Jaká je vaše hodnota na trhu práce

aktualizováno 
Pracovní trh funguje jako každý jiný, na srovnání nabídky a poptávky. Každý má svoji cenu. Zjistěte si tu vaši.

Co všechno může nabídnout firmě čerstvý absolvent vysoké školy? Jakou může mít pro svého budoucího zaměstnavatele hodnotu? To je dobré si předem zjistit. Přitom byste neměli spoléhat pouze na jeden zdroj. Situaci ve svém oboru byste měli mapovat průběžně, nejlépe několik měsíců před tím, než se o konkrétní práci v něm budete ucházet. Není to tak těžké, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Dobré informace poskytnou personální agentury
V dnešní informacemi nabité internetové době není problém zjistit prakticky cokoliv. „Relativně snadno si tak můžete udělat i obrázek o platových podmínkách na pozicích, o které se zajímáme, a to v různých oborech a na rozličných úrovních řízení,“ říká Daniela Hamplová, vedoucí poboček personální agentury Axial v Brně a Ostravě.

Přesné a aktuální informace z komerční oblasti mají personální agentury. Zabývají se personálním poradenstvím, ale především výběrem uchazečů pro své klienty-zaměstnavatele. Neustále proto monitorují situaci na trhu práce, a tudíž jsou schopny uchazečům o zaměstnání poskytnout orientační přehled, a to i čerstvým absolventům.

V soukromé sféře jsou větší rozdíly v platech
V podnikatelské neboli soukromé sféře jsou často velké rozdíly v nástupních platech na srovnatelných postech. „Hodně totiž závisí na skutečnosti, zda se místo nabízí v soukromé české, či zahraniční firmě,“ vysvětluje Hamplová. Dodává, že na odměňování se podílejí i takové faktory, jako je celková velikost a struktura společnosti, nemalou roli hraje i lokalita jejího sídla či provozu.

Jednotnější je situace ve státní sféře. Nástupní platy jsou zde rozděleny do přesně definovaných platových tarifů a tříd, které jsou běžně veřejně dostupné. „Tyto třídy rozlišují druh a náročnost povahy práce, zohledňují také délku praxe,“ upřesňuje Hamplová.

Ptejte se přátel, ale opatrně
Jedním z dalších zdrojů informací mohou být i úřady práce, které si vedou statistiky nástupních platů. Ty však berte pouze jako orientační. „Důležité je zeptat se také přátel, kteří již mají určité pracovní zkušenosti ve stejném oboru,“ říká Jakub Erben, general manager Club Hotelu Praha v Průhonicích. Podle něho by získané informace měly sloužit výhradně k osobnímu užití. To znamená, že byste zásadně nikde veřejně neměli sdělovat jména či další získané podrobnosti.

 
Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Poradna: Chci požádat o předčasný důchod, můžu pak dále podnikat?

Ilustrační snímek

Odchod do důchodu není povinný, důchodce může i nadále pracovat a kromě výplaty pobírat i penzi. Ale jak je to v...

Stereotyp i častější nemoci. Psycholog radí, kdy je čas změnit práci

Ilustrační snímek

Uvažujete o tom, že změníte práci? Na které otázky byste si měli odpovědět, než se rozhodnete z firmy odejít, poradí...

Firma zabývající se kryptoměnami hlásí únik dat 450 000 uživatelů

Firma zabývající se kryptoměnami hlásí únik dat 450 000 uživatelů

Kurzy.cz Izraelská zprostředkovatelská společnost Coinmama, která nabízí uživatelům koupi Bitcoinu (BTC) a Ethereum (ETH) s pomo...

Najdete na iDNES.cz