Pátek 5. června 2020, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 5. června 2020 Dobroslav

Kariéra: začněte rovnou u nejlepších

  8:01aktualizováno  8:01
Nechce se vám začínat od píky? K získání místa v prestižní firmě nemusíte být na vrcholu kariéry. Uspět mohou i čerství absolventi škol. Důležité je navazovat kontakty už při studiu a věnovat se i těm činnostem, které po vás škola nevyžaduje.

Toužili jste být v dětství astronautem nebo princeznou a až studia dala vašemu povolání jasnější obrysy? Profesní sny však často přetrvávají i nadále, většinou v podobě touhy uplatnit se u prestižní firmy, jejíž samotný název změní i obyčejnou pracovní pozici ve společensky vysoce ceněný post.

Tato místa rozhodně nezůstávají volná jen pro vyvolené. U většiny společností, které si hlídají své výjimečné postavení na trhu, uspěje především uchazeč, který má pro danou práci nejlepší předpoklady. Co si ale pod tímto pojmem představit?

Příležitost hlavně pro studenty

Manažerka externí komunikace společnosti T-Mobile Jitka Pacolová dává velmi prostou základní radu: "Uchazeč se musí především přihlásit do výběrového řízení na pozici, která ho zajímá, a přijít na pohovor připraven." Jakkoliv zní tento postřeh samozřejmě, odvaha poslat životopis do velké společnosti často chybí především mladým absolventům škol, pro něž jsou sny o budoucím uplatnění nejtypičtější. Za neúspěch se přitom ničím neplatí.

První zaměstnání: jak uspět

1. při studiu se účastněte odborných seminářů

2. pokuste se ještě při škole získat zkušenosti v zahraničí

3. před pohovorem se co nejlépe seznamte s firemní kulturou

Jitka Pacolová tvrdí, že společnost T-Mobile hledá především lidi, kteří by byli jejími "tvářemi" a týmovými hráči s vlastními názory. Jak si s těmito nároky poradí, záleží už na samotných uchazečích.

Konkrétnější návod, jak do pracovního týmu proniknout, dává Stanislav Antoš, personální ředitel společnosti Coca-Cola Beverages: "Pro absolventy vysokých škol máme připravené takzvané Management Trainee programy, v rámci kterých poznávají fungování několika oddělení a získávají zkušenosti na různých pozicích, případně i v cizině," popisuje.

Program trvá jeden až dva roky. Ještě na škole mohou studenti získávat kontakty na krátkodobých brigádách nebo při práci na částečný úvazek. "Často právě tito studenti nastupují po ukončení školy do Management Trainee programu, po jehož absolvování získávají zpravidla manažerskou pozici a v naší společnosti se jim otevírají i příležitosti k mezinárodní kariéře," vysvětluje Antoš.

Podobné programy nabízí mnoho dalších společností v nejrůznějších oborech. "Řada studentů u nás začínala jako praktikanti nebo v rámci dlouhodobějších brigád a výpomocí. Pokud student ovládá německý i anglický jazyk, prokáže další dovednosti a ztotožní se s firemní kulturou, je na nejlepší cestě k nabídce pracovního místa," říká Vlasta Ledlová, vedoucí personálního oddělení obchodní organizace firmy Robert Bosch.

Pomůže zahraniční zkušenost

Zájem není jen o společnosti, jejichž loga dominují billboardům a reklamním poutačům. Důležité je jméno firmy v konkrétním oboru. U farmaceutické skupiny Zentiva se jen v letošním roce ucházelo o práci na deset tisíc uchazečů. Uspěla jen stovka z nich. "Kromě vzdělání a osobnostních předpokladů nás zajímá i aktivita absolventa během studia, tedy co vše dělal nad rámec svých studijních povinností, například zahraniční studium nebo účast na odborných konferencích," zdůrazňuje mluvčí společnosti Věra Kudynová.

Při pohovoru personalisté také pozorně zkoumají, jak se uchazeč dokáže prosadit ve skupině. I nejlepší odborník, který je konfliktní a nezapadne do týmu, odejde s nepořízenou.

Nerozhoduje jen prestiž

Předtím, než začnete bojovat o místo u společnosti, jejíž jméno má zvuk, ujasněte si, co od pracovního místa očekáváte. Ne vždy musí být vysoká prestiž firmy zárukou toho, že v práci budete spokojeni. Některé velké společnosti naopak mohou mít sklon na velký zájem uchazečů hřešit a zanedbávat pracovní podmínky zaměstnanců a péči o ně.

"Spokojenost pracovníků ovlivňuje vedle prestiže firmy a platu také náplň práce, vztahy na pracovišti nebo pocit vlastní užitečnosti," připomíná poradkyně Daniela Velíšková z personální společnosti Aprofes.

Jak uspět u vysněné firmy?

1. Pište u firmy diplomku

Zahájit kariéru u prestižní společnosti nemusí být tak obtížné, jak by se na první pohled zdálo. Studenti mají při škole jedinečnou příležitost s firmami nezávazně spolupracovat. "Zájemcům doporučuji kontaktovat vytipovanou firmu již v průběhu studia a pokusit se dohodnout na praxi a možnosti zpracování ročníkové nebo diplomové práce," radí Vendulka Volfová z olomoucké personální společnosti Career. Firmy bývají obvykle poctěny, pokud s nimi chce student spolupracovat na své diplomové práci. Ten zároveň získá důležité kontakty i znalost firemního prostředí. Na projektu, který v rámci diplomky řeší, se mohou podílet i vrcholoví manažeři firmy.

2. Specializujte se už na škole

Prvotní orientaci vám někdy zprostředkují akce vysokých škol. "K vyhledání vhodného budoucího zaměstnavatele studenti velmi často využívají akce typu Career Days nebo Šance, kde mohou získat informace o možnostech pracovního uplatnění ve vybrané společnosti i o požadavcích na danou pozici," říká Barbora Savovová z pražské společnosti Personální servis. Studentům také doporučuje, aby se podle svého zájmu o konkrétní firmu na škole co nejvíce specializovali, a získali tak podrobnější přehled v daném oboru. Podtrhuje také význam studentských brigád ve zvolené společnosti. "Je všeobecně známo, že zaměstnavatel bude obsazovat pracovní pozici nejprve z vnitřních zdrojů, což je pro budoucího absolventa velká příležitost," vysvětluje Savovová.

3. Vyjednejte si stáž

Pokud vámi zvolená firma není ke studentům příliš vstřícná a nenabízí jim možnost brigád, zkuste to jinak. "Jde-li o společnost, která studenty běžně nezaměstnává, zkuste si vyjednat neplacenou stáž. Je možné, že poté, co vás poznají trochu lépe, své stanovisko na zaměstnávání studentů přehodnotí," radí Jana Kořínková z poradenské společnosti Hofírek Consulting.

Ilustrační foto

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Šest důvodů, proč někteří lidé nikdy neuspějí

V pojetí toho, co znamená úspěch, se ani moudří lidé většinou zcela neshodnou. Větší shoda panuje v chápání neúspěchu....

Ministerstvo si prokleplo finanční gramotnost Čechů. Zjištění jsou i překvapivá

Exkluzivně Češi začínají myslet do budoucna a stále víc lidí začíná spořit, většinou ale konzervativně. Sestavování domácího...

Pandemie se promítla i do zaměstnaneckých benefitů. Firmy některé zrušily

Před pandemií byla zaměstnanost rekordní a firmy se snažily zaměstnance nalákat a udržet množstvím benefitů. Vymýšlely...

Nezapomeňte na daň z příjmu. Opozdit se s odloženou platbou vyjde draho

Letos se mohou poplatníci daně z příjmů opozdit s podáním přiznání i platbou daně až o tři měsíce, tedy do 1. července...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výrobní družstva nejsou passé. Úspěšná mohou být i dnes

Jsou největším tuzemským výrobcem čistících přípravků pro domácnost s ročním obratem 100 milionů korun. Přesto nejde o...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Urvěte si brigádu. Právě teď je nejlepší čas

Tak nízkou nabídku jarních brigádnických míst personální agentury nepamatují. Opatření kvůli pandemii koronaviru...

Kanceláře po koronaviru: šachovnicově uspořádané stoly i huddle rooms

Karanténa skončila, řada firem tak začíná své lidi přesouvat z home office zpět do kanceláří. To si ovšem v nejednom...

Výrobní družstva nejsou passé. Úspěšná mohou být i dnes

Jsou největším tuzemským výrobcem čistících přípravků pro domácnost s ročním obratem 100 milionů korun. Přesto nejde o...

Peníze z brigády dal do cesty po Indii. Díky tomu úspěšně podniká

Je mu teprve pětadvacet, a přestože se mu v začátcích moc nedařilo, nevzdal se. Dnes už ho podnikání živí. Jak sám...

Najdete na iDNES.cz