V září nahlásilo hromadné propouštění 30 firem, z toho 13 v Praze

aktualizováno 
Přestože se hromadné propouštění týká méně firem než ve stejném období loni, o práci přijde 1 713 zaměstnanců, což je o 220 více než loňské září.
Před tím, než dá zaměstnavatel výpovědi jednotlivým zaměstnancům, musí o svém záměru písemně informovat, a to nejpozději 30 dní předem. Ilustrační snímek

Před tím, než dá zaměstnavatel výpovědi jednotlivým zaměstnancům, musí o svém záměru písemně informovat, a to nejpozději 30 dní předem. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

A oproti letošnímu srpnu se počet výpovědí z hromadného propouštění zvýšil dokonce o 710. Vyplývá to z nejnovějších informací úřadu práce.

Nejvíce zaměstnavatelů, kteří nahlásili v září hromadné propouštění, bylo v Praze. A v hlavním městě je i nejvíce lidí, kterých se toto opatření dotkne – celkem 1 003. To by mohlo negativně ovlivnit celkovou situaci na trhu práce v tomto regionu. Hned po Praze následuje Plzeňský kraj se 154 propuštěnými pracovníky. Z okresního hlediska je na tom nejhůř Plzeňsko a Hodonínsko. Tam se firmy chystají propustit 112 zaměstnanců.

Hromadné propouštění - alespoň 10 procent lidí pryč

Pokud dostane ve firmě s 20 až 100 zaměstnanci výpověď minimálně 10 lidí, už se jedná o hromadné propouštění. V podniku se 101 až 300 pracovníky musí být propuštěna alespoň desetina zaměstnanců a ve společnosti s více než 300 zaměstnanci minimálně 30 lidí.

Může se hodit

Najděte si práci, která vás bude opravdu bavit na jobDNES.cz.

Zaujměte potencionálního zaměstnavatele kvalitním životopisem. Vygenerujte si jej zdarma na jobDNES.cz.

Potřebujete poradit? Vstupte do stálé poradny o trhu práce a hledání zaměstnání na jobDNES.cz .

Hromadné propouštění má svá pravidla: Před tím, než dá zaměstnavatel výpovědi jednotlivým zaměstnancům, musí o svém záměru písemně informovat, a to nejpozději 30 dní předem, odborovou organizaci, radu zaměstnanců a také příslušnou Krajskou pobočku Úřadu práce České republiky podle místa činnosti firmy. A svůj krok musí také podrobně zdůvodnit. Ve zprávě musí uvést také termíny hromadného propouštění, celkový počet zaměstnanců a zároveň počet a profesní složení lidí, kterých se bude propouštění týkat. Informace musí obsahovat i údaje o odstupném, případně dalších právech takto postižených pracovníků. Současně musí zaměstnavatel předložit návrh kritérií, na jejichž základě proběhne výběr těch, kteří dostanou výpověď.

"Jakmile úřad práce dostane informaci o hromadném propouštění, je připraven pomoci zaměstnancům ještě v době, než k němu fakticky dojde," uvádí mluvčí úřadu Kateřina Beránková.

Upozornění

Vzhledem k tomu, že se množí stížnosti na obsah internetových stránek www.upcr.cz, Úřad práce ČR sděluje, že tyto stránky nejsou jeho oficiálními internetovými stránkami a s informacemi na tomto portálu nemá ÚP ČR nic společného. Veškeré informace spojené s výkonem agendy spadající do působnosti ÚP ČR jsou pravidelně zveřejňované na www.uradprace.cz a integrovaném portálu Ministerstva práce a sociálních věcí.

Úřad založí mobilní poradenská střediska buď přímo v daném podniku, nebo na určeném kontaktním pracovišti příslušné krajské pobočky. A jeho pracovníci pak poradí lidem, jak mají dále postupovat. Proberou s nimi jejich konkrétní situaci, seznámí je s nabídkou volných pracovních míst a pomohou například také s výběrem vhodné rekvalifikace či jim podají informace o sociálních dávkách a zákonných podmínkách nutných pro jejich přiznání.

Rekvalifikace? Nechte si poradit

Na úřadu práce mají přehled o tom, kde se dá práce sehnat. Mohou tedy nasměrovat zájemce tak, aby si vybrali takový obor, ve kterém následně najdou uplatnění. "Jde o to, aby uchazeč nebo zájemce o zaměstnání, který takovým kurzem úspěšně projde, našel v co nejkratší době novou práci. Úřad práce mu v tomto ohledu pomůže, ale je nutné zvážit všechna pro a proti v každém konkrétním případě. Tak, aby se vynaložená snaha na obou stranách nakonec neminula účinkem," říká generální ředitelka Úřadu práce České republiky Marie Bílková.

A zájem o rekvalifikace je značný. Jen během ledna až srpna letošního roku jimi prošlo 25 692 lidí. Z toho jich 25 116 nějaký kurz v tomto období úspěšně ukončilo. Za osm měsíců poskytl úřad práce zájemcům o prohloubení vzdělání či změnu profese téměř 195 milionů korun. Částka zahrnuje i finance z Evropského sociálního fondu.

Ženy jsou aktivnější

Klienti nejčastěji volí rekvalifikace zaměřené na základní i speciální počítačové dovednosti, zdravotní a sociální oblast, účetnictví, svářečské kurzy nebo chtějí získat řidičské průkazy (od skupiny C) včetně těch profesních.

Z celkového počtu lidí, kteří během prvních osmi měsíců letošního roku absolvovali rekvalifikaci, bylo 57 procent žen. Nejčastěji se rozhodují pro změnu profese nebo další prohloubení znalostí lidé mezi 20 a 24 lety a také 35 až 39letí. Nejpočetněji jsou mezi účastníky kurzů zastoupeni uchazeči s výučním listem, maturitou a základním vzděláním.

Úřad práce může financovat plně nebo částečně tři varianty rekvalifikací:

  • ty, které zajišťuje sám,
  • zvolené rekvalifikace,
  • kurzy u zaměstnavatelů.
Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Zkrátil zaměstnancům pracovní dobu. Osm hodin je přežitek, říká podnikatel

Martin Bláha

Některé firmy v Česku začaly zavádět kratší pracovní dobu. Jednou z nich je společnost Vašečočky.cz zaměstnávající 70...

Žebříček 10 nejlepších bankovních běžných účtů. Pořadí se mění

Ilustrační snímek

Banky dál vylepšují běžné účty a snaží se neztratit své klienty. Ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborným...

Při správné strategii se dají na důchod naspořit statisíce i miliony

Ilustrační snímek

Spořit na penzi a nespoléhat se jen na státní důchod má smysl. Jen náklady na bydlení patří v současnosti k nejvíce...

Koupil si zájezd za čtyřicet tisíc, šéf mu nedal dovolenou. Co dělat?

Ilustrační fotografie

Ideální dovolená nezačíná volbou nejvhodnější destinace ani výběrem nejspolehlivější cestovní kanceláře. To...

Se svou Trinutkou uspěl v soutěži i u zákazníků, kteří máslo ochutnali

Radomír Novák ze společnosti Trinutka

Mohl projektovat přehrady či jiná vodní díla. Před několika lety, sám pro sebe, vyrobil oříškové máslo. A když chutnalo...

Další z rubriky

Diplomacii opustil a začal podnikat, aby dostal od života, co chce

Jan Hebnar

Jan Hebnar říká, že lenost má v sobě každý. I on sám. Zvládl ale vystudovat tři vysoké školy, má státnici ze tří jazyků...

Zlepšováky mívají pro firmu cenu zlata. Jak je šéfovi prodat?

Ilustrační snímek

Pro mnoho firem znamenají zlepšováky, s nimiž přišli sami zaměstnanci, výrazné zlepšení výkonu a produkce i nemalou...

Dokážete být přesvědčiví? Tato schopnost přináší velké výhody

Ilustrační snímek

Schopnost přesvědčit přináší v pracovním i osobním životě řadu výhod. Umožňuje prosadit či bránit své názory i...

Cena Bitcoinu 2019: 4 důvody, proč Bitcoin tentokrát 20000 nezastaví

Cena Bitcoinu 2019: 4 důvody, proč Bitcoin tentokrát 20000 nezastaví

Kurzy.cz Cena Bitcoinu 2019: Bitcoin zaznamenává nové roční maxima. Bitcoin objem na směnárnách vystřeluje a nic zatím nenasvědč...

Najdete na iDNES.cz