Neděle 20. září 2020, svátek má Oleg
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 20. září 2020 Oleg

Zvládněte dovolenou i návrat. Co udělat, abyste se nestresovali

Dovolená je od toho, abychom si co nejvíc odpočinuli od práce. Když ale budete během dní volna pořád kontrolovat e-maily, nepovede se vám to. Co vše udělat před dovolenou, během ní a po návratu, abyste spolehlivě setřásli stres?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ať mám dovolenou na týden, nebo na tři, vždy zhruba v půlce mi proletí hlavou myšlenka „už se to zlomilo“... V noci se mi od té chvíle zdá, že budík zazvoní už v šest, a dokonce se tou dobou i vzbudím, abych se ujistila, že nic nezvoní a mohu se vyvalovat ještě nejméně hodinu navíc. A poslední dovolenková noc bývá ještě výživnější – tentokrát se mi zdálo, že mi upadla slupka od banánu, nejvyšší firemní náčelník po ní uklouzl, zlomil si nohu a já dostala hodinovou výpověď. No, pro jistotu jsem si banán další den ke svačině nedala.

Jak to zařídit, abyste si dovolenou užili bez stresu a přežili i následný návrat do práce? Těch rad není zas tak moc a personalisté a psychologové je pravidelně každý rok opakují. Tak už se jich jen držet!

Jednodušší to má ten, kdo jde domů s čistou hlavou. Pokud však máte zodpovědnost za pracovní tým, za sjednávání zakázek nebo pracujete na dlouhodobých projektech, tak snadné to není.

Více úsilí bude stát odjezd na dovolenou malé podnikatele a lidi na volné noze – ti často říkají, že dovolená je vlastně stojí dvojnásobek – pořízení samotné dovolené plus hodnotu nezrealizované práce či nezískaných zakázek. Před manažery a majiteli větších firem pak stojí jiný úkol. „Jejich zatěžkávací zkouškou je schopnost delegovat úkoly jiným,“ upozorňuje Jana Vávrová z personální agentury Grafton.

Nepodceňte přípravu

Příprava na bezbolestný návrat z dovolené začíná už jejím naplánováním. Manažer společnosti Rim.cz Michal Hotmar radí zadat si dovolenou na období, kdy je ve firmě menší objem práce, a hlavně dostatečně dlouho dopředu seznámit kolegy s termínem nepřítomnosti, aby nedocházelo ke kolizím s důležitými úkoly. To se snadno řekne, horší je realizace. Při plánování důležitých termínů se proto naučte připomínat si (nebo šéfovi), v které době nebudete duchem ani tělem přítomni.

Před samotnou dovolenou nerozjíždějte nové věci, pokud mohou počkat. Naopak – vyřiďte a uzavřete vše, co je možné. „Vždy naplánuji, jaké úkoly musím před odjezdem dokončit, jaké mohu delegovat a co lze odložit. Nedoporučuji odkládat víc než 20 až 30 procent rozběhnutých projektů,“ popisuje Ladislav Kučera ze společnosti SAP. Pokud v práci nemáte formálně stanovenou zastupitelnost a nechcete mít nepříjemný pocit, že kolegy obtěžujete, domluvte si vzájemné zastupování v době volna.

Práci bez zbytečného stresu najdete jenom na pracovním portálu jobDNES.cz

A teď už zbývá jen udělat pořádek na pracovním stole, seznámit zastupujícího kolegu s tím, co je priorita a s kým může případně konzultovat problémy, nastavit automatickou hlášku v e-mailu a hurá balit kufry. Vlastně ještě jedna věc: lektorka Olga Mendlíková radí z praxe: „Vyplatí se pro sebe sepsat malý přehled nedokončených úkolů, abyste si po návratu mohli zkontrolovat, zda jsou vyřešené, nebo zda něco zůstalo takzvaně viset.“

Zkuste na práci prostě zapomenout

Konečně u vody, v lese, na pláži... Kdo jen trochu může, měl by na notebook a telefon s firemními aplikacemi během volna zapomenout. „Není dobré se připojovat ani pro roztřídění e-mailů, protože tím se člověku v hlavě opět rozeběhne ,pracovní mód‘ – přestává odpočívat a velice snadno se může dostat i do vysoké hladiny stresu,“ varuje Ladislav Kučera. 

A hlavně je to dvojí práce – vše nebudete vyřizovat, takže se k jednou přečtené poště budete vracet znovu. A pokud jde o zdvihání telefonů – má smysl někomu opakovaně vysvětlovat, že jste na dovolené a že mu teď nepomůžete? Na to stačí hlasová schránka. Osobní hovor je sice více „lidský“, ale vás vytrhuje z relaxace a volajícímu je obvykle zcela jedno, kde jste a co tam děláte. Potřebuje vědět, kdo mu pomůže nebo kdy budete dostupní vy. A na to zpráva ve schránce bohatě stačí. „Navíc pokud jsou firemní procesy dobře nastavené, věci mají tendenci vyřešit se i bez vás,“ uklidňuje nepostradatelné Michal Hotmar.

Někdo se odstřihnout nedokáže

Univerzální řešení však neexistuje. Někomu prostě vyhovuje, když má stálý přehled, a obava z toho, že se děje něco, o čem by měl vědět, by mu beztak dovolenou kazila. Například Stanislav Petříček z Tp Consulting to řeší tak, že na dovolené otevírá počítač na chvíli ráno a večer. Po návratu z dovolené je v obraze a nezažívá žádné šoky.

A pokud se neobejdete ani bez firemního telefonu, zkuste využít model, že vás z práce budou kontaktovat jen v opravdu naléhavých případech a jen konkrétní pověřený kolega. Na jiná čísla pak reagovat nebudete. I zde si domluvte denní dobu, kdy budete k dispozici.

Po návratu zlehka

Otevřete po dovolené počítač a v e-mailu je osm set nových zpráv. Dříve než vás zachvátí panika, udělejte si plán. Věnujte vyřizování pošty klidně celý první den. Když vše ostatní počkalo týden vaší dovolené, jeden den navíc se ztratí. Postup, jak na záplavu zpráv, doporučuje Jana Vávrová: Poštu procházejte nejlépe od té nejnovější, abyste neřešili věci, které jsou už dávno neaktuální. 

S každým e-mailem je důležité vždycky NĚCO udělat – vymazat, naplánovat, kdy se mu budete věnovat, předat kolegovi, kterému přísluší... Obecně platí, že záležitosti řešitelné v rámci dvou minut je dobře zpracovat hned, protože rozhodování o tom, kdy je vyřeším, a přepsání do kalendáře na konkrétní dobu nakonec stojí zpravidla právě tolik času.

Říká se tomu čas na zotavenou, proto...

1.Před odjezdem

 • Nastavte si v e-mailu automatickou odpověď, že nebudete, protože máte dovolenou. Případně přidejte kontakt na člověka, který vás zastupuje. Dobře funguje i přesměrování e-mailu, jen si musíte být jisti, že jde o výhradně pracovní adresu, na kterou vám Jarmilka z osobního nebude psát nic osobního. 
 • Delegujte neodkladné úkoly na konkrétní kolegy – samozřejmě se o tom s nimi vlídně domluvte. 
 • Ukliďte si na pracovním stole – nejméně poslední den v práci věnujte vyřízení restů, aby vás celou dovolenou nestrašila představa, že hned po návratu budete muset napsat tomu potížistovi z účtárny, proč na paragonu z papírnictví je rozmazané razítko… 
 • Ukliďte si i doma. Je lepší, když po návratu z dovolené najdete domácnost ve stavu „povrchově uklizeno“ než „jej, ono to tu vybuchlo“. 

2.Na dovolené

 • Prostě ten mobil vypněte. Dokážete to? Opravdu celý Facebook nemusí vidět, co jste měli k snídani a že ležíte na Maledivách.
 • Pokud opravdu nemůžete zcela vysadit, nastavte si v mobilu režim nerušit a výjimku udělte jen několika vyvoleným – třeba jen šéfovi a mamince. 
 • Ani když se nezvládnete odpojit, neřešte věci na dálku. Nemůžete-li odpovědět hned a jednou větou, přesměrujte volajícího na svého zástupce.

3.Po návratu

 • Vraťte se včas. Nejlépe tak, abyste měli doma alespoň jeden volný den na vybalení, vyprání, probrání fotek… 
 • Na první den po návratu si neplánujte důležité schůzky – nejprve zjistěte, co se v době vaší nepřítomnosti ve firmě dělo. 
 • Automatickou hlášku o nepřítomnosti nechte nastavenou o den déle – budete tak mít šanci vyřídit hromadu doručené pošty v relativním klidu.
 • Projděte poštu od té nejnovější (abyste nereagovali na to, co už je vyřešeno). To, co není důležité, nemilosrdně házejte do koše. Beztak se k nepodstatným e-mailům nevrátíte.
 • Nejčtenější

Chtěl zahodit mobil a utéct do skal. Dnes šije boty, o které se lidé perou

Ben Hrubeš je svérázný muž, který si v životě cení nejvíc svobody. Chce dělat to, co ho naplňuje, v čem vidí smysl. A...

Kvůli depresím si sáhla až na dno. Teď začala podnikat a je šťastná

Od dětství žila Pavla Šebková v zajetí úzkostí a depresí. Musela se dokonce vzdát studia na konzervatoři. Její...

Hypotéky stále zlevňují, ale již mírně. Rekordní rok je na dosah

Hypoteční trh dál zlevňuje a trhá rekordy. Zájem o hypotéky byl v srpnu velmi vysoký. Banky poskytly hypotéky v objemu...

Porouchaný bankomat mu spolknul kartu. Na novou má čekat deset dní

Premium Stále častěji platíme kartou, někdy i chytrým telefonem či hodinkami. Občas ale přece jen potřebujeme hotovost. Co...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za letenky zaplatila 70 tisíc. Let zrušili, ale peníze jsou stále ve vzduchu

Premium Pokud letecká společnost zruší let, má podle unijních regulí do sedmi dnů vyplatit klientům zpět cenu letenky. Všichni...

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...

 • Další z rubriky

Co obnáší noční práce a proč mnohým lidem vyhovuje

Pracovat v noci nedokáže každý. Mnohým zaměstnancům ale taková pracovní doba vyhovuje. Příkladem jsou lidé v úklidových...

Jak plynulá je vaše angličtina? Bez znalosti jazyka kariérní růst nečekejte

Požadavek dorozumět se v angličtině obsadil většinu tuzemské pracovní inzerce. S frázemi a slovíčky se víceméně...

Každá věková skupina se na pracovním trhu uplatní. Víme jak, radí personalisté

Premium Každý má šanci a každý věk má své přednosti. Co je nejsilnější stránkou uchazečů absolventů, lidí ve věku od 30 do 50...

KOMENTÁŘ: Kdo uhasí požáry v dluhopisové džungli

Dluhopisy působí investorům největší škody. U nich jedním vrzem můžete kvůli pár procentům přijít o celé úspory....

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Benešová: Nečekala jsem, že synova svatba bude tak emocionálně náročná

Závěr prázdnin byl pro Lucii Benešovou ve znamení svatebních příprav. K oltáři dovedla svého nejstaršího syna Luciána,...

Microsoft vytáhl servery z oceánu, jejich nízká poruchovost překvapila

Z mořského dna u skotského souostroví Orkneje námořníci vylovili datacentrum společnost Microsoft. Za více než dva roky...

Porno je reklama na fitness, říká jeden z nejstarších českých pornoherců

Je obsazovaný do pornoscén z kategorie „old and young“. Není divu, s natáčením začal před svou padesátkou a točí už...