Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 30. září 2022 Jeroným, Ráchel

Po přečtení pošli dál. Na neobvyklém projektu vydělají všichni

Nevěřte tomu, že mladí Češi nečtou. Čtou, a ještě se o své použité knihy rádi se ziskem podělí. Na téhle zálibě založili dva mladí muži, Dominik Gazdoš a Tadeáš Kula, svůj byznys. Ten první svému projektu říká Knihobot, druhý vymyslel Reknihy. Obě firmy uspěly a dál rostou.

Dominik Gazdoš a Tadeáš Kula | foto: koláž iDNES.cz

O Češích se říká, že jsou národem pivařů, kutilů, gaučových trenérů fotbalu a turistů. Evropské statistiky ale ukazují, že jsme i národem knihomolů. Rádi čteme, chodíme do knihoven, knihy kupujeme a plníme jimi skříně a police. Vždyť podle průzkumu z roku 2018 má průměrný Čech doma 253 svazků. Jenže kolik ze všech těch knih si přečteme podruhé? Nebo potřetí?

Aby se na knížky nemuselo jen prášit ve sklepě a na půdě, fungují u nás dvě webové platformy – Reknihy a Knihobot, které ve velkém a ještě větším prodávají literaturu z druhé ruky.

Dobře, řeknete si, a co? Na internetovém antikvariátu není nic objevného. Jenže toto jsou moderní firmy, které mají s antikvariátem společné jen použité knihy, jinak se drží trendů 2.0 – od propracovaného systému výkupu a prodeje přes organizaci a logistiku až po pocit zodpovědnosti vůči přírodě a společnosti. Co se taky divit, když za nimi stojí muži, jimž do třicítky pořád něco zbývá. Ano, čtete správně, v byznysu s přečtenými knížkami nyní řádí generace narozená v devadesátkách, zakladatel Knihobotu Dominik Gazdoš a Tadeáš Kula, který rozjel Reknihy.

Princip moderního čtenářství

Zatímco pokolení jejich rodičů a prarodičů budovala rodinné knihovny, dnešní mladí už nepotřebují literaturou obkládat zdi a budit dojem.

„Není to tak, že by nečetli, jen jim stačí knihy sdílet. Přečtou je a zase pošlou dál,“ vysvětluje princip moderního čtenářství Tadeáš Kula, který se před lety potřeboval zbavit knih, jež se mu povalovaly na stole.

Protože byl od dětství podnikavý a zběhlý v programování, dal do kupy web pro cirkulaci knížek – a ono to fungovalo. „Ani jsem nečekal, že se budou knihy prodávat tak rychle. Bylo jasné, že něco podobného tu chybělo. Antikváři neinovovali, přitom mladí lidé mezi sebou chtěli knihy točit,“ líčí začátky Reknih.

To Dominik Gazdoš měl ke Knihobotu cestu delší a dobrodružnější. Jak sám uznává, zrovna studijní typ nebyl, a tak hledal, co by se sebou udělal. V rodném Zlíně provozoval starožitnictví, ale rychle zjistil, že zlatým „harampádím“ jsou knihy. A tak se malý antikvariát stal větším a pak i virtuálním, expandoval do Brna a Prahy, do týmu přibral bratra Davida a kamaráda Pavla Pekaře. Až z toho byl Knihobot, který se na síti vylíhl ve stejné době jako konkurenční Reknihy – v březnu roku 2019.

Nápad Made in Czech Republic

„Když se rozhlédnu po Evropě, není tu nikdo, kdo by použité knihy točil podobným způsobem. Nikde nic, jen v Česku my a Reknihy, to je docela paradox,“ usmívá se Dominik Gazdoš, že zrovna u nás se do stejného byznysu nezávisle na sobě pustili dva podnikaví mladíci. Obě platformy si konkurují, a tak musí pořád hledat, kde a jak rivala předběhnout.

Reknihy.cz
Tadeáš Kula (25)

Tadeáš Kula

 • Věnoval se tvorbě webových stránek a spravoval herní servery.
 • Reknihy vymyslel, když chtěl poslat své knížky do oběhu, jen mu chyběl vhodný kanál. Vznikl tak startup, který využívá principy cirkulární ekonomiky a propojuje byznys a udržitelný životní styl.
 • Pokud chcete prodat něco přes Reknihy, stačí nafotit knihovnu, vyplnit dotazník a počkat, o které svazky (ne starší 20 let) firma projeví zájem.
 • Do Prahy je pošlete přes Zásilkovnu, až si někdo vaše knihy koupí, dostanete 50procentní provizi, z níž se strhne 50 korun jako poplatek za dopravu.

A to přesto, že odložených, zapomenutých, zaprášených a „na pak“ připravených knížek v Česku zahálejí desítky milionů. Stačí počítat: odhady říkají (žádné přesné číslo totiž neexistuje), že se u nás prodá asi 30 milionů knih za nějakých 8 až 10 miliard korun. Ročně, prosím pěkně!

Nechcete někdo Viewegha?

Kdyby se jich zpátky do oběhu vrátila jen desetina, jsou to tři miliony svazků za nějakých 600 až 800 milionů korun. To už by byl slušný obrat.

A to mluvíme jen o fungl nových svazcích, o něž je mezi uživateli Reknih a Knihobota největší zájem.

„Vykupujeme a nabízíme knížky staré maximálně dvacet let, po těch starších je poptávka daleko menší. Když už se ale našly zdroje na nějakou novou, tak ji pojďme co nejvíc otočit. Třeba Nejlepšího víkendu Patrika Hartla dokážeme během týdne prodat deset i dvacet kusů,“ vykládá Tadeáš Kula, jehož udržitelný e-shop si zakládá i na tom, že všechny nabízené knihy jsou ve výborném stavu.

„Konkrétní tituly si vybíráme, ale není potřeba k nám jezdit s krabicemi. Stačí vyfotit knihovnu, nahrát ji na web, vyplnit dotazník a my se ozveme, o co máme zájem. To nám může prodejce poslat přes Zásilkovnu,“ vysvětluje systém šéf Reknih.

V Knihobotu tak přísní na stáří knihy nejsou, i když ze socialistické beletrie taky nejsou úplně paf. Naopak kvůli plísni, zatuchlině nebo vadám ve vzhledu nebude z obchodu nic.

Knihobot.cz
Dominik Gazdoš (29)

Dominik Gazdoš rozjel antikvariát pro pokročilé.

 • Začínal ve Zlíně jako starožitník a antikvář, pak se rozhodl rozjet byznys s použitými knihami opravdu ve velkém.
 • Zakotvil v Praze, rozšířil tým a rozjel antikvariát pro pokročilé 21. století.
 • Cílem Knihobotu je, aby knížky dělaly radost co nejvíce lidem, a to co nejrychleji, nejvýhodněji a bez velké námahy pro samotné prodejce i kupce.
 • Když knihy do Knihobotu pošlete, dostanou čárový kód, brigádníci je vyfotí, navrhnou cenu (ta většinou vychází z rozsáhlé databáze cen knih na internetu) a šup s nimi na web. Jakmile si knížku někdo zamluví, vyrazí co nejrychleji na cestu.
 • Z prodeje každé knihy dostane původní majitel 60 % bez 29 Kč. Když se kniha neprodává, systém ji automaticky zlevní.

„Jinak se učíme prodat všechno, byť za nižší cenu,“ říká Dominik Gazdoš, protože podle něj kouzlo spočívá v adekvátní ceně. „Snažíme se, abychom knihu prodali do měsíce. Pokud tady zůstává déle, bereme to jako signál, že je špatně naceněná. A tak ji zlevníme,“ vypráví a připomíná, že už roky je jejich průměrná cena za knihu 150 korun.

Přesto zakladatel Knihobotu přiznává, že ani sleva někdy nepomůže. Třeba Román pro muže Michala Viewegha je místní záhada. Ve skladech leží ve více než 150 kusech, a nic. „Přitom vyšel loni znovu! V knihkupectví se prodává za tři stovky a my ho nemůžeme udat ani za 25 korun. Asi tu informaci neumíme dostat ke správným lidem,“ hloubá nad mystériem skladů v Holešovicích a Vysočanech.

Do kaváren, dronů či Rakouska?

I když teď velké byznysové plány leptají obavy z ekonomické recese, války, rostoucích nákladů a nehorázné inflace, mladí podnikatelé za záchrannou brzdu zatím netahají. Maximálně trochu uberou plyn, protože myšlenek na rozvoj mají oba dva na dlouhé roky dopředu.

„Pro mě je to mise na dalších pět nebo deset let, protože zlepšovat jde úplně všechno. Teď třeba jedou při doručování zboží boxy, pak to můžou být drony. Přemýšlíme i nad tím, jak rozšířit síť poboček po Česku. Možná to budou vlastní pobočky, možná spolupráce s někým dalším,“ rozvažuje Tadeáš Kula, který se svým týmem ve smíchovské centrále v kavárně v Nádražní ulici denně vypraví do světa kolem šesti set knih a dalších tisíc přijme.

A v Knihobotu? I tam se jede naplno, před časem za jeden den vykoupili čtyři tisíce knih a stejný počet poslali zase o dům dál. „Na Slovensku jsme se dobře rozjeli, teď přemýšlíme nad expanzí do Rakouska, snad to postupně nějak roztlačíme,“ říká Dominik Gazdoš.

 • Nejčtenější

Datové schránky dostanou automaticky živnostníci i mnozí zaměstnanci

Doposud jsou datové schránky doménou firem. Pro ostatní jsou pouze dobrovolnou záležitostí. To se však od příštího roku...

Podle metrů, nebo podle osob? Jak účtovat zálohy na služby v SVJ

Premium Pokud jste vlastníkem bytu, zálohové platby energií řešíte sami se svým dodavatelem, stejně tak i vyúčtování. Řadu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Praktické rady advokáta, které se hodí při podání výpovědi z práce

Nezaměstnanost je stále nízká a hlad po odbornících poměrně velký. Najít si lépe placenou práci, může být i řešením,...

Povinnost, nebo benefit? Stravné se zvýšilo, na co máte nárok?

Stravné bylo od 20. srpna zvýšeno. To ovlivnilo i daňově optimální hodnotu stravenky, která dnes činí 180 Kč. Na co...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kteří absolventi na trhu práce uspějí nejlépe a kde jsou největší mzdy

Každý rok je pro absolventy něčím výjimečný. Ten letošní je k nováčkům veskrze vlídný. Firmy vítají každou novou sílu s...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

„Kámoš“ na dobu neomezenou, senior či mladá slečna. Jak funguje mentor

Chcete vědět, odkud si v klidu z firmy zavolat, který kolega vám pomůže s účetnictvím, kdy si promluvit se šéfem o...

Podnikejte a buďte vidět. Není to složité, pro radu můžete i do banky

Advertorial Začínáte s podnikáním, ale marketing vám nic neříká? Založili jste malou firmou a chcete vydělat nemalé peníze? V...

Vzít si psa do kanceláře už není v Česku tabu. Má to ale smysl?

Má je každý slušný startup, ale najdete je i v korporacích, redakcích, na recepcích i v dílnách. Pracovišť, kam si...

Český topmanažer Robert Kyncl povýšil, bude šéfem Warner Music

Americká nahrávací společnost Warner Music Group jmenovala svým budoucím výkonným ředitelem manažera Roberta Kyncla. V...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...