Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. září 2023 Darina

SONDA: Co nám přinesla práce z domova a co naopak vzala

Pracovat z domova musela během uplynulých dvou let kvůli pandemii řada lidí. Kanceláře zely prázdnotou a kontakt z kolegy nahrazovala online komunikace. Jak se ukazuje, home office má své výhody i nevýhody. Co tato práce dává a co naopak bere? Sonda v několika firmách přinesla zajímavé postřehy. Například to, že povídání v kanceláři je nenahraditelné.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zvyknout se dá na vše. O tom jsme se přesvědčili v posledních dvou letech úplně všichni. Například, že i projekt za miliony se dá dotahovat na domácí toaletě, protože to je jediné místo v domě, kde je signál nebo klid. Že svoji práci přerušujeme x krát za den, protože se na počítači střídáme s dětmi a jejich distančními učiteli. Že si užíváme, když nám při práci hlučí „jen“ pračka, myčka, lednička a kávovar…

Hledáte lepší práci? Najděte ji na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

A právě kávovar nám často připomene, co jsme ztratili, ale málokdo se s tím smířil. Popovídání si v kuchyňce, ty pravidelné ranní i odpolední debaty, zatímco se nám připravuje káva.

„Člověk už nevidí, co si jeho kolegyně nebo kolega dá ráno na začátek pracovního dne. Je to káva? Je to čaj? Dá si k tomu koláč, nebo fit tyčinku? Dnes už vidím jen pěkný hrneček přes webkameru. Je náročné pochválit někomu nové boty nebo kalhoty,“ poznamenává Oliver Fecko ze společnosti Everli, která zprostředkovává online nákupy.

V kuchyňce se „semele“ všechno. Od oka na punčoše přes ranní dopravu a tragické počasí až po nové pracovní projekty. „V bývalé firmě jsem se u podnikového kávovaru seznámil s mojí přítelkyní. Teď zas rád u kafe probírám s kamarády sportovní výsledky,“ říká pětadvacetiletý informatik Petr.

Práce z domova a hybridní režim: nový benefit, na který už firmy slyší

Do online konverzace sice všetečně nevstoupí nikdo nezvaný, na druhou stranu zase nikoho nového nepoznáte. „V minulosti jsem se velmi často v kuchyňce setkal s novými lidmi z jiných oddělení, z jiných úrovní managementu a často to bylo pro byznys velmi přínosné. Small talks, to je asi věc, která mi v online světě chybí nejvíc,“ říká marketingový manažer Fecko.

Firemní kuchyňka, místo setkávání, tak kupodivu nechyběla v roce 2021 jen v tradičních kancelářích, ale i ve společnostech, kde je online práce dennodenním chlebem. Například v digitální agentuře Socialsharks zaměřené na sociální sítě.

„Když jsme byli na home office, tak se samozřejmě většina konverzací točila kolem pracovních témat, ale měli jsme možnost pobavit se i o tom, jak se nám daří. Je pravda, že nám klasické klábosení v kanceláři chybělo a ani online komunikace je nedokázala nahradit. Navíc jsme měli tolik interních i klientských online meetingů, že jsme byli často rádi, že už si můžeme sundat sluchátka a trochu si oddychnout,“ prozrazuje Nikol Stolle, ředitelka agentury.

Jak cenní jsou kolegové?

I v marketingové agentuře Fairy Tailors, kde je home office bez ohledu na pandemii standardním způsobem práce, vypozorovali, jak se jejich konverzační témata změnila. „Zatímco u kávovaru běžně rozebíráme, jak se máme a co jsme zažili, na pracovních online kanálech se soustředíme spíše na věcnou diskusi o práci. Proto se, i s ohledem na to, že máme půlku týmu v Praze a půlku ve Zlíně, snažíme využít každé příležitosti k setkání,“ říká Ondřej Tyleček.

Po měsících, kdy se kolegové naživo téměř neviděli, tak začaly týmy kreativně budovat své vlastní „online kuchyňky“. Některé týmy spolu obědvaly nebo pořádaly společné večeře i s rodinnými příslušníky, jinde hráli týmovou soutěž, zkrátka dělali vše pro to, aby o sobě věděli.

Průzkum: Zdraví je top, rodinu a práci milují ale Češi víc než sebe

„Sociální sítě zase přinášejí podněty, které by u kávovaru možná nevznikly. Vzájemně se sledujeme na Instagramu, Facebooku nebo v aplikaci Strava, která měří atletickou aktivitu přes GPS, takže když Honza zveřejní své palubní video z víkendových závodů na okruhu v Sosnové nebo Nicola uběhne 20 km pod 1:50, celý tým to ví a kolegové neváhají komentovat, chválit a diskutovat,“ popisuje Tyleček z Fairy Tailors.

Co se v uplynulém roce 2021 v „online kuchyňkách“ nejvíce probíralo? „Do všech našich rozhovorů se nevyhnutelně dostávalo téma covidu. Občas jsme od ostatních zjišťovali, jak chápou různá omezení, případně jaké mají zkušenosti s cestováním do jiných zemí, kam bychom sami chtěli také jet. Čím dál častěji jsme také nahlíželi do rodinného života našich kolegů, ať už v případě nemocí, či hlídání dětí. Jinak se ale konverzace točila i okolo všech běžných témat, úkolů či trávení volného času,“ poznamenává Jana Večerková z Coding Bootcamp Praha.

Samota a dlouhé odloučení občas mezi kolegy způsobily, že byli k sobě nebývale osobní, mnohdy si řekli i více, než by tomu bylo tváří v tvář. Především introvertní lidé na síti ožili. Přesto chybí online světu jedno kouzlo.

„V rozhovorech přes zoom často chybí spontánnost, která je typická pro small talks v kanceláři nebo kuchyňce. Při videohovorech zaměstnanci mnohem častěji řeší rovnou pracovní záležitosti a není tam tolik prostoru pro odlehčenou konverzaci na nepracovní témata,“ myslí si Jan Klusoň z Welcome to the Jungle. 

A i to je důvod, proč se některé kolektivy vrátily k sobě, co nejdříve to šlo. „My jsme měli velké štěstí, že jsme nakonec v režimu home office fungovali jen krátkou dobu. Určitě jsme si celá firma uvědomili, jak moc cenné je pro nás setkávat se v kanceláři. Vždycky jsme byli zvyklí fungovat v týmech, máme velmi silnou firemní kulturu a dobré vztahy. Kvůli udržení kolektivu a efektivnějšímu fungování týmů jsme se, jakmile to bylo možné, rozhodli vrátit zpět do kanceláří,“ prozrazuje Nikol Stolle ze Socialsharks.

Malá sonda v několika firmách přinesla odpovědi i na dvě základní otázky:

1. Co vám práce z domu dala?

Ondřej Tyleček, Fairy Tailors: „Nikdy v životě jsem neměl práci s pevnou pracovní dobou a pevně určeným pracovním místem. Potřebuji v životě svobodu a flexibilitu a právě takovou firemní kulturu jsme vybudovali i v naší firmě. Nic jiného neznám a nic jiného nechci.“ 

Oliver Fecko, Everli: „Práce z domova mi nabídla lepší využití času. Lhal bych, kdybych neřekl, že mi často během mítinků běží pračka nebo že zatímco poslouchám kolegy, vyžehlím nejednu košili. Neocenitelným benefitem je možnost si jít zaběhat v době oběda, nastartovat metabolismus a být opět fresh na druhou polovinu dne.“ 

Jan Klusoň, Welcome to the Jungle: „Určitě jsme se posunuli v digitalizaci a díky tomu i zvýšili efektivitu. Například už nemusíme smlouvy podepisovat fyzicky, pak je skenovat a posílat e-mailem, ale podepisujeme vše již digitálně. Mnohem častěji teď využíváme videohovory, které oproti osobní schůzce ušetří čas a zároveň oproti telefonu umožní vidět výraz a emoce v obličeji.“ 

2. Co vám práce z domu vzala?

Jan Klusoň, Welcome to the Jungle: „Práce na home office mi vzala spoustu skvělých neformálních chvil s týmem, na které jsme byli zvyklí z předchozích let. Pravidelné teambuildingové akce, jako třeba to, že si zajdeme na pivo nebo na společný oběd. To jsou chvíle, které se přes internet nahradit nikdy nedají.“

Jana Večerková, Coding Bootcamp: „Pracovně mi byl home office spíš na obtíž a dlouhodobě by mi chyběla i určitá denní rutina. Aneb když člověk seděl celý den doma, tak už se mu ani nikam nechtělo po práci.“ 

Tomáš Vacek, Contexto: „Nevzala mi nic a dala větší efektivitu a svobodu. Za mě, pokud mám na covid období hledat něco dobrého, tak je to právě posun k akceptaci práce odkudkoliv. Sám jej rád využívám, a to nejen při práci na home office, ale i holiday či travel office… Za mě je prostě pryč doba, kdy bylo nutné mít tým fyzicky u sebe v kanceláři a obcházet je jako kvočna kuřata.“

  • Nejčtenější

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...

Mladí experti vyvinuli materiál budoucnosti. Mají s ním velké plány

Češi umí pomocí mycelia vypěstovat jedinečný materiál, který má obrovskou budoucnost. Potvrzuje to unikátní projekt...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Energie by mohly zlevnit, na ceny před covidem ale zapomeňte

Sjednat si pevné ceny energií a na jak dlouho, nebo se spolehnout na burzovní vývoj a platit spotové ceny? To jsou...

Přestalo je bavit spravovat cizí IT systémy. Tak vyvinuli vlastní

Na začátku stála touha tří mladých vývojářů mít vlastní softwarovou firmu a dělat si věci po svém. Dnes má firma...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Deset pravidel, díky kterým se můžete v práci stát nepostradatelnými

Každý se dá nahradit, tedy jinými slovy nikdo není nepostradatelný. Na pracovišti se však různí lidé ve své...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Vysokoškoláky bereme, hlásí firmy. Také absolventi jdou na dračku

Máte v ruce čerstvý diplom z vysoké školy, prázdniny jsou pryč, a vy stále marně sháníte zaměstnání? Něco musí být...

Začala podnikat doslova v lese a se svou chutí tvořit má velký úspěch

Zdeňka Bílková odstartovala své podnikání v srpnu 2020, kdy byla na mateřské. A to doslova v lese v Krušných horách,...

Mladí experti vyvinuli materiál budoucnosti. Mají s ním velké plány

Češi umí pomocí mycelia vypěstovat jedinečný materiál, který má obrovskou budoucnost. Potvrzuje to unikátní projekt...

Advokát radí, jaké novinky začnou od října platit u home office

Novela zákoníku práce, kterou po dlouhých průtazích schválili poslanci a měla by vejít v platnost 1. října 2023,...

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Nástupní plat 91 tisíc, zájemců přesto ubývá. Řízení letového provozu shání lidi

V posledních letech ubývá počet zájemců o pozici řídícího letového provozu. Do posledního výběrového řízení se jich...

Herec Hugh Jackman se rozvádí. S manželkou byli spolu 27 let

Patřili k nejstabilnějším hollywoodským párům a na řeči o věkovém rozdílu nebrali ohled. Nyní ovšem Hugh Jackman (54) a...