Dohoda, která vám může ublížit

aktualizováno 
Podepíšete svému šéfovi všechno? Raději čtěte dvakrát. Nerozvážnost vás může připravit o ochranu zákona.

Představte si modelový případ, který je v praxi častý: Martin pracuje jako prodejce finančních produktů. Každý půlrok je s kolegy hodnocen podle počtu uzavřených smluv. Jednou za Martinem přišel šéf s tím, že oproti ostatním výrazně zaostává, a přinesl mu k podpisu dohodu o rozvázání pracovního poměru. V ní stálo, že poměr končí k poslednímu dni měsíce, tedy za tři týdny. Martin byl zaskočený – ve firmě se mu líbilo a neměl důvod odcházet. Šéf mu však slíbil, že když podepíše a bude v dalších dnech pracovat dobře, ve firmě ho nakonec nechá. Nepodepíše-li, dostane rovnou výpověď, kterou už nelze vzít zpátky.

Na jeho výsledky však už nikdo nehleděl a Martin skončil bez práce. Za tři týdny si nestihl najít novou.

Špatný postup obou stran
Chybu v tomto případě udělal zaměstnavatel i zaměstnanec. Šéf Martina přiměl k podpisu planým slibem a Martin podepsal dokument, s jehož obsahem nesouhlasil. Zaměstnavatel navíc vyhrožoval výpovědí, kterou by nemohl dát, neměl k tomu zákonný důvod.

Kdyby Martin dohodu nepodepsal, mohl by ve firmě zůstat? Teoreticky ano. Málokdo však vydrží pracovat pod šéfem, který o něj nestojí a pravděpodobně by se ho snažil znovu vyštvat. Martin si však mohl vyjednat mnohem lepší podmínky odchodu.

Podpis znamená souhlas
Dohoda je shodný projev vůle obou stran. Ty jsou rovnocenné. Text dohody, který připraví zaměstnavatel, tedy berte jen jako návrh. Vy můžete přijít s jiným.

Podpis dohody je nejjednodušší způsob, jak pracovní poměr ukončit
Jeho hlavní význam je v tom, že podpisem nezačíná běžet žádná výpovědní doba. Pracovní poměr skončí ke dni, který je uveden v dohodě. Pokud si zaměstnanec najde novou práci a chce firmu opustit třeba do dvou týdnů, poprosí zaměstnavatele o podepsání dohody. Kdyby dal jednostrannou výpověď, mohl by z práce odejít až po uplynutí dvouměsíční výpovědní doby. Ta bývá v praxi dokonce delší – začíná se totiž počítat od prvního dne měsíce, který následuje po výpovědi.

Jestliže vám dohodu nabízí k podpisu sám zaměstnavatel, zbystřete. Může to dělat právě proto, aby výpovědní dobu zkrátil a zbavil se vás co nejdřív.

Špatná práce není důvod
Zatímco zaměstnanec může dát výpověď kdykoliv bez uvedení důvodu, zaměstnavatel to smí udělat jen v případech přesně vymezených v zákoníku práce. Důvodem k výpovědi ze strany zaměstnavatele přitom není pouhý fakt, že zaměstnanec „špatně pracuje“.

Jeden z výpovědních důvodů však zaměstnavateli umožňuje propustit zaměstnance, který bez jeho zavinění „nesplňuje požadavky pro řádný výkon práce“. Tady zákon počítá i s případem, kdy má zaměstnanec neuspokojivé pracovní výsledky. Výpověď však může dostat, jen pokud ho zaměstnavatel v posledním roce písemně vyzval k odstranění nedostatků a on je neodstranil v „přiměřené“ lhůtě.

Šéf tedy nemohl dát Martinovi výpověď jen proto, že měl špatné výsledky při jednom hodnocení. Měl ho písemně vyzvat k nápravě a stanovit, kdy si případné zlepšení ověří. Pokud by Martinovy výsledky byly i potom natolik špatné, že by je šlo vykládat jako nesplňování požadavků pro řádný výkon práce, až tehdy by mohl dostat výpověď.

Tím, že Martin dohodu podepsal, připravil se tedy nejen o dvouměsíční výpovědní dobu, ale i o druhou šanci, respektive další čas, během kterého si mohl hledat novou práci. Jestliže by ho zaměstnavatel hodnotil spolu s ostatními zase až po půl roce, jak bylo zvykem, získal by k dobru téměř tři čtvrtě roku.

Dohoda o rozvázání pracovního poměru
Pokud vám firma nabízí dohodu jako alternativu k výpovědi, ověřte si, zda vám výpověď vůbec může dát. Vždy si pohlídejte výpovědní dobu.

Autoři: , ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Kvíz: Víte, co si letos můžete odečíst z daní?

Ilustrační snímek

Pokud jste ještě nepodali daňové přiznání za loňský rok, vyzkoušejte náš kvíz. Zjistíte, jak znáte novinky, díky kterým...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Péče o dítě, nebo kariéra? Skloubit můžete obojí, vzkazují personalisté

Ilustrační snímek

Matky malých dětí patří podle úřadu práce mezi nejohroženější skupiny na pracovním trhu. Firmy přitom stojí o to, aby...

KOMENTÁŘ: Česku ujíždí vlak v přetahované o ukrajinské pracovníky

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Český trh práce trpí nedostatkem zaměstnanců. Řadu pracovních příležitostí tak u nás našli lidé z Ukrajiny. Teď o ně...

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz