři. Relativně nejhorší parkovací místa jsou vyhrazena pro referentské vozy, tedy vozy, které sdílí více zaměstnanců," vysvětluje Boldiš.

Někdy je takový parkovací pořádek daný přímo a doslovně popiskami jednotlivých míst nebo je to jakési zvykové právo, které všichni podvědomě dodržují.

Firmy a parkování

Prvním pravidlem, které firmy uplatňují, je, že nárok na parkování ve firmě mají v první řadě osoby se služebním vozem. V druhé fázi se rozdělují řídící pracovníci a důležití obchodníci, kteří mají nárok na kryté garáže, zatímco ostatní stojí na venkovních plochách, pokud je firma má k dispozici.

I mezi manažery se pak místa rozdělují. Kvalitnější místa mají šéfové na seniorské úrovni. Výsadní postavení pak mívá pochopitelně generální ředitel. U něj se častokrát posuzuje blízkost ke vchodu či výtahu, vlastní ohraničení, větší rozměr místa či zvláštní ostraha.

Generální ředitel je na tom nejlépe

Úplně to nejlepší místo pak mívají sami generální ředitelé či prezidenti. "Bývá to tak, generální ředitelé mají většinou místa, která jsou něčím zajímavá a přínosná," říká Gřešek s tím, že exkluzivní místo se vyznačuje tím, že je blízko vchodu, výtahu či zajistí řediteli cestu suchou nohou z práce a do práce. Někdy je to ve formě samostatné garáže či ohrazeného místa s cedulkou.

"Náš country manažer opravdu parkuje nejblíže výtahu. Místo ale nemá označeno svojí SPZ, takže pokud tam zaparkuje někdo jiný, nic se neděje," popisuje Marcela Kopecká z poradenské společnosti HayGroup.

Podle mluvčího ČEZ generální ředitel Martin Roman v sídle žádné zvláštní místo nemá. Spolu s dalším managementem má své přidělené parkovací místo v 1. patře garáží. "Nemá vůbec nic extra,místo stejně veliké jako ostatní, k výtahu má řada jiných blíže než on, ostraha je společná," popisuje Ladislav Kříž.

Podle personalistů a lidí z firem tahanice o parkování není doménou jen společností z Prahy a velkých měst. Podobné starosti má i řada regionálních společností.

"Mimo Prahu mají problém s parkováním lidé pracující především v nově zbudovaných industriálních zónách, kde jsou firemní parkovací plochy často silně poddimenzovány a jinde se zaparkovat nedá," říká Karel Palata z poradenské společnosti Hewitt.

Takový problém je mimo města o to ošidnější, že v mnoha průmyslových zónách nefunguje ideálně pravidelná hromadná doprava. Pro tamní zaměstnance je vůz jedinou šancí, jak se do práce vůbec dostat.

I díky tomu, že se počet lidí s vlastním vozem rychle zvyšuje, ale počet firemních míst pro auta roste jen mírně, je garantované parkovací místo firmou stále přitažlivějším benefitem při lákání nových zaměstnanců.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Další z rubriky

Zkrátil zaměstnancům pracovní dobu. Osm hodin je přežitek, říká podnikatel

Martin Bláha

Některé firmy v Česku začaly zavádět kratší pracovní dobu. Jednou z nich je společnost Vašečočky.cz zaměstnávající 70...

Na pracovním trhu chybí tisíce lidí vybavených dobrou angličtinou

ilustrační snímek

Poptávka po jazykově vybavených lidech na pracovním trhu neustále roste. Angličtina je základem, ale už zdaleka...

Se svou Trinutkou uspěl v soutěži i u zákazníků, kteří máslo ochutnali

Radomír Novák ze společnosti Trinutka

Mohl projektovat přehrady či jiná vodní díla. Před několika lety, sám pro sebe, vyrobil oříškové máslo. A když chutnalo...

Další město duchů hledá obyvatele. Poggioreale (Sicílie) chce nabízet domy za je...

Další město duchů hledá obyvatele. Poggioreale (Sicílie) chce nabízet domy za je...

Kurzy.cz Sicilské město Poggioreale chce lidem prodat domy za příznivé ceny. Dům může být váš za pouhé jedno euro. O většinu oby...

Advantage Consulting, s.r.o.
FRÉZAŘ NA 5OSÉ FRÉZCE

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 21 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz