Kde hledat práci?

aktualizováno 
Pavel Svoboda a Zdeněk Berka skončili v červnu stejný studijní obor na vysoké škole. Zatímco Pavel Svoboda byl ještě o Vánocích bez práce, jeho spolužák měl za sebou tou dobou už tři měsíce praxe. Místo začal hledat ještě před státnicemi a nespoléhal jen na jeden způsob.
Čím víc možností člověk zkusí, tím je jeho šance najít to pravé zaměstnání větší. Každý ze způsobu hledání práce má přitom své výhody a nevýhody. Ve všech okresech jsou úřady práce, kam podniky nahlašují pravidelně uvolněná pracovní místa Je dobré pročítat noviny a reagovat na inzeráty, jimž podle sociologických průzkumů věří nejvíce lidí, kteří hledají práci. Zadarmo je možné se zaregistrovat v personálních agenturách - i když se nepodaří najít práci hned při první návštěvě, uchazeč se zapíše do databáze kandidátů a v případě, že agentura dostane nabídku nějakého vhodného místa, kontaktuje ho. Řada lidí získá práci díky známým, je proto dobré již v předstihu před skončením školy rozhazovat "sítě" a ptát se jich. Odvážní mohou zkusit také přímo oslovit zaměstnavatele ve svém okolí - nic horšího, než že napoprvé neuspějí, se jim stát nemůže.

Úřady práce

Pracovní úřady nabízejí klientům volná místa, problémem je, že nabídka není vždy aktuální, protože zaměstnavatelé zapomínají zpět nahlásit, že už je místo obsazeno. Prostřednictvím úřadu práce hledají zaměstnavatelé především pracovníky pro dělnické a řemeslnické profese a střední administrativní pozice. Jen spoléhat na úřad práce není vhodné, protože pro některé profese se v nabídce úřadu nemusí objevit po dlouhou dobu ani jedno volné místo. Užitečná jsou Informační a poradenská střediska pro volbu a změnu povolání, která fungují při všech úřadech práce. V nich mohou zdarma otestoval předpoklady zájemce o vybrané povolání. Představy některých absolventů o konkrétní profesi jsou někdy velmi mlhavé, naštěstí i v tom mohou v informačním středisku pomoci. Mají k dispozici přesné charakteristiky jednotlivých povolání, často o něm mohou zájemcům promítnout i videokazetu.

Personální agentury

Služby personálních agentur jsou většinou bezplatné. Jen výjimečně účtují poplatek za zařazení do databáze, nepřesahuje však obvykle dvě stě korun za rok. Pro registraci je nutné doložit strukturovaný životopis a vyplnit dotazník agentury. Nabízená pracovní místa jsou určena spíš středoškolákům a vysokoškolákům, ale práci zde může najít i absolvent učebního oboru. Prostřednictvím agentur hledají firmy zaměstnance zejména na administrativní pozice, pro střední a vyšší management. Každá agentura zabývající se zprostředkováním práce by měla mít povolení k činnosti od ministerstva práce a sociálních věcí. Některé agentury nabízejí i zprostředkování práce v zahraničí.

Inzeráty

Další možností je sledování a výběr z inzerátů zveřejňovaných v denním tisku, specializovaných novinách, veřejných dopravních prostředcích nebo přímo ve firmách, které hledají pracovníky. Při reakcích na inzeráty je třeba zvažovat vlastní schopnosti a možnosti a vybírat si pouze odpovídající profese se splnitelnými požadavky. Výhodou tohoto způsobu hledání práce jsou velmi nízké náklady a snadná dostupnost. Na nabídku lze reagovat přímo, bez zprostředkovatelů.

Internet

Počet serverů, jejichž prostřednictvím lze hledat práci, velmi rychle roste. Zatímco dříve se nabídka práce týkala hlavně informačních technologií, dnes se na internetu nabízejí místa, která s počítači vůbec nesouvisejí, například pro obchodníky či manažery. Stále však největší šanci uspět s hledáním práce po internetu mají technicky orientovaní středo- a vysokoškoláci. Internet by rozhodně neměli pominout absolventi škol. "Internet je u mladých velmi populární, dobře se na něm orientují, a tak pro ně není problém na něm najít práci," uvedl obchodní ředitel personálního serveru Czechjobs Jiří Cichý. Na některých serverech najdou absolventi i další potřebné informace, třeba jak správně napsat životopis či se připravit na přijímací pohovor.

Internetové tipy

* www.jobs.cz
* www.inzerce idnes.cz
* www.personal.cz
* www.joblist.cz
* www.cvonline.cz
* www.ejob.cz
* www.jobatlas.cz
* www.jobmaster.cz
* www.jobonline.cz
* www.jobpilot.cz
* www.prace.cz
* www.czechjobs.cz

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Vykouřila se vám z hlavy slovíčka, která jste už znali?

I vám se vykouřila většina slovíček cizího jazyka, který jste se kdysi učili, z...

Studovali jste kdysi nějaký cizí jazyk, ale protože jste jej dlouho nepoužívali, máte nyní problém se domluvit. Nic...

KOMENTÁŘ: Česku ujíždí vlak v přetahované o ukrajinské pracovníky

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Český trh práce trpí nedostatkem zaměstnanců. Řadu pracovních příležitostí tak u nás našli lidé z Ukrajiny. Teď o ně...

V italském letovisku Bibione zakázali kouření na plážích. Cigaretové filtry jsou...

V italském letovisku Bibione zakázali kouření na plážích. Cigaretové filtry jsou...

Kurzy.cz Oblíbené letní turistické letovisko Bibione zavádí jako první v celé Itálii úplný zákaz kouření na všech plážích. Novin...

Najdete na iDNES.cz