Diskuse k článku

Etické podnikání: nový hit?

Jaké je podnikatelské prostředí v Česku? Jsou české firmy poctivé, nebo jsou s etikou spíše na štíru? To se snažil zjistit výzkum etiky podnikání. Na něj navázala iniciativa, která má dodržování etických principů vyzdvihovat a označit ty podniky, které hrají „fair play“. Může takovou „nálepku“ získat i vaše firma?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

femme

...

ked chce niekto kritizovat, mal by si najprv zistit a ujasnit co je eticke spravanie a co je spolocenska zodpovednost podniku a normy kvality...potom by zistil, ze spolocenská zodpovednost podniku a normy kvality su len sucastou etickeho spravania...

takisto nie je mozne postihnut iste spravanie alebo konanie zakonom, pravom..preto je tu etika a eticke normy, ktore reguluju to, co nereguluje zakon..

etika a eticke principy a normy su tu na to, aby nam zivot zjedodusili a nie komplikovali a urcite to nie je o tom, ze sa chce niekto "nabalovat" - iba ak tzv. pseudoetici a poradcovia, ktori nemaju prislusne eticke /i filozoficke/ vzdelanie..lebo etika nie je len o podnikatelskej etike, ale o etike vo vsetkych oblastiach zivota

.je tu na to, aby sa urcili iste pravidla hry - na základe konsenzu..

0/0
15.11.2006 19:53

sarka

Zase po česku!!!
Etické fórum zřejmě neví, že existuje mezinárodní standard SA 8000 Společenská odpovědnost, dle kterého se může kterýkoli podnikatelský subjekt na světe tzn. i v ČR certifikovat uznávanou certifikační společností (DNV, BVQI) a ne nějakými českými břídili dle jejich vlastních kritérií.
0/0
21.2.2006 14:54

jana

Re: Zase po česku!!!

A jak to má být? Zase po americku nebo podle EU?

0/0
15.7.2006 11:20

Richard

Firma jsou lidé,nic víc !
Zase někdo hledá příležitost jak se přiživit na firmách ?
...nízký vstupní poplatek(snad pro vzbuzení zájmu managerů  malých firem ?  V těch větších Vás pošlou někam...,pokud to nebude státní firma) následován mediální kampaní,jejíž cena je odvislá na velikosti a obratu firmy....
Zanedlouho vznikne i Certifikační institut pro dodržování zákonných norem,zpoplatněn Ombudsmanem a certifikovám celní správou......
 
 
 
 
 
0/0
6.2.2006 21:18

HonzaV

ha!
Teď čtu ceník: "Předpokládaný rozsah prací: 1. Příprava auditu 2. 1 den auditora práce na místě 3. V případě úspěšné certifikace - zpracování dopisu auditora s hodnocením a doporučenými opatřeními 4. Zveřejňování úspěšného podniku mezi certifikovanými podniky - Předání certifikátu na slavnostním večeru." Takže si zaplatíte i ten mejdan... ostatně kdo jiný by to za vás udělal, že? Navíc se budete adekvátními náklady podílet na reklamní kampani. Že by podle výše obratu? "Pokud neprojde ve 2. kole (za 9 let zkušeností v Polsku jde v průměru o 7 % podniků, které jsou celkem z certifikace vyřazeny)..." Takže to dostane ne 90, ale 93% firem. :-) samej Mirek Dušín... neuvěřitelný.
0/0
6.2.2006 20:47

HonzaV

jsem skeptik
vidím zase další ISO9000, Czech Made, Klasa, nebo jak se všechny tyhle vynálezy jmenují. Myslím že by stačil veřejně přístupný registr dlužníků - ostatně leckdy stačí prozkoumat www.justice.cz a hned je jasné, s kým máte tu čest... svět je malý. Aspoň v naší branži. Takže díky, nechci. Do pěti let by mělo titul PFP stejně 90% firem, certifikace by byla nutnou podmínkou pro účast na státních zakázkách a vypovídací hodnota by byla nulová. Jediný, kdo navaří, jsou certifikační autority; to přece všichni víme, ne?
0/0
6.2.2006 20:43

sarka

Re: jsem skeptik
Naprosto správný postřeh!! Opět a v plné parádě po česku tak jako v ISO 9000, ISO 14000 a OHSAS 18000. Všichni to mají a nic se nezměnilo!!!! Někteří říkají, že se certifikát dá koupit a nemusíte dokonce vůbec nic dělat. Příjemný pobyt u nás v e zkorumpovaném Kocourkově!!!
0/0
21.2.2006 15:20

spirit

To už tu mělo být dávno
Super myšlenka. Já osobně jsem ochoten respektovat i vyšší cenu zboží produkovanou firmou dodržující morálku a etická pravidla, obzvlášť pokud to bude průhledně ověřeno!!!
0/0
6.2.2006 14:17

Admin_

Re: To už tu mělo být dávno
, Co to znamená průhledně? Jo, fair trade je teď dobrý business. Hlavně pro ty, kteří vybírají tu menšinu dodavatelů, kteří budou mít tu čest dodávat za vyšší ceny.... Možná tak dobrý, jako v Čechách práce v bytové komisi :-) Čistému vše čisté.
0/0
6.2.2006 18:17

spirit

Re: Re: To už tu mělo být dávno
Můžete to prosím rozvést?
0/0
11.2.2006 21:42

Podnikatel

Konečně naděje na pořádek?
Bylo by to docela fajn, kdyby konečně někdo pomohl se vyznat v téhle džungli co tu už pěkně dlouho vládne.
0/0
6.2.2006 13:17

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že cestovní pojištění vás chrání proti vysokým výlohám na léčení v zahraničí?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz