Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co si o tom myslíte: Stát chce zatnout tipec oddlužovacím firmám

Na zadlužených lidech parazitují neseriózní oddlužovací firmy. Bezradným dlužníkům nabídnou pomoc s oddlužením a vyhlášením osobního bankrotu. Smlouvou je pak zavážou k úhradě tisícových poplatků za poskytnuté služby a řadu zadlužených lidí dostanou do dalších potíží.

Podle odhadů více než 65 procent případů oddlužení zpracovávají oddlužovací společnosti. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ministerstvo spravedlnosti proto chystá novelu insolvenčního zákona. Nově by tuto činnost mohli vykonávat pouze advokáti, notáři, insolvenční správci či akreditované právnické osoby veřejně prospěšného charakteru.

Některé oddlužovací společnosti se však brání a regulaci odmítají. „Je pravda, že situace v oblasti oddlužení je velice nepřehledná a kromě solidních firem tuto činnost dělají i podvodné firmy. Nelze je ale všechny hodit do jednoho pytle, zájem lidí o aktivity oddlužovací společnosti je. Podle odhadů více než 65 procent případů oddlužení zpracovávají právě oddlužovací společnosti,“ říká právník David Vozák z Asociace pro oddlužení.

To, že nejsou všechny oddlužovací firmy predátorské, potvrzuje paní Marcela z Berouna u Prahy. S manželem si vzala půjčku na opravu střechy jejich domu, ale manžel po dvou letech náhle zemřel a ona nezvládala sama půjčku splácet. „Pomáhaly mi děti, jak to šlo, ale přesto to nestačilo. Začala jsem si nabírat půjčky, abych splatila ty jiné. Ta situace s dluhy byla tak hrozná, až přišla dcera s tím, že bych si mohla zažádat o osobní bankrot,“ vzpomíná na situaci před rokem.

Oddlužovací firma, kterou požádala o pomoc, však na ni začala dělat nátlak. „Hned od začátku se mi zdála prapodivná. Tvrdili, že musím hned podepsat a hned zaplatit, nakonec jsem do spolupráce s nimi nešla.“ S druhou oddlužovací firmou však měla paní Marcela již dobrou zkušenost a soud jí žádost o oddlužení nakonec schválil.

Regulace znamená zákaz činnosti

Chystaná novela insolvenčního zákona, kterou připravuje ministerstvo spravedlnosti, má ovšem regulovat činnost všech oddlužovacích společností bez ohledu na to, jakou mají pověst. „V podstatě to bude znamenat absolutní zákaz oddlužovacích společností, což bude mít dopad i na samotné dlužníky. V první řadě se totiž zákazem oddlužovacích společností sníží dosažitelnost oddlužení pro obyčejného člověka. Navíc dnes si lidé často připravují i návrh sami, což by po schválení novely již nebylo možné,“ míní právník David Vozák.

David Šmejkal, ředitel bezplatné Poradny při finanční tísni, však regulaci vítá. „Oddlužení bude fungovat nadále, avšak z koláče si více ukousnou ty profese, které jsou dobře státem regulovatelné, a tudíž i odpovědnější vůči svým zavedeným profesním sdružením i státnímu dozoru. Nevidím jediný důvod, proč by se po zavedení nových pravidel měla snížit schopnost dlužníků nalézt odpovídající pomoc. Ta ale vůbec nemusí skončit oddlužením. Celkový počet insolvenčních návrhů tak určitě klesne, ne však kvůli dosažitelnosti služeb, ale nalézáním jiných cest řešení dluhové situace klientů. Dojde i k žádoucímu snížení soudní agendy, neboť kvalita návrhů podávaných samotnými dlužníky je často velmi nízká. Koncentrace na odborné profese věci jistě přispěje,“ míní David Šmejkal.

Argumenty pro a proti

Právník David Vozák z Asociace pro oddlužení se obává i toho, že advokáti nebudou mít o případy zadlužených lidí zájem. „Dá se předpokládat, že pro advokáty nebude tato cílová skupina dostatečně zajímavá. Navíc navrhovaná cenová regulace ještě sníží jejich už tak nízký zájem. Z praxe víme, že běžný dlužník, který řeší osobní bankrot, se navíc bojí jít k advokátovi či správci. Bude oddlužení odkládat, což pak samozřejmě dále zatěžuje věřitele i stát,“ poznamenává Vozák.

Šéf Poradny při finanční tísni však míní, že zadlužení lidé mohou využít bezplatné služby neziskových poraden. „Dnes již každý sociální pracovník, insolvenční správce, notář, advokát nebo zaměstnanec úřadu práce ví, že existují bezplatné neziskové poradny. Stačí se zeptat například na personálním oddělení zaměstnavatele nebo pohledat na internetu a vzít si den dovolené na přípravu a návštěvu takové poradny,“ říká David Šmejkal.

„Neziskové organizace na tak velký nápor dlužníků nebudou připraveny, jednoduše jich není tolik. Často narážíme i na to, že neziskové organizace sice návrh připraví zdarma, ale tím to končí. Zatímco mnohé oddlužovací společnosti jsou s dlužníkem po celou dobu oddlužení, pomáhají mu, vzdělávají ho v oblasti finanční gramotnosti, jak ušetřit v domácnosti,“ míní David Vozák.

Nově všichni dlužníci zaplatí zálohu pět tisíc korun

Novela insolvenčního zákona má přinést i další novinku. Všichni dlužníci, kteří požádají o povolení osobního bankrotu, budou muset složit insolvenčnímu soudu zálohu ve výši pět tisíc korun. „V současnosti je praxe taková, že záloha při bezchybné žádosti o oddlužení uložena být nemůže, ukládána je jen ve výjimečných případech,“ upozorňuje Vozák. Pro zadlužené lidi to bude znamenat další komplikaci, jak potřebnou zálohu získat. „Zájemci o oddlužení se spíše na hraně zákona dále zadluží, aby tuto zálohu mohli jednorázově uhradit,“ varuje Šmejkal.

Co si o tom myslíte?
Jaký je váš názor na chystanou regulaci činnosti oddlužovacích firem? Jak usměrnit neseriózní firmy, které parazitují na zadlužených lidech? Měl by stát regulovat i poskytování spotřebitelských úvěrů? Podělte se o názor s ostatními.

Měl by stát zakázat činnost predátorským firmám, které parazitují na dlužnících?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 25. července 2015. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 807
Ne
Ne 122

Rady pro vás:

1. Hledejte možnosti a rady

Pokud problém s dluhy začínáte teprve řešit, nastudujte si alespoň základní problematiku o oddlužení, co je potřeba k jeho splnění, abyste měli o problematice alespoň základní informace. Vše o insolvenci najdete zde.

2. Využijte služeb bezplatných poraden

V případě, že si nevíte rady, využijte bezplatné poradenství, které poskytuje například Poradna při finanční tísni, nebo se obraťte na některou z občanských poraden, které jsou sdružené v Asociaci občanských poraden. Dluhové poradenství poskytuje rovněž organizace Člověk v tísni.

3. Oddlužovací firmu si prověřte

V případě, že se rozhodnete využít služeb některé z oddlužovacích firem, zajímejte se o reference a vyhněte se těm, které na vás budou činit nátlak. Ptejte se, jak celý průběh vypadá, v jaké fázi je co potřeba udělat a dodat. Informujte se již dopředu, co se stane, když váš návrh na oddlužení nebude přijat, a zda ho firma přepracuje zdarma, nebo vám vrátí peníze.

Zajímejte se, zda vám společnost pomůže jen s návrhem, nebo se na ni můžete obrátit kdykoliv v průběhu oddlužení a zda je další pomoc součástí ceny, kterou zaplatíte na začátku. Vše si v klidu promyslete, chtějte smlouvu dopředu, nepodepisujte nic na místě bez detailního prostudování smlouvy. Hlavně nedávejte peníze hned „na stůl“ při první schůzce.

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...