Jak lze získat práci v Irsku?

aktualizováno 
Kdo touží pracovat v Irsku, má dvě možnosti.
Kdo touží pracovat v Irsku, má dvě možnosti. Může přímo kontaktovat irské zaměstnavatele prostřednictvím programu Jobs Ireland Programme na internetu, nebo využít služeb některých personálních agentur, které práci v Irsku zprostředkovávají.

Konkrétní zkušenosti s výběrem pracovníků do Irska říkají, že šanci uplatnit se mají lidé s čistým trestním rejstříkem, slušnou znalostí angličtiny a praxí v oboru. "Měli by mít schopnost se domluvit o základních věcech - pochopitelně čím náročnější pozice, tím by měla být angličtina lepší, věk nehraje podstatnou roli, umísťovali jsme dvacetileté i čtyřicetileté zájemce," říká Michaela Najmanová z agentury JobsInternational, která se hledáním vhodných pracovníků do Irska zabývá již přes rok. Jiné nároky musí splňovat počítačoví odborníci, o které je v Irsku mimořádný zájem. "Největší šanci mají lidé s vysokoškolským vzděláním. V Irsku na dosažené vzdělání poměrně dbají, srovnávají absolvované kursy, školení i univerzity," vysvětluje Markéta Kulhanová, manažerka společnosti Grafton, která zprostředkovává práci v Irsku počítačovým odborníkům. Místa v Irsku jsou však i pro lidi se základním vzděláním, například u výrobních linek, v pekárnách, čokoládovnách, úklidu či skladech, pro středoškoláky s technickým vzděláním.

Přijímací řízení probíhá i po telefonu

Konkrétní způsob přijímacího řízení záleží na obsazované pozici. "Uchazeč potřebuje anglicky psaný životopis, doklad o čistém trestním rejstříku, tři aktuální fotografie a kopii pasu. Agentura provede podle požadavků irského zaměstnavatele přijímací pohovor a ověří znalosti angličtiny uchazeče," uvádí Michaela Najmanová. "Součástí životopisu by měl být podrobný popis činností, kterými se adept dosud zabýval. Následuje telefonický pohovor s konzultanty naší firmy v Irsku a ještě jedno telefonické interview s personalistou firmy v Irsku. Pak už uchazeč jedná přímo s vedoucím divize či projektu nebo ředitelem irského podniku," dodává Markéta Kulhanová. U profesí, kterých je v Irsku kritický nedostatek, jako jsou například počítačoví experti nebo stavaři, je vyřizování formalit poměrně rychlé a mohou na ně stačit tři týdny. Pracovní víza a oprávnění s obvyklou platností na dva roky získají tito pracovníci přímo na irském velvyslanectví. Musí však předložit žádost a pracovní nabídku irského zaměstnavatele. Pomalejší cestou je vyřizování pracovních povolení přímo irským zaměstnavatelem na irském ministerstvu podnikání, obchodu a zaměstnanosti. "Vyřízení trvá v sezoně, což je od května do září, dva až tři měsíce, mimo sezonu okolo šesti týdnů," říká Michaela Najmanová.

Výplata týdně a na ruku

V Irsku panuje poněkud odlišný způsob odměňování než v tuzemských podnicích. Mzda je vyplácena týdně a v hotovosti. Průměrný plat pro uchazeče se základním a středoškolským vzděláním je podle Michaely Najmanové okolo 10 000 irských liber ročně (kurs se pohybuje okolo čtyřiceti pěti korun za jednu irskou libru), někteří zaměstnavatelé přispívají na letenku. "Počítačoví experti mohou vydělat 18 000 až 40 000 irských liber ročně, ve smlouvách jsou ošetřeny i mimoplatové podmínky," upřesňuje Markéta Kulhanová. Irští zaměstnavatelé oceňují spolehlivost českých pracovníků, ti naopak přátelskost Irů, zvykat si však musí na jejich neústupnost.

O daně se stará zaměstnavatel

Daň z příjmu strhává zaměstnavatel, při ročním hrubém příjmu 10 000 irských liber je daň okolo dvaceti tří procent. Základní zdravotní a sociální pojištění je placeno částečně zaměstnavatelem, lékařská péče je poskytována bezplatně. "Doporučuji se ale připojistit stejně jako platit dál v České republice základní sociální pojištění," říká Michaela Najmanová. Zaměstnavatel vystaví pracovníkovi při ukončení práce potvrzení o délce zaměstnání, které mu slouží jako podklad o odpracované době pro důchodové účely.

O koho je v Irsku největší zájem

* počítačové experty
* zdravotní sestry
* středně technicky vzdělané pracovníky
* pracovníky v pohostinství
* zedníky, pekaře


Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Začínali mezi holými zdmi, dnes vyvážejí do dvaceti zemí světa

Václav a Pavla Mikovi ze Sázavy dokážou ze skla vyrobit snad vše, na co si...

Po sametové revoluci oprášili odkaz pradědečka a obnovili komunisty zabavenou sklárnu. Jejich sklo znají ve dvaceti...

Vykouřila se vám z hlavy slovíčka, která jste už znali?

I vám se vykouřila většina slovíček cizího jazyka, který jste se kdysi učili, z...

Studovali jste kdysi nějaký cizí jazyk, ale protože jste jej dlouho nepoužívali, máte nyní problém se domluvit. Nic...

Kvíz: Víte, jaké zásadní změny přinese novela zákoníku práce?

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co nás jako zaměstnance může čekat? Vyzkoušejte náš kvíz a ověřte si své znalosti.

Základní ukazatele vývoje stavebního spoření v České republice k 31.12.2018 včet...

Základní ukazatele vývoje stavebního spoření v České republice k 31.12.2018 včet...

Kurzy.cz Základní ukazatele vývoje stavebního spoření v České republice a Komentář k základním ukazatelům vývoje stavebního spoř...

Najdete na iDNES.cz