Evropská strategie zaměstnanosti

  10:00aktualizováno  10:00
Letos v lednu Evropská komise navrhla novou strategii zaměstnanosti, která se má vyrovnat se současnými problémy způsobenými rychlejšími ekonomickými změnami, stárnutím populace a rozšířením Evropské unie.
Strategie se zaměří zejména na tyto priority:

* Nabízet těm, kdo hledají práci, vhodnou pomoc v raném stadiu nezaměstnanosti. Zařídit, aby se práce vyplácela. Příjem z placené práce byl měl být vyšší než podpora v nezaměstnanosti. Zaměstnavateli se musí vyplatit přijímat nové pracovníky a vytvářet nová místa.

* Podporovat podnikatelství, a tím i vytváření pracovních příležitostí. Zařadit manažerské dovednosti do vzdělávacího systému a představovat podnikatelství jako jednu z možností utváření kariéry.

* Zaměřit se na zaměstnanost druhé generace přistěhovalců (kteří často zažívají závažné sociální a zaměstnanecké problémy), řešit specifické potřeby žen, povzbuzovat starší ženy k tomu, aby zůstaly déle na trhu práce, a usnadňovat účast v zaměstnání pro matky s malými dětmi.

* Transformovat práci "na černo" do řádného zaměstnání.

* Podporovat přizpůsobivost požadavkům trhu práce, zejména pokud jde o různé uspořádání pracovní doby a o pracovní smlouvy.

* Investice do lidského kapitálu a strategie pro celoživotní učení. Je třeba omezit předčasné odchody ze školy, zvýšit úroveň a kvalitu vzdělávání, podporovat investice zaměstnavatelů a jedinců do lidského kapitálu.

* Vytvářet stimuly pro zaměstnavatele, aby přijímali znevýhodněné lidi, využívat příležitostí k vytváření pracovních míst v sociální ekonomice nebo v odvětvích reagujících na nové požadavky.

* Podporovat aktivní stárnutí, to znamená dosáhnout 50procentní míry zaměstnanosti u starších lidí (55­64 let) do roku 2010 a do stejné doby zvýšit o pět let průměrný věk odchodu do důchodu.

* Zaměřit se na regionální nerovnosti v zaměstnanosti. Úsilí o překlenutí regionálních nerovností je podstatné pro posílení soudržnosti v rámci Evropské unie.

Plné textu znění najdete v čísle 3/2003 měsíčníku Zpravodaj Odborné vzdělávání v zahraničí, který vydává Národní ústav odborného vzdělávání.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Stereotyp i častější nemoci. Psycholog radí, kdy je čas změnit práci

Ilustrační snímek

Uvažujete o tom, že změníte práci? Na které otázky byste si měli odpovědět, než se rozhodnete z firmy odejít, poradí...

Péče o dítě, nebo kariéra? Skloubit můžete obojí, vzkazují personalisté

Ilustrační snímek

Matky malých dětí patří podle úřadu práce mezi nejohroženější skupiny na pracovním trhu. Firmy přitom stojí o to, aby...

KOMENTÁŘ: Česku ujíždí vlak v přetahované o ukrajinské pracovníky

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Český trh práce trpí nedostatkem zaměstnanců. Řadu pracovních příležitostí tak u nás našli lidé z Ukrajiny. Teď o ně...

ČNB: Trnitou cestou k vyšším sazbám

ČNB: Trnitou cestou k vyšším sazbám

Kurzy.cz V pátek si pozvala ČNB analytiky, aby představila novou prognózu. Ta předpokládá, že by ČNB měla zvýšit sazby na dvě pr...

Najdete na iDNES.cz