Jak najít levný kurz základů práce s počítačem

aktualizováno 
Chcete-li se přihlásit do běžného počítačového kurzu pořádaného vzdělávací firmou, musíte si připravit několik tisícovek. Úřady práce a neziskové organizace vám mohou pomoci.

 Úřady práce a neziskové organizace si uvědomují, že problém s hledáním práce přes internet mají často lidé, kteří si takové školení nemohou zaplatit. Pořádají pro ně levné či bezplatné kurzy základních dovedností. Mohou se naučit, jak a kde hledat pracovní inzerci nebo si založit internetový životopis.

Rekvalifikaci platí úřad práce
První možností je rekvalifikace. Tu by vám měl nabídnout úřad práce, který informace o rekvalifikačních kurzech shromažďuje. Uchazečům o práci, které má ve své evidenci, počítačový kurz dokonce zaplatí. Tedy za předpokladu, že na něj budou řádně docházet a splní další podmínky, které může úřad stanovit v dohodě o hrazení rekvalifikace. Ostatní zájemci o práci, kteří místo dosud mají a chtějí ho změnit, si kurz musí platit sami.

Pomáhají i evropské peníze
Hlavně ve velkých městech se zvyšováním počítačové gramotnosti zabývají programy placené z evropského sociálního fondu. Některé jsou zaměřeny právě na hledání práce. Jsou určeny převážně nezaměstnaným a někdy cílí na lidi starší padesáti let, pro které je počítačový svět nejvzdálenější. K jednotlivým kurzům se opět dostanete přes úřad práce. Můžete si je však vyhledat také sami a úřad práce následně požádat, aby vás na kurz oficiálně vyslal. Pokud je totiž školení určeno jen nezaměstnaným, potřebujete k němu doporučení úřadu práce, u kterého jste registrováni.

Přehled projektů financovaných z evropského sociálního fondu najdete na internetových stránkách www.esfcr.cz pod odkazem „Projekty“. Pokud s internetem pracovat neumíte, může to být vaše první příležitost k vyhledání užitečných informací, se kterým vám jistě pomohou vaši blízcí. Nebo je požádejte, aby vám přehled programů vytiskli. Denní centrum, nebo klasický kurz?

Lidem znevýhodněným na trhu práce vyšším věkem, nemocí či tíživou sociální situací nabízejí pomoc při hledání práce také oblastní charity či jiná občanská sdružení. Kromě pravidelných či intenzivních počítačových kurzů můžete získat dovednosti také v takzvaných denních centrech. Bývají otevřena každý všední den a jejich klienti se mohou učit pracovat s internetem, kdykoliv přijdou, respektive pokud si místo u počítače předem zarezervují.

Projekty jsou většinou zaměřeny pouze na jedno město či region. Informace o nich hledejte v občanských poradnách, charitách či městských knihovnách. Ty často nabízejí počítačové kurzy za nízký poplatek i lidem bez omezení.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Znalost cizích řečí přináší lepší práci. Jaké jazyky jsou žádané

Ilustrační snímek

Znalost jakéhokoli cizího jazyka výrazně zvyšuje šance na atraktivní pracovní místo. Jaké jazyky jsou nyní žádané a na...

KOMENTÁŘ: Česku ujíždí vlak v přetahované o ukrajinské pracovníky

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Český trh práce trpí nedostatkem zaměstnanců. Řadu pracovních příležitostí tak u nás našli lidé z Ukrajiny. Teď o ně...

Stereotyp i častější nemoci. Psycholog radí, kdy je čas změnit práci

Ilustrační snímek

Uvažujete o tom, že změníte práci? Na které otázky byste si měli odpovědět, než se rozhodnete z firmy odejít, poradí...

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Kurzy.cz „V případě zrušení hotovosti budou monitorovány všechny prováděné transakce. To by proměnilo náš svět na Orwellův, ve k...

Najdete na iDNES.cz