Hledáte práci? Buďte aktivní

aktualizováno 
Absolvovali jste vysokou školu a hledáte uplatnění? Projevujte zájem a buďte aktivní, práce sama nepřijde.

Personalista Petr Pilař z českobudějovické agentury Fides Populi mladým lidem radí, aby při hledání nového místa byli aktivní a dokázali, že takový je i jejich přístup k životu. To ocení každý zaměstnavatel.

Co mají absolventi vysokých škol dělat pro to, aby byli při hledání prvního zaměstnání úspěšní?
Nespoléhat na to, že všechno přijde samo. Měli by být aktivní a obrnit se trpělivostí, nepodléhat neúspěchu, protože málokdo má to štěstí, že je úspěšný na první pokus. Lehce se to řekne, velmi těžko prosazuje. Období, kdy se nedaří najít práci, by měl neúspěšný zájemce o práci využít k osobnímu rozvoji. Pasivní a odevzdané čekání uchazeče „zažene do kouta“. To se bohužel projeví při dalším pohovoru. Na personalisty pak zájemce působí dojmem, že nemá jiskru. Bohužel takové „vyhoření“ je u lidí, kteří nemohou déle najít práci, velmi časté. A čím je hlubší, tím se ještě zmenšuje šance na úspěch.

Jak má uchazeč o práci vystupovat před personalisty?
Může při pohovoru uplatnit různé strategie vyjednávání, ale to si může dovolit jen ten, kdo je v nich zběhlý a jistý sám sebou. Podceňování druhé strany se nevyplácí - tam většinou stojí profesionál, který má za sebou stovky, možná tisíce pohovorů a dokáže uchazeče o práci „přečíst“ i přes jeho snahu o kamufláž. Pro nováčky z toho vyplývá poněkud konzervativní doporučení: Buďte přirození.

Je lepší na začátku přeceňovat, podceňovat nebo jen reálně posuzovat své schopnosti?
Člověk by měl být vždy realistický a upřímný - alespoň sám k sobě. Úspěchu v práci, ale ani v životě moc nepomůže, má-li člověk tendenci se podceňovat, nebo naopak dělat ramena. Nejlepší je vědět, jaké zdroje mám k dispozici a co s nimi mohu dokázat.

Čím může uchazeč zvýšit svoji prestiž?
Aktivním přístupem k životu. Čerstvý absolvent nemá žádné pracovní reference. Měl by tedy případného zaměstnavatele přesvědčit, že se snaží mít svůj život ve svých rukách a něco pro to dělá. Je třeba se chlubit i úspěchy, které nejsou bezprostředně spjaty s prací.

Na co by si měl absolvent ucházející se o místo dávat pozor?
Je toho spousta. Především bych mu doporučoval, aby se choval podle zásad slušného chování. Výběrové pohovory nejsou místem pro výměnu názorů nebo pro povýšené chování. Určitě by neměl lhát. Nemělo by mu být jedno, k jaké firmě jsem přišel žádat o práci. Personalisté nebo manažeři, kteří nové zaměstnance vybírají, očekávají zájem o danou firmu. Ptají se, proč uchazeči chtějí pracovat právě v ní. Čas strávený nad internetovými stránkami dané firmy uchazeči o práci tedy jen prospěje.

Poradil byste ještě něco uchazečům o zaměstnání z řad absolventů?
Svoji radu bych adresoval trochu jinému okruhu uchazečů, než jsou již absolventi. Začít se poohlížet po vhodném a atraktivním zaměstnání až v okamžiku, kdy v ruce držím diplom, považuji totiž za riskantní a poněkud krátkozraké. Má-li student v posledních ročnících studia nějakou vizi svého rozvoje a kariéry, je vhodné vejít v kontakt s okruhem potenciálních zaměstnavatelů ještě během studia.

Počet podniků, které stojí o spolupráci se studenty a takto si hledají budoucí zaměstnance s předstihem, stále narůstá, zvláště v technických oborech. V některých oborech jsou dokonce studenti, kteří hledají místo až z pozice absolventů, „podezřelí“ v tom smyslu, že nepatří mezi špičky a cílevědomé lidi. A o takové většina zaměstnavatelů nestojí.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Začínali mezi holými zdmi, dnes vyvážejí do dvaceti zemí světa

Václav a Pavla Mikovi ze Sázavy dokážou ze skla vyrobit snad vše, na co si...

Po sametové revoluci oprášili odkaz pradědečka a obnovili komunisty zabavenou sklárnu. Jejich sklo znají ve dvaceti...

KOMENTÁŘ: Česku ujíždí vlak v přetahované o ukrajinské pracovníky

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Český trh práce trpí nedostatkem zaměstnanců. Řadu pracovních příležitostí tak u nás našli lidé z Ukrajiny. Teď o ně...

Kvíz: Víte, jaké zásadní změny přinese novela zákoníku práce?

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co nás jako zaměstnance může čekat? Vyzkoušejte náš kvíz a ověřte si své znalosti.

Rozbřesk: Dlouhý seznam šoků v německé ekonomice

Rozbřesk: Dlouhý seznam šoků v německé ekonomice

Kurzy.cz Česká ekonomika na začátku roku pravděpodobně zpomalí. Hlavní brzdou je přešlapující Německo, které v druhé polovině ro...

Najdete na iDNES.cz