Diskuse k článku

Přehledně: Přednosti a úskalí flexibilnějších forem zaměstnání

Nabídka zaměstnání s pevnou pracovní dobou nemusí být terno pro každého. Existují i flexibilnější formy zaměstnání, které umožňují lépe skloubit pracovní a rodinný život. V Česku o ně začíná mít zájem stále více lidí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

zofie_mandelikova

co má práce přes čas společného se skloubením rodinného a

a pracovního života? A proč to je vůbec mezi formami pracovních úvazků????

a název homeworking vymyslel kdo, paní redaktorka?

0/0
1.2.2011 14:13

terezav

homeworking se nepoužívá;

obvykle se říká "working/work from home"

0/0
1.2.2011 9:23

kde_to_zije_tam_je_mattoni

Re: homeworking se nepoužívá;

slovo homeworking ve mě evokuje domácí úkoly ze školy ;-)

0/0
2.2.2011 11:21

radim36

Žvaní se, Žvaní se, Žvaní se a skutek utek.

Jestliže se firma pro většinu těchto alternativních způsobů práce rozhodne, znamená to větší práci pro lidi z firmy, kteří to organizačně a administrativně zajišťují a až na výjimky větší náklady firmy na stejné množství těmi zaměstnanci odvedené práce. Navíc zaměstnanci, kteří pracujíí méně než na plnohodnotnou pracovní dobu nesmí odvádět státu méně než jsou povinné zdravotní a sociální daně neboli odvody a tím mohou být v některých případech tyto daně pro ně procentuálně mnohem vyšší než jsou pro běžného zaměstnance, v případě špatně placených prací mohou minimální povinné daně z práce teoreticky být vyšší než plat takového člověka.

Proč by tedy firmy  lidi takhle zaměstnávaly, když je to pro ně dražší než zaměstnávat lidi na plný pracovní úvazek? Zvláště když v současné době je lidí dost.

0/0
1.2.2011 8:04

radim36

Re: Žvaní se, Žvaní se, Žvaní se a skutek utek.

A aby se změnily příslušné zákony a směrnice, například Zákoník Práce, a všelijaké alternativní pracovní úvazky se tak staly výhodné pro zaměstnance i firmy a lidi takhle pracovali, tomu brání ruku v ruce odpor vypasených odborářských bossů společně s socialisty všemožného ražení, zejména těmi oranžovými.

Odborářským bossům vadí, že lidi zaměstnaní alternativními způsoby nebudou organizovaní v odborech, bossové by tak přišli o moc a o peníze, které jim odboráři odevzdávají v členských příspěvcích a nemohli by přes takzvanou  ochranu pracovních míst chránit práci pro lemply a lenochy a bránit jejich výměně za schopnější lidi z řad nezaměstnaných.

Socialistům vadí individualismus alternativních úvazků, takhle pracující lidi automaticky myslí samostaně a samostatně se rozhodují a tudíž by tito lidi byli mnohem hůř ovladatelní socialistickou propagandou a kupováním hlasů přes rozdávání státních peněz formou nesmyslných sociálních podpor.

0/0
1.2.2011 8:15

terezav

Re: Žvaní se, Žvaní se, Žvaní se a skutek utek.

neviděla bych to tak černě; zaměstnanec, který přijde na 4 hodinovou pracovní dobu se bude stoprocentně soustředit a předpokládám, že odvede stoprocentní výkon; ve většině případů to tak bude; třeba maminka dvou dětí nebo student takový úvazek uvítají; maminka se dvěmi dětmi, která pracuje od rána do večera, bude při práci řešit vyzvedávání dětí, dětí jí budou odpoledne volat, bude organizovat rodinu; u studenta taktéž platí, že odvede spíše stoprocentní výkon při 4 hodinové pracovní době, protože ještě chodí do školy a musí se učit. Práce z domova znamená pro zaměstnavatele také úspora - šetří na světle, prostoru, zaměstnanci se lépe koncentrují a ve většině případů odvádějí kvalitnější práci; chytří zaměstnavatelé to pochopili (obvykle jsou to zahraniční firmy) a ty české jen své zaměstnance buzerují a nutí k hovadinám

0/0
1.2.2011 9:29

radim36

Re: Žvaní se, Žvaní se, Žvaní se a skutek utek.

"se bude stoprocentně soustředit"  správně česky je "stoprocentně se soustředí." tenhle nehezký a neobratný anglismus si nechte třeba do vnitrofiremních dokumentů.:-/Já jinak ty chytré zaměstnavatele nikde u nás nevidím, jako že by třeba byly v novinách inzeráty: Přijmeme někoho na takové a takové pracovní místo,nabízíme  možnost částečné práce doma nebo nabízíme po vzájemné dohodě možnost  taky částečného úvazku.

0/0
1.2.2011 13:15

terezav

Re: Žvaní se, Žvaní se, Žvaní se a skutek utek.

pochybuji, že z dvaceti tisíc nebudete platit stejné daně a odvody jako zaměstnanec pracující na plný úvazek za padesát tisíc; platí to možná tak u zaměstnanců s minimální mzdou - ale u takových asi podobné úvazky nepřichází v úvahu, protože charakter pracovníků s minimální mzdou je trochu jiný než těch se mzdou nadprůměrnou

0/0
1.2.2011 9:33

radim36

Re: Žvaní se, Žvaní se, Žvaní se a skutek utek.

Právě u více kvalifikovaných a lépe placených prací není problém klidně i v nejhorším případě zaměstnat někoho na plný úvazek i když objem práce je na poloviční úvazek. Problém je právě u těch špatně placených prací, protože tam nefunguje žádná finanční rezerva. Například u všelijakých výrobních či špinavějších kancelářských provozů je třeba bezpodmínečně každodenní úklid pracoviště , zametení, případně i mytí podlah a podobně. Pokud to je nějaká menší firmička s 10 - 20 zaměstnanci, tak tam tyto práce na plnohodnotný osmihodinový úvazek nejsou, vychází to třeba na poloviční.  Pokud by to šlo snadno někoho na ten poloviční úvazek zaměstnat, firma ho zaměstná.  Zatím to je problém, tak firma buď nechá ty práce dělat dobře placenému běžnému zaměstnanci nebo si na 10 - 20 hodin týdně objedná úklízecí firmu. V obojím případě jsou ty služby drahé, v prvním to dělá zaměstnanec s relativně vysokým platem, v druhém si uklízecí firma naúčtuje taky podstatně víc než by stál placený uklízeč.

0/0
1.2.2011 13:26

nicolbolas

smlouva na dobu neurčitou bude v hrůzokapitalismu vzácností

smlouva na dobu neurčitou bude v hrůzokapitalismu vzácností....

0/0
1.2.2011 3:00

Ma7ous

Re: smlouva na dobu neurčitou bude v hrůzokapitalismu vzácností

a i světe div se podepsal jsem takovou loni

0/0
1.2.2011 22:01

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že pokud je vám cizí řidič způsobí škodu, může likvidaci pojistné události vyřídit vaše pojišťovna nikoli jeho?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz