Úterý 25. února 2020, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. února 2020 Liliana

Kolik je v Chicagu ladičů pian? I na to se u pohovoru ptají

aktualizováno 
Protřelé uchazeče o práci, kteří mají za sebou desítky pohovorů, už jen tak něco nezaskočí. Ovšem pokud jste na trhu práce nováčkem, budete žasnout, co všechno personalisté při konkurzech zjišťují. Jak na některé záludné otázky správně reagovat?
Na nečekanou otázku odpovídejte stručně, dlouhé úvahy vám mohou jen uškodit. Ilustrační snímek

Na nečekanou otázku odpovídejte stručně, dlouhé úvahy vám mohou jen uškodit. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jen pro pořádek - u pohovoru by neměly zaznít otázky zasahující do soukromí uchazeče. Tabu je tedy všechno, co se týká náboženského vyznání, rodinného stavu, politické příslušnosti, sexuální orientace, věku, rodinné situace. 

Přesto se s dotazy, které mají odhalit vaše soukromí, setkáte. Například ženy se při pohovorech běžně potýkají s otázkou, zda mají děti nebo je plánují. Co říci? "Jednou z možností je odpovědět asertivně, a sice, že si nemyslíte, že by daná otázka souvisela s výběrovým řízením, a proto byste na ni raději neodpovídali," radí Adriana Homolová z personálně-poradenské společnosti Randstad a dodává: "Nebo je možné reagovat otázkou: Jak může moje odpověď ovlivnit výsledek výběrového řízení na danou pozici?" Na nečekanou otázku odpovídejte stručně, dlouhé úvahy vám mohou jen uškodit. Můžete se totiž do odpovědi zamotat. 

Nejsou to jen děti, co náboráře zajímá. Pokládají i otázky typu: Jaké jsou vaše slabé a silné stránky? "Zamyslete se nad svou kvalifikací a zkušenostmi. Důležité je odpovídat ve vztahu ke konkrétní pozici. Například: Mám tuto kvalifikaci a pracovní zkušenosti, které by mohly být využity pro nabízenou pozici, a to z následujících důvodů...," říká headhunter Oliver Schmitt, jednatel společnosti Teamconsult. U slabých stránek uveďte takové, které mohou vyznít i pozitivně, například to, že nemáte rádi konflikty v týmu.

Ničeho nelitujete

Pokud byste znovu stál na počátku své kariéry, co byste udělal jinak? To může být další otázka na pohovoru. Zaměstnavatel zjišťuje, jak jste spokojený se svou dosavadní profesní dráhou a situací. "Pokud někdo odpoví ve smyslu, že by vše udělal jinak, odhalí tím chybějící strategické plánování kariéry. Lepší je potvrdit, že jste celkově spokojený, a že byste se znovu vydal stejnou cestou. Některá rozhodnutí byste sice na základě svých současných znalostí a zkušeností udělal jinak, ale v podstatě ničeho nelitujete,“ radí Oliver Schmitt. 

Může se hodit

Najděte si práci, která vás bude opravdu bavit na jobDNES.cz.

Zaujměte potencionálního zaměstnavatele kvalitním životopisem. Vygenerujte si jej na jobDNES.cz.

A další otázka: Čeho chcete dosáhnout v kariéře v následujících pěti letech? Správná odpověď na tuto otázku je obtížná, a to především u vedoucích pozic. "Na jedné straně totiž zaměstnavatel upřednostňuje zájem o dlouhodobou spolupráci a na druhé straně očekává, zvláště u mladších manažerů, snahu o profesní růst a postup. Pokud takovou otázku položí případný přímý nadřízený, existuje nebezpečí, že se obává konkurence, kterou byste mohli představovat. Řešením je projevit nejen velký zájem o volnou pozici, ale také svoji flexibilitu a zájem o nové pracovní úkoly," tvrdí Oliver Schmitt.

Generálnímu řediteli neraďte

Dochází i na absurdní otázky: Proč bychom si vás neměli vybrat? Překvapí proto, že čekáte dotaz zcela opačný. Takže jak na to? "Řekněte, že vás nic nenapadá, protože si myslíte, že se na tu pozici hodíte," radí Tomáš Morávek ze vzdělávací společnosti TCC a uvádí další zapeklité dotazy. Co byste doporučil generálnímu řediteli naší firmy? "Zde je potřeba zachovat zdvořilost a rozhodně nebýt kritický. Poměrně lehce můžete situaci zachránit tím, že nemáte potřebné interní informace o firmě," říká Tomáš Morávek. 

Občas dojde i na jazyky: Řekněte mi ve všech jazycích, které ovládáte, jak byste se dostal do naší firmy z letiště? Na tuto disciplínu se nedá snadno připravit. Nezbývá, než zabojovat a doufat, že jste své jazykové dovednosti v životopisu příliš nenadsadili. 

Podle Tomáše Morávka může padnou i otázka typu: Kdy jste naposledy v životě nemluvil pravdu? Při odpovědi se nezapleťte do zbytečných výmluv a prozraďte nějakou banalitu. Například, že jste manželce neřekl úplně přesnou hodinu návratu z oslavy kamaráda. Hlavně je nepřesvědčujte, že mluvíte pořád jen pravdu.

A jak odpovědět na otázky: Kolik by stálo umytí oken v Londýně? Kolik je v Chicagu ladičů pian? Jde o to zjistit, jak uchazeč uvažuje nad komplikacemi. "Neočekává se od vás konkrétní správné číslo, ale logicky správná aktivita, která se pomocí dostupných údajů k nějakému závěru dobere. Neříkejte, že nevíte. Raději přemýšlejte nahlas, zdůvodňujte a buďte aktivní," dodává Tomáš Morávek. 

Je vězeň vinen nebo není?

Principem většiny otázek na přijímacím pohovoru je podle Jany Hrstkové ze společnosti Prokariera přijít na způsob uvažování kandidáta, na jeho povahu, kolegialitu i myšlenkové postupy. "Jednou věcí totiž je, co vám o sobě řekne sám, druhou, co nevědomky prozradí po našem dotazu," říká personalistka. 

Uvádí příklady otázek, které občas kandidátům pokládá: Jaké zvíře byste chtěli být a proč? Vynechejte psa, kočku a koně. Odpovědi bývají prý velmi zajímavé a pro povahu uchazeče dosti popisné. "Často se setkávám s odpovědí "pták" - kvůli nadhledu. Pak ale žádám upřesnění, a to už vidíte, kdo by chtěl být orel a kdo vrabec - "mají se dobře, lidi je krmí" - je jedna z mnoha odpovědí. Jeden kandidát chtěl být i krtkem. Pracuje neviditelně na první pohled, ale přitom tvoří něco obdivuhodného, kreativního a promyšleného. A rázem o uchazeči víte víc," říká Jana Hrstková. 

A ptá se dál. Proč jste dnes zvolila toto oblečení? Vidíte reakci kandidátky, nakolik se zamýšlí a plánuje věci dopředu. "Někdy je odpověď jen taková, že prostě toto oblečení na pohovory využívá: uchazečka je konzervativní, ráda se drží osvědčených postupů. Pokud nad výběrem přemýšlí podle pozice, na kterou se hlásí, řeší věci operativně. A pokud si oblečení připravila den či hodinu předem, dá se odvodit její plánování, time management," vysvětluje personalistka z Prokariery. 

Ještě jeden chyták. Co byste udělali s vězněm, jehož rozsudek zní: Vinen není nutno osvobodit? "Větu říkám bez intonace. A správná odpověď je podle toho, kam dáte interpunkci," radí Jana Hrstková. Tedy: Vinen, není nutno osvobodit. Nebo: Vinen není, nutno osvobodit. 

Setkali jste se při přijímacím pohovoru s absurdní otázkou?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 10. prosince 2013. Anketa je uzavřena.

NE 1396
ANO 1064

Daňové přiznání

Daňové přiznání za rok 2019 je nezbytné podat do 1. dubna 2020. Využijte ke snadnému vyplnění interaktivní formulář.

  • Nejčtenější

Život na vesnici není nutně levnější než ve městě, mladí si to neuvědomují

Mnoho mladých párů žijících ve městě časem přijde na to, že život mimo město by mohl být finančně výhodnější a z...

KOMENTÁŘ: Kam s úsporami? Štěstí přeje poučeným

Zhodnocovat úspory není snadné, zvlášť tehdy, když je domácí rozpočet hodně napjatý. Když ale zbývá část peněz, řada...

Premium

Vezměte si mé miliony. Majetek dědili kamarádi z hospody i domácí mazlíčci

Zajímavé dědictví zdaleka nemusí připadnout pouze příbuzným zesnulých. Jak zjistil magazín Víkend DNES, vášnivý...

Už 100 tisíc Čechů sepsalo závěť u notářů. Předejdou tak sporům mezi dědici

Pro sepsání závěti u notáře se rozhoduje stále víc lidí. Loňský rok byl rekordní. Notáři jich sepsali 23 714. To je o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

EET má být od května pro všechny. Na co se připravit a co to bude stát

Svátek práce mohou podnikatelé a drobní živnostníci oslavit stylově. Budou muset zkontrolovat, zda mají vše potřebné k...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky

Babička ji v dětství zasvětila do ručních prací. Dnes ji živí šití hraček

Narodila se na drsném severu Čech, a protože byla jako dítě často nemocná, trávila Lydie Birkeová většinu času u...

Přemýšlíte o změně profese? Dovednosti nejsou to jediné, co potřebujete

Už dávno neplatí, že výběr studijního oboru ovlivní celou vaši budoucí profesní dráhu. Dnes není ničím výjimečným...

Premium

Přišli, viděli, zůstali. Co táhne cizince do Česka, aby se tu usadili

Prahu, ale i jiná města začali obývat cizinci, kteří do České republiky původně přijeli na pár let za prací. Země se...

Premium

KOMENTÁŘ: Koho v Česku ohrožuje chudoba po celý život

Ekonomická situace v Česku se v posledních letech vyvíjí poměrně pozitivním směrem. Procento nezaměstnanosti je velmi...

Najdete na iDNES.cz