Dohoda, která vám může ublížit

aktualizováno 
Podepíšete svému šéfovi všechno? Raději čtěte dvakrát. Nerozvážnost vás může připravit o ochranu zákona.

Představte si modelový případ, který je v praxi častý: Martin pracuje jako prodejce finančních produktů. Každý půlrok je s kolegy hodnocen podle počtu uzavřených smluv. Jednou za Martinem přišel šéf s tím, že oproti ostatním výrazně zaostává, a přinesl mu k podpisu dohodu o rozvázání pracovního poměru. V ní stálo, že poměr končí k poslednímu dni měsíce, tedy za tři týdny. Martin byl zaskočený – ve firmě se mu líbilo a neměl důvod odcházet. Šéf mu však slíbil, že když podepíše a bude v dalších dnech pracovat dobře, ve firmě ho nakonec nechá. Nepodepíše-li, dostane rovnou výpověď, kterou už nelze vzít zpátky.

Na jeho výsledky však už nikdo nehleděl a Martin skončil bez práce. Za tři týdny si nestihl najít novou.

Špatný postup obou stran
Chybu v tomto případě udělal zaměstnavatel i zaměstnanec. Šéf Martina přiměl k podpisu planým slibem a Martin podepsal dokument, s jehož obsahem nesouhlasil. Zaměstnavatel navíc vyhrožoval výpovědí, kterou by nemohl dát, neměl k tomu zákonný důvod.

Kdyby Martin dohodu nepodepsal, mohl by ve firmě zůstat? Teoreticky ano. Málokdo však vydrží pracovat pod šéfem, který o něj nestojí a pravděpodobně by se ho snažil znovu vyštvat. Martin si však mohl vyjednat mnohem lepší podmínky odchodu.

Podpis znamená souhlas
Dohoda je shodný projev vůle obou stran. Ty jsou rovnocenné. Text dohody, který připraví zaměstnavatel, tedy berte jen jako návrh. Vy můžete přijít s jiným.

Podpis dohody je nejjednodušší způsob, jak pracovní poměr ukončit
Jeho hlavní význam je v tom, že podpisem nezačíná běžet žádná výpovědní doba. Pracovní poměr skončí ke dni, který je uveden v dohodě. Pokud si zaměstnanec najde novou práci a chce firmu opustit třeba do dvou týdnů, poprosí zaměstnavatele o podepsání dohody. Kdyby dal jednostrannou výpověď, mohl by z práce odejít až po uplynutí dvouměsíční výpovědní doby. Ta bývá v praxi dokonce delší – začíná se totiž počítat od prvního dne měsíce, který následuje po výpovědi.

Jestliže vám dohodu nabízí k podpisu sám zaměstnavatel, zbystřete. Může to dělat právě proto, aby výpovědní dobu zkrátil a zbavil se vás co nejdřív.

Špatná práce není důvod
Zatímco zaměstnanec může dát výpověď kdykoliv bez uvedení důvodu, zaměstnavatel to smí udělat jen v případech přesně vymezených v zákoníku práce. Důvodem k výpovědi ze strany zaměstnavatele přitom není pouhý fakt, že zaměstnanec „špatně pracuje“.

Jeden z výpovědních důvodů však zaměstnavateli umožňuje propustit zaměstnance, který bez jeho zavinění „nesplňuje požadavky pro řádný výkon práce“. Tady zákon počítá i s případem, kdy má zaměstnanec neuspokojivé pracovní výsledky. Výpověď však může dostat, jen pokud ho zaměstnavatel v posledním roce písemně vyzval k odstranění nedostatků a on je neodstranil v „přiměřené“ lhůtě.

Šéf tedy nemohl dát Martinovi výpověď jen proto, že měl špatné výsledky při jednom hodnocení. Měl ho písemně vyzvat k nápravě a stanovit, kdy si případné zlepšení ověří. Pokud by Martinovy výsledky byly i potom natolik špatné, že by je šlo vykládat jako nesplňování požadavků pro řádný výkon práce, až tehdy by mohl dostat výpověď.

Tím, že Martin dohodu podepsal, připravil se tedy nejen o dvouměsíční výpovědní dobu, ale i o druhou šanci, respektive další čas, během kterého si mohl hledat novou práci. Jestliže by ho zaměstnavatel hodnotil spolu s ostatními zase až po půl roce, jak bylo zvykem, získal by k dobru téměř tři čtvrtě roku.

Dohoda o rozvázání pracovního poměru
Pokud vám firma nabízí dohodu jako alternativu k výpovědi, ověřte si, zda vám výpověď vůbec může dát. Vždy si pohlídejte výpovědní dobu.

Autoři: , ,

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

Další z rubriky

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

V letním období ulevte zaměstnancům, vzkazují odborníci

ilustrační snímek

Letní dovolené jsou v plném proudu. Toto období nebývá pro firmy ani pro samotné zaměstnance úplně jednoduché. Jak...

Vyráběl medovinu pro přátele, teď sklízí ocenění až za oceánem

Včelař a výrobce medoviny Jiří Bartoš

Medovina, která získala zlatou medaili na Mazer Cupu, každoroční prestižní soutěži v americkém Coloradu, pochází ze...

Polské zlaté rezervy – další rapidní nárůst

Polské zlaté rezervy – další rapidní nárůst

Kurzy.cz V dnešním nejistém globálním světě zaujímá zlato stále větší a větší roli. Obyčejní lidé a celé národy si vytvářejí zla...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICAL PRODUCT OWNER PRO REMOTE MANAGEMENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 70 000 - 100 000 Kč

Najdete na iDNES.cz