Neděle 27. září 2020, svátek má Jonáš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 27. září 2020 Jonáš

Zvládněte dovolenou i návrat. Co udělat, abyste se nestresovali

Dovolená je od toho, abychom si co nejvíc odpočinuli od práce. Když ale budete během dní volna pořád kontrolovat e-maily, nepovede se vám to. Co vše udělat před dovolenou, během ní a po návratu, abyste spolehlivě setřásli stres?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ať mám dovolenou na týden, nebo na tři, vždy zhruba v půlce mi proletí hlavou myšlenka „už se to zlomilo“... V noci se mi od té chvíle zdá, že budík zazvoní už v šest, a dokonce se tou dobou i vzbudím, abych se ujistila, že nic nezvoní a mohu se vyvalovat ještě nejméně hodinu navíc. A poslední dovolenková noc bývá ještě výživnější – tentokrát se mi zdálo, že mi upadla slupka od banánu, nejvyšší firemní náčelník po ní uklouzl, zlomil si nohu a já dostala hodinovou výpověď. No, pro jistotu jsem si banán další den ke svačině nedala.

Jak to zařídit, abyste si dovolenou užili bez stresu a přežili i následný návrat do práce? Těch rad není zas tak moc a personalisté a psychologové je pravidelně každý rok opakují. Tak už se jich jen držet!

Jednodušší to má ten, kdo jde domů s čistou hlavou. Pokud však máte zodpovědnost za pracovní tým, za sjednávání zakázek nebo pracujete na dlouhodobých projektech, tak snadné to není.

Více úsilí bude stát odjezd na dovolenou malé podnikatele a lidi na volné noze – ti často říkají, že dovolená je vlastně stojí dvojnásobek – pořízení samotné dovolené plus hodnotu nezrealizované práce či nezískaných zakázek. Před manažery a majiteli větších firem pak stojí jiný úkol. „Jejich zatěžkávací zkouškou je schopnost delegovat úkoly jiným,“ upozorňuje Jana Vávrová z personální agentury Grafton.

Nepodceňte přípravu

Příprava na bezbolestný návrat z dovolené začíná už jejím naplánováním. Manažer společnosti Rim.cz Michal Hotmar radí zadat si dovolenou na období, kdy je ve firmě menší objem práce, a hlavně dostatečně dlouho dopředu seznámit kolegy s termínem nepřítomnosti, aby nedocházelo ke kolizím s důležitými úkoly. To se snadno řekne, horší je realizace. Při plánování důležitých termínů se proto naučte připomínat si (nebo šéfovi), v které době nebudete duchem ani tělem přítomni.

Před samotnou dovolenou nerozjíždějte nové věci, pokud mohou počkat. Naopak – vyřiďte a uzavřete vše, co je možné. „Vždy naplánuji, jaké úkoly musím před odjezdem dokončit, jaké mohu delegovat a co lze odložit. Nedoporučuji odkládat víc než 20 až 30 procent rozběhnutých projektů,“ popisuje Ladislav Kučera ze společnosti SAP. Pokud v práci nemáte formálně stanovenou zastupitelnost a nechcete mít nepříjemný pocit, že kolegy obtěžujete, domluvte si vzájemné zastupování v době volna.

Práci bez zbytečného stresu najdete jenom na pracovním portálu jobDNES.cz

A teď už zbývá jen udělat pořádek na pracovním stole, seznámit zastupujícího kolegu s tím, co je priorita a s kým může případně konzultovat problémy, nastavit automatickou hlášku v e-mailu a hurá balit kufry. Vlastně ještě jedna věc: lektorka Olga Mendlíková radí z praxe: „Vyplatí se pro sebe sepsat malý přehled nedokončených úkolů, abyste si po návratu mohli zkontrolovat, zda jsou vyřešené, nebo zda něco zůstalo takzvaně viset.“

Zkuste na práci prostě zapomenout

Konečně u vody, v lese, na pláži... Kdo jen trochu může, měl by na notebook a telefon s firemními aplikacemi během volna zapomenout. „Není dobré se připojovat ani pro roztřídění e-mailů, protože tím se člověku v hlavě opět rozeběhne ,pracovní mód‘ – přestává odpočívat a velice snadno se může dostat i do vysoké hladiny stresu,“ varuje Ladislav Kučera. 

A hlavně je to dvojí práce – vše nebudete vyřizovat, takže se k jednou přečtené poště budete vracet znovu. A pokud jde o zdvihání telefonů – má smysl někomu opakovaně vysvětlovat, že jste na dovolené a že mu teď nepomůžete? Na to stačí hlasová schránka. Osobní hovor je sice více „lidský“, ale vás vytrhuje z relaxace a volajícímu je obvykle zcela jedno, kde jste a co tam děláte. Potřebuje vědět, kdo mu pomůže nebo kdy budete dostupní vy. A na to zpráva ve schránce bohatě stačí. „Navíc pokud jsou firemní procesy dobře nastavené, věci mají tendenci vyřešit se i bez vás,“ uklidňuje nepostradatelné Michal Hotmar.

Někdo se odstřihnout nedokáže

Univerzální řešení však neexistuje. Někomu prostě vyhovuje, když má stálý přehled, a obava z toho, že se děje něco, o čem by měl vědět, by mu beztak dovolenou kazila. Například Stanislav Petříček z Tp Consulting to řeší tak, že na dovolené otevírá počítač na chvíli ráno a večer. Po návratu z dovolené je v obraze a nezažívá žádné šoky.

A pokud se neobejdete ani bez firemního telefonu, zkuste využít model, že vás z práce budou kontaktovat jen v opravdu naléhavých případech a jen konkrétní pověřený kolega. Na jiná čísla pak reagovat nebudete. I zde si domluvte denní dobu, kdy budete k dispozici.

Po návratu zlehka

Otevřete po dovolené počítač a v e-mailu je osm set nových zpráv. Dříve než vás zachvátí panika, udělejte si plán. Věnujte vyřizování pošty klidně celý první den. Když vše ostatní počkalo týden vaší dovolené, jeden den navíc se ztratí. Postup, jak na záplavu zpráv, doporučuje Jana Vávrová: Poštu procházejte nejlépe od té nejnovější, abyste neřešili věci, které jsou už dávno neaktuální. 

S každým e-mailem je důležité vždycky NĚCO udělat – vymazat, naplánovat, kdy se mu budete věnovat, předat kolegovi, kterému přísluší... Obecně platí, že záležitosti řešitelné v rámci dvou minut je dobře zpracovat hned, protože rozhodování o tom, kdy je vyřeším, a přepsání do kalendáře na konkrétní dobu nakonec stojí zpravidla právě tolik času.

Říká se tomu čas na zotavenou, proto...

1.Před odjezdem

 • Nastavte si v e-mailu automatickou odpověď, že nebudete, protože máte dovolenou. Případně přidejte kontakt na člověka, který vás zastupuje. Dobře funguje i přesměrování e-mailu, jen si musíte být jisti, že jde o výhradně pracovní adresu, na kterou vám Jarmilka z osobního nebude psát nic osobního. 
 • Delegujte neodkladné úkoly na konkrétní kolegy – samozřejmě se o tom s nimi vlídně domluvte. 
 • Ukliďte si na pracovním stole – nejméně poslední den v práci věnujte vyřízení restů, aby vás celou dovolenou nestrašila představa, že hned po návratu budete muset napsat tomu potížistovi z účtárny, proč na paragonu z papírnictví je rozmazané razítko… 
 • Ukliďte si i doma. Je lepší, když po návratu z dovolené najdete domácnost ve stavu „povrchově uklizeno“ než „jej, ono to tu vybuchlo“. 

2.Na dovolené

 • Prostě ten mobil vypněte. Dokážete to? Opravdu celý Facebook nemusí vidět, co jste měli k snídani a že ležíte na Maledivách.
 • Pokud opravdu nemůžete zcela vysadit, nastavte si v mobilu režim nerušit a výjimku udělte jen několika vyvoleným – třeba jen šéfovi a mamince. 
 • Ani když se nezvládnete odpojit, neřešte věci na dálku. Nemůžete-li odpovědět hned a jednou větou, přesměrujte volajícího na svého zástupce.

3.Po návratu

 • Vraťte se včas. Nejlépe tak, abyste měli doma alespoň jeden volný den na vybalení, vyprání, probrání fotek… 
 • Na první den po návratu si neplánujte důležité schůzky – nejprve zjistěte, co se v době vaší nepřítomnosti ve firmě dělo. 
 • Automatickou hlášku o nepřítomnosti nechte nastavenou o den déle – budete tak mít šanci vyřídit hromadu doručené pošty v relativním klidu.
 • Projděte poštu od té nejnovější (abyste nereagovali na to, co už je vyřešeno). To, co není důležité, nemilosrdně házejte do koše. Beztak se k nepodstatným e-mailům nevrátíte.
 • Nejčtenější

Kvůli depresím si sáhla až na dno. Teď začala podnikat a je šťastná

Od dětství žila Pavla Šebková v zajetí úzkostí a depresí. Musela se dokonce vzdát studia na konzervatoři. Její...

Opětovné vypnutí ekonomiky by zabilo víc firem než to jarní, říká ekonomka

Exkluzivně Helena Horská je uznávaná analytička a hlavní ekonomka Raiffeisenbank. Se svým týmem zpracovává řadu ekonomických...

Co jsou „temné osobnosti“ a jak je rozpoznat

Psychologové se po léta snaží pochopit, jaké jsou hlavní osobní rysy, které člověka předurčují ke společensky...

Unikátní analýza čtyř tisíc hypoték: zjištění jsou mnohdy překvapivá

Premium Hypoteční trh zlevňuje a trhá rekordy. Jaká je ale realita při poskytování hypotečních úvěrů? Jak rychle je lze získat,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladší lidé si na penzi musí naspořit. Důchod od státu nebude nic moc

Demografická křivka je neúprosná. A důchodová reforma, která by její dopady na výši budoucích penzí snížila, je zatím v...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

 • Další z rubriky

Co obnáší noční práce a proč mnohým lidem vyhovuje

Pracovat v noci nedokáže každý. Mnohým zaměstnancům ale taková pracovní doba vyhovuje. Příkladem jsou lidé v úklidových...

Oslovení firmy je účinnější než reakce na inzerát. Váhu má i doporučení

Jsou desítky cest hledání práce. Reakce na inzerát je jen střípek, ale většina lidí od školy nic jiného nezná. Přitom...

Kvůli koronaviru jsou na tom absolventi hůře. Kdo má na trhu práce šanci?

Každý den se o něco zúží nabídka práce pro ty, kteří si hledají své první zaměstnání. Probírejte inzeráty každý den,...

Tvrz není podnikatelským projektem, ale projektem lásky k historii

Měl našlápnuto na skvělou kariéru. Zastával manažerské posty v několika významných nadnárodních společnostech. Pak ale...

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...