Do rekvalifikací se mladí nezaměstnaní na rozdíl od jiných moc nehrnou

aktualizováno 
Nezaměstnané absolventy škol rekvalifikace příliš netáhnou. Z těch, kteří byli letos zapsaní v evidenci tuzemských úřadů práce, jich do pololetí rekvalifikaci absolvovalo 1 563, tedy pouhý zlomek.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Armáda nezaměstnaných mladých lidí je přitom početná. Úřady práce letos každý měsíc průměrně evidovaly přes 26 tisíc nezaměstnaných absolventů škol.

Nezájem o rekvalifikaci byl u mladých lidí i v loňském pololetí, kdy do konce června dostalo rekvalifikaci pouze 760 absolventů škol. Vyplývá to ze statistik ministerstva práce a sociálních věcí.

Ženy jsou aktivnější než muži

Celkový počet rekvalifikací se v souvislosti s přetlakem na trhu práce ale v Česku zvyšuje. V evidenci úřadů práce bylo v průběhu letošního roku zapsáno 53 879 lidí, kteří nějaký rekvalifikační kurz absolvovali. Ve stejném období loňského roku to bylo jenom 24 249 uchazečů o práci.

Mnohem častěji se v letošním prvním pololetí do rekvalifikačních kurzů zapisovaly ženy než muži. Jejich podíl je zhruba šedesátiprocentní. Více než 31 tisíc lidí se přitom do rekvalifikací zapojilo kvůli délce své nezaměstnanosti, byli totiž v evidenci úřadu práce déle než pět měsíců.

Lákají kurzy informačních technologií

Téměř polovinu veškerých rekvalifikačních kurzů tvořily profesní rekvalifikace. V 8 550 případech to byly kurzy informačních technologií, více než dva tisíce nezaměstnaných lidí absolvovalo do konce června kurz přípravy na podnikání.

Z evidence úřadů práce bylo letos do konce června po ukončení rekvalifikace vyřazeno 20 401 lidí, z toho 17 511 kvůli tomu, že si našli práci. Více než 10 tisíc uchazečů si zaměstnání našlo do tří měsíců po ukončení kurzu a téměř 4,5 tisíce do půl roku.

Avšak u 2 586 lidí se jejich pozice na trhu práce rekvalifikací nezlepšila, po jejím skončení totiž zůstali v evidenci úřadu práce déle než rok.

K 30. červnu 2010 bylo u nás bez práce 500 500 lidí. Meziročně přibylo 36 945 nezaměstnaných. Míra registrované nezaměstnanosti dosáhla 8,5 procenta.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Poradna: Chci požádat o předčasný důchod, můžu pak dále podnikat?

Ilustrační snímek

Odchod do důchodu není povinný, důchodce může i nadále pracovat a kromě výplaty pobírat i penzi. Ale jak je to v...

Péče o dítě, nebo kariéra? Skloubit můžete obojí, vzkazují personalisté

Ilustrační snímek

Matky malých dětí patří podle úřadu práce mezi nejohroženější skupiny na pracovním trhu. Firmy přitom stojí o to, aby...

Kvíz: Víte, jaké zásadní změny přinese novela zákoníku práce?

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co nás jako zaměstnance může čekat? Vyzkoušejte náš kvíz a ověřte si své znalosti.

Rozbřesk: Dlouhý seznam šoků v německé ekonomice

Rozbřesk: Dlouhý seznam šoků v německé ekonomice

Kurzy.cz Česká ekonomika na začátku roku pravděpodobně zpomalí. Hlavní brzdou je přešlapující Německo, které v druhé polovině ro...

Najdete na iDNES.cz