Pondělí 20. ledna 2020, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. ledna 2020 Ilona

Na pozdrav „ahoj chlapi“ jsem si už zvykla, říká manažerka IT firmy

aktualizováno 
Mohla učit děti, jaký je rozdíl mezi jednoduchým a rozvitým souvětím, ale brzy po škole se mladá absolventka bohemistiky rozhodla jinak. Ze školní sborovny si to namířila rovnou do technologického start-upu.

Blanka Nováková, členka managementu české IT společnosti Anect | foto: Jan Rasch

K novému směřování své kariéry přistoupila Blanka Nováková pragmaticky. „Na všech pozicích, které mě zajímaly, požadovali angličtinu, a tak jsem odjela na rok a půl do Anglie,“ říká plavovlasá žena. Po návratu už to šlo jak po másle. „Poslala jsem životopis do technologické společnosti Anect a oni mě přijali díky mému vzdělání a znalosti angličtiny, jelikož jsem nastupovala do oddělení obchodní podpory, kde jsem zároveň dělala korektury,“ říká novopečená členka managementu.

Zatímco pro vás je čeština hračkou, lidé z IT oboru s ní občas bojují. Máte v oboru nějaké oblíbené slovo? 
Už dávno jsem se musela smířit s firemním newspeakem – lektvarem uvařeným z anglicismů a zkratek zasazených do české větné konstrukce. Pamatuji si, že když jsem v Anectu začínala, jedna kolegyně-obchodnice mluvila o tom, jak chtěla někoho vyskvízovat, tedy zmáčknout. Tehdy mě to skoro až pohoršilo.

A dnes?
Dneska mluvím podobně. Navíc především bez zkratek se u nás člověk neobejde – BoM, EUS, SLM, PNP, TS, PS, AM... jsou jich desítky, možná stovky. Moje nejoblíbenější už z podstaty mé role je SLA – Service Level Agreement, tedy dohoda o úrovni služeb.

Blanka Nováková (1982)

  • Vystudovala Pedagogickou fakultu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, obor bohemistika. 
  • Po škole pracovala tři roky jako učitelka na Střední zemědělské škole a v Základní umělecké škole v Žatci. V roce 2011 nastoupila do české IT společnosti Anect, která je předním dodavatelem integrovaných řešení a služeb v oblasti informačních a komunikačních technologií. 
  • Od října vede technický tým asi o 50 lidech (sekci zvanou Operations Services).

Co vás na informatice tak baví?
Baví mě ta dynamika, to, že se svět informačních technologií neustále proměňuje, že nevíme, co přesně budeme dělat za rok nebo třeba i za půl. Klade to velké nároky na osobní rozvoj, všichni se kontinuálně učíme nové věci a čelíme novým výzvám.

Nedávno jste se stala ředitelkou Operations. Vidíte dál než jiní. Na čem právě pracujete?
Mým cílem je Operations více přiblížit byznysu, posunout ho z role tradičního poskytovatele služeb technické podpory do proaktivní pozice. Když to uvedu na příkladu… Rozjeli jsme velký projekt redesignu dohledového centra, které nyní monitoruje stav zákaznických sítí, což už není moc sexy. My od nového dohledového centra chceme mnohem více – nová rozhraní, monitorování cloudového prostředí, aplikací a transakcí.

Anect vznikal jako start-up. Dnes už je mu ale 25 let. Jak se teď cítíte v konkurenci mladých dravců?
Naše konkurence je poměrně stabilní a moc start-upů se mezi nimi neobjevuje, spíše to jsou firmy nám podobné. Ale každopádně to, že už nejsme start-up, neznamená, že nejsme draví. Naopak, obchodní soutěž nás pořád velmi baví. Vyhrává ten nejlepší, a když do toho jdete férově tak jako my, tak ta radost z vítězství je pak dvojnásobná.

Když se řekne moderní technologická firma, kdekdo si vybaví barevné pohovky, fotbálek, šipky, pohodu… Jak to vypadá u vás?
Naše pražské kanceláře prošly loni redesignem. Přestěhovali jsme se z Budějovické na Pražského povstání do nové moderní budovy, která je možná v některých ohledech chytřejší než my. Zákaznická část je oddělena od interních prostor, které jsou barevnější a navozují až domácí atmosféru. Celý koncept se inspiroval principy feng shui, takže různé části prostoru mají podněcovat různé pracovní aktivity.

V čem je to uspořádání podle feng shui jiné či lepší?
Celý prostor je uspořádaný do harmonického celku podle světových stran, které reprezentují určité oblasti, jako jsou kariéra, komunikace, soudržnost kolektivu, věrnost zákazníků, inspirace. Podle toho také byly k jednotlivým zónám doporučeny činnosti, které je vhodné na daném místě vykonávat. Například západní strana je klíčová pro nové nápady, proto se o tento prostor dělí tým Consultingu, který tvoří designy technologických řešení, s týmem Operations Services, který musí kreativitu zapojovat při řešení závad a výpadků.

Jaký je pracovní režim lidí ve svobodné firmě?
Fungujeme jako klasická procesní firma, máme nastavená pravidla a pracovní postupy. Na druhou stranu máme velmi plochou organizační strukturu, takže každý zaměstnanec má do vrcholového vedení krátkou cestu. Díky tomu se umíme rozhodovat rychle a nesvazují nás žádné rigidní schvalovací procesy.

Máte klasické porady?
Porady samozřejmě máme, dokonce si myslím, že se radíme až moc.

Berete mezi sebe i lidi čerstvě po škole?
U nás mají šanci všechny generace. Nabíráme jak lidi takzvaně hotové, zkušené, tak juniory-absolventy s minimem praxe, které si vychováváme. Novým tvářím usnadňujeme seznámení s novým prostředím co nejvíce.

Jak jim pomáháte?
Každý dostane přiděleného svého buddyho, který se o něj po dobu zkušební lhůty stará – ani ne tak odborně, jako spíš lidsky: kde si udělá kafe, kdo je kdo, jak se zorientovat v labyrintu podzemních garáží. Nové lidi hledáme pořád, taková je prostě teď situace na trhu práce.

Jste jedinou ženou v managementu, jde práce v mužském oboru vždy hladce?
Možná jsem (nyní) jedinou, ale rozhodně nejsem první, takže tuhle cestu mi už prošlapaly kolegyně přede mnou.

Žádné třecí plochy nemáte?
Mně je s nimi dobře, na hromadný pozdrav „ahoj chlapi“ už jsem si zvykla, tak co. Každopádně být ženou v informačních technologiích má i své nesporné výhody.

Prozraďte.
Na konferencích bývají dámské toalety téměř vždycky volné.

Musíte dodržovat dress code?
Nic takového vtisknuto do nějakého písemného kodexu nemáme, ale všichni se držíme zásady „přiměřeně, přiměřeně“, tedy abychom svým oblečením neobtěžovali ani kolegy, ani zákazníky. A na důležité schůzky se samozřejmě náležitě vyfikneme.

Ekonomika je na vrcholu, přidává na platech i benefitech. Který benefit je pro vás nejzajímavější?
Pro mě jednoznačně parkovací místo. Jelikož dojíždím zdaleka, tak ten nejhorší start nového pracovního dne pro mě je, když po 90minutové jízdě autem nemám kde zaparkovat.

A máte nějaký vysněný benefit?
Jasně, ošatné. Zkrátka si koupit něco pěkného na sebe.

Nemáte někdy chuť vrátit se na původní profesi učitelky nebo jít zase do úplně jiného oboru?
S učitelským povoláním jsem se, myslím, rozloučila nadobro. I když to pořád beru jako takovou jistotu, kdybych nevěděla kudy kam. Učitelé budou potřeba vždycky. Kolegové mi říkají, že až mě to nebude v Anectu bavit, tak můžu začít na zakázku zdobit perníčky. To mě baví. Takže třeba si jednou na nějakých vánočních trzích otevřu stánek.

  • Nejčtenější

Vsadili na tradiční řemeslo. Úspěšně podnikají už třicet let

Začínali v malé dílně o 16 m2. Postupně se rozšiřovali, stěhovali, nabírali zaměstnance. Dnes kromě čalounictví rodinná...

Daňové přiznání za rok 2019: využijte chytré interaktivní formuláře

Za rok 2019 podávají daňové přiznání nejen živnostníci, podnikatelé či umělci a další osoby samostatně výdělečně činné,...

Manželovy děti mě málem připravily o bydlení, pomohla mi zpětná hypotéka

Starší lidé, kteří nečekaně potřebují vyšší částku, si často myslí: Jsem moc starý, nikdo mi hypotéku či půjčku nedá......

Zmapovali jsme aktuální nabídku spořicích účtů. Některé banky zvýšily úroky

Spořicí účty sice inflaci neporazí, přesto na nich mají Češi spoustu peněz. Kolik vynášejí a jaký je trend v úrokových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Více než polovina českých zaměstnanců není spokojená se svou prací

Nezaměstnanost je v Česku dlouhodobě nízká. Obsadit pracovní pozice se mnohým firmám dlouhodobě nedaří a řada z nich se...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

PROGNÓZA: Co čeká v roce 2020 české domácnosti a naše peněženky

Rok 2019 byl z pohledu financí poměrně úspěšný rok. Kdo chtěl pracovat, práci našel. Platy a mzdy se mnohým zvedaly,...

Vsadili na tradiční řemeslo. Úspěšně podnikají už třicet let

Začínali v malé dílně o 16 m2. Postupně se rozšiřovali, stěhovali, nabírali zaměstnance. Dnes kromě čalounictví rodinná...

KOMENTÁŘ: Jaký byl rok 2019 na trhu práce a co nás čeká v roce 2020

Končící rok 2019 znamenal pro pracovníky další růst mezd, dotkl se zejména méně kvalifikovaných pozic. Přetrvávající...

Začátky byly skromné, často vařily chlebovou polévku. Dnes se jim daří

Jejich tátové se znali ze studií, a přestože se narodily každá jinde, potkaly se na střední škole. Pak se cesty Vandy...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR - OBSLUHA JEDNODUCHÝCH STROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz