Císař a král Karel IV.

Císař a král Karel IV. | foto: Profimedia.cz

Osobnosti, které inspirují: Karel IV. by byl skvělý manažer komunikátor

  • 5
V českých dějinách lze objevit množství inspirujících osobností. Jednou z nich je bezpochyby král a císař Karel IV. Bylo o něm napsáno mnoho. David Anthony Procházka z Fakulty podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické nabízí na tohoto panovníka pohled manažerský. Jak panovník zvládal komunikaci, která je jednou ze zásadních dovedností manažera?

Vedoucí pracovník pracuje především s lidmi. Proto je komunikace jednou ze zásadních činností manažera a jako takové je jí věnována vysoká pozornost ve většině světových pojednáních o obecném managementu. Prizmatem teorie a novodobé praxe lze analyzovat i historické osobnosti. Historikové popisují, že Karlovy komunikační schopnosti byly skoro zázračné. Byl si vědom svých měkkých dovedností, náležitě je trénoval a uměl je vhodně a ve správných chvílích používat.

Komunikátor pragmatik

Žádná vznešená hesla ani zásadový postoj, ale spíše velmi pragmatická až bezohledná politická praxe, neohlížející se na nikoho a na nic, provázela Karlovu cestu k uznání v říši. Byl schopen říci v podstatě komukoliv cokoliv. Zdá se, že ale nikoliv z bezohlednosti jako takové, ale velmi promyšleně a s jasným cílem.

Seriál o historických osobnostech

  • Co si počít s tou spoustou vědomostí, které máme z hodin dějepisu? Možná vybudovat v sobě hrdost na vlastní národ a možná si uvědomit, že kdo se nepoučí z chyb minulosti, je odsouzen je opakovat.
  • Seriál osmi historických osobností z pohledu managementu se snaží propojit historii s tím, co se děje v současnosti.
  • Nejedná se o výsledek primárního výzkumu v knihovnách, ale zároveň nejde o víkendové psaní. Veškeré informace vycházejí ze sekundárních zdrojů - kronik, disertačních prací, uznávaných knih historiků, kteří zkoumali dobové prameny.
  • Přidán je rozměr pohledu managementu, který může tyto více či méně známé osobnosti přiblížit dnešnímu člověku.
  • Autory jsou akademici Fakulty podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické v Praze. www.vse.cz

Král a císař Karel IV. byl ochoten využít ke svému prospěchu i náboženství, i když je pravděpodobné, že zvláště v pozdějším věku byl opravdu silně věřícím člověkem. Je zajímavé, že ačkoliv v dnešní době vnímáme pragmatismus a náboženství jako často neslučitelné, v té době tomu tak zcela zřejmě nebylo.

Nadání a trénink komunikačních dovedností

Panovník měl viditelné jazykové nadání a dokázal jej obratně využít v politice i v každodenním jednání s lidmi. Na svou dobu a postavení byl extrémně vzdělaný. Většinu soudobých pozorovatelů upoutala bystrost intelektu a až mrazivý realismus, které Karlovi umožňovaly rozpoznávat včas meze svých možností. Jeho velkou předností byla schopnost komunikovat s lidmi v jejich národních jazycích.

Již současníky zarážel jeho pragmatismus a cynismus. Jeho vysoké mínění o poslání panovníka povolaného k vládě Bohem ho zřejmě vnitřně opravňovalo i k činům, které ani s velkou dávkou shovívavosti nelze označit za čestné. Svou komunikaci vybrušoval nedůležitými střety, sledoval reakce ostatních a některé přístupy pak již podle pramenů dále nevyužíval.

Často se jednalo o nevšední příběhy založené na jeho temperamentu, který se učil krotit. Měl prý jednoho učitele, kterému vyrazil oko za to, že ho potrestal. To však podle dobových pramenů „odčinil“, neboť z něj později udělal pražského arcibiskupa a následně i kardinála.

Přizpůsobení se situaci je základem pro efektivní komunikaci

Když se pokusil o převrat v Řezně, snad s úmyslem dosadit zde výlučně patricijskou vládu, podařilo se mu za silné mlhy vjet do města (pravděpodobně ani nevěděli, koho pouštějí). Se silným doprovodem pronikl do centra města až k radnici. Měšťané zareagovali rychle, přehradili cesty řetězy, obklíčili císaře. Jenže Karel se jen podivil, proč jej měšťané přišli přivítat ve zbroji. V podstatě jim ještě vynadal, co to je za přivítání a nechal se s poctami vyprovodit z města. Situaci zachránil díky své duchapřítomnosti a oddychl si nejen on sám, ale pravděpodobně i měšťané.

David Anthony Procházka

  • Učí na Katedře managementu Fakulty podnikohospodářské Vysoké školy Ekonomické v Praze (VŠE) a několika MBA programech ve světě.
  • Je absolventem cambridgeské University Judge Business School a dále se vzdělává na UCL a VŠE.
  • Působil především na pozicích obchodního ředitele a ředitele divize. Ve stejné době, kdy zahodil televizi, zjistil, že má dar vymýšlet inovativní způsoby předávání vědomostí a od té chvíle se stále více věnuje výuce privátně ve firmách i na vysokých školách.
  • Hraje šachy, skáče z letadla, hraje golf, medituje, šermuje. Je ženatý, má velikého kocoura a tvrdí o sobě, že je šťastný.
David Anthony Procházka

Zdá se, že Karel využíval k ovlivňování svých poddaných i síly náboženství. Byl si dobře vědom komunikativní síly modliteb a kázání, jejichž prostřednictvím se mohl obracet přímo ke svému lidu. Sám je skládal a po vzoru izraelského krále Šalamouna a římského císaře Konstantina také veřejně prezentoval.

Mlčeti je zlato

Panovník se velmi šikovně dokázal „nevyjadřovat“ k návrhům Franceska Petrarcy ohledně obnovení Říma jako hlavního města světa, aniž by přišel o jeho přízeň, kterou uměl vhodně využívat.

Zároveň byl mistrem v užívání nonverbální komunikace. Jeho postava i vzezření, které byly po mnohých soubojích fyzicky značně poškozeny, mohly s trochou promyšlené snahy působit velmi dominujícím a snad i děsivým dojmem. Toho zručně využíval v provázání s verbálním projevem. Dokázal předvést silné emoce a dnes bychom o něm pravděpodobně řekli, že byl vynikajícím hercem. Příkladem může být vystoupení v slzách a s ratolestí v ruce před rozzuřeným davem, který uchlácholil.

Byl Karel jen dobrým manipulátorem?

Karel IV. si jako jeden z mála panovníků té doby osvojil schopnost reflexe dopadů své vlády, což mu umožňovalo komunikovat více strategicky se zaměřením na dlouhodobé výsledky. Z tohoto pohledu byl především utilitaristou, který neváhal pro naplnění svých velkých cílů účelně manipulovat lidi i situace.

Sám poté přepisuje historii, stará se o obraz svého odkazu, připravuje své PR. V tom se neliší od mnoha dnešních politiků či manažerů. V čem se však liší, je vize, které Karel měl a které těmito prostředky naplňoval - ve většině případů nebyly vojenské, ale rozvojové, vzdělanostní, ekonomické, právní.

Inspirace pro dnešní manažery

V čem se tedy může moderní manažer od Karla IV. inspirovat?

  • Vědomím, že komunikační dovednosti je při práci s lidmi třeba stále trénovat a rozvíjet.
  • Flexibilitou a duchapřítomností v náročných situacích.
  • Není potřeba všem říct, co si myslím - je potřeba udělat to, co je nutné a správné.
  • Reflexí situace a toho, co dělám a proč to dělám.
  • Nebát se mít velikou vizi a pracovat na ní celý život.
  • I špatným příkladem: emotivní rozhodnutí má negativní dopady, které je potřeba následně nákladně řešit.