Dětské sny o práci: budu pirát, Spiderman, nebo nebudu nic dělat

aktualizováno 
Chtěl bych být žlutým autem, odpověděl Kája z mateřské školy v Českých Budějovicích na otázku, co bude dělat, až vyroste. Jeho sen se asi nesplní. To Tomáš z Veselé školky v pražských Stodůlkách má větší šanci, chce pracovat s bagrem.
Až budu velká, budu učitelka. Ilustrační foto.

Až budu velká, budu učitelka. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Čím jste chtěli být jako malé děti? Pokud vaše dětské plány zůstaly zahrabány mezi hračkami, přečtěte si alespoň několik příběhů lidí, jimž se podařilo je naplnit.

Vysněné profese

O jakých profesích sní děti nejčastěji

* popelář
* učitelka
* policista, hasič
* princezna
* fotbalista
* herečka
* pilot, kosmonaut
* doktor
* veterinářka
* stavitel domů
* právník
* kuchařka

Perličky mezi vysněnými povoláními

* jezdit s poutí
* prodávat zmrzlinu
* nedělat nic
* lakovat nehty
* měřit teplotu
* hlídač koní
* ředitel banky
* taxikářka
* pirát
* Spiderman

První obrázek jsem prodal v deseti letech

Tvořit, hrát si, prožívat a zaznamenávat. Tak si Petr Hilský v dětství představoval práci umělce. Jak vypadá jeho život teď? Úplně stejně. Je tvořivý, hravý, plný zážitků a jejich hmotné podoby - obrázků a písniček. Ale touha po malování ho neprovázela po celou dobu. Když mu bylo asi pět, viděl Petr o osm let staršího bratra tvořit obrazy. Chtěl být jako on, jenže malování v lidušce ho nebavilo a kreslení vzápětí opustil. K pastelům a křídám se vrátil až ve dvanácti. A zůstal u nich dodnes.

Ne peníze, nýbrž přirozenost

Malováním se však Petr Hilský neživí. Ani tak o tvorbě nikdy nepřemýšlel - nebyla pro něj cestou k výdělku. "Nejdůležitější je tvořit - črtat nebo zpívat - o svých zážitcích. Tím se mi neustále plní můj sen," říká umělec, který má svou bigbeatovou kapelu.

Přesto občas obrázek prodá, ať už kresbu rodného pražského Břevnova nebo Písku, města, kde žije s rodinou. "První obrázek jsem prodal už v deseti letech, když si zájemci vybírali mezi bratrovými díly," vzpomíná malíř s tím, že ho prodej obrázku vždy překvapí.

petr hilský (48)

Živí se grafikou, ale žije malováním, hudbou a rodinou. Pendluje mezi Prahou a Pískem, kde s partnerkou Evou vychovávají téměř dvouletou Taťánu. Z předchozího manželství má patnáctiletou dceru Barboru.

Vystudoval scénické výtvarnictví na DAMU a své obrázky vystavuje například v Knihkupectví a antikvariátu U Slona v Písku, v kulturním centru Kaštan v Praze a na svých internetových stránkách.

Črta a vzpomínky

Petr rád vystavuje jinde než v soukromí, zajímají ho reakce návštěvníků výstav. "Jsem rád, když můj obrázek někoho obohatí," přiznává výtvarník. Kdysi vytvořil skicu zobrazující vzpomínky z dětství, které zachytil tak věrně, že rozplakal starší paní.

Přesto, že to dnešní doba žádá, Petr nic neplánuje: "Plány člověka svazují. Jediným mým cílem je vždy dokončit rozpracované dílo."

Nyní prý touží hlavně po svobodě. "Snil jsem o ní jako malý kluk a doufám, že s postupujícím věkem si každý den najdu o něco víc času sednout si k řece nebo vyjít do ulic města a tvořit," mluví o svém snu.

V policejní čepici chtěla i spát

Externí obrázek

Když jí byly tři roky, rozeběhla se po náměstí, skočila kolem krku příslušníkovi Veřejné bezpečnosti a sen o policejní uniformě byl na světě. A už ji neopustil.

Krátce po svých jedenadvacátých narozeninách si ho Adéla Valouchová splnila, když šla poprvé fasovat stejnokroj a vybavení městské policie. "Nevím, jestli jsem si policii zamilovala tehdy na tom náměstí nebo díky strýci, který pro mě byl vždy vzorem poctivého policisty," vzpomíná, jak jí nosíval policejní čepice, jež odmítala sundávat z hlavy.

adéla valouchová (27)

Pokud zrovna nemusí do služby, věnuje se fitness nebo plavání. Za pošmourného počasí si ráda lehne s kočkou do postele a čte si. Nejraději má knihy ze svého oboru, které se věnují aktuálním kriminálním kauzám z českého prostředí.

S manželem, taktéž policistou, žijí již čtyři roky v Praze.

Srdeční záležitost

Po střední veřejnoprávní škole pracovala nadstrážmistryně Adéla Valouchová pro městskou policii, Vězeňskou službu a teď je řadovou policistkou na Pohotovostním a eskortním oddělení Policie ČR.

Tam její dětský sen nekončí. Mladá policistka se jednou chce, až získá vysokoškolské vzdělání, dostat do Národní protidrogové centrály: "To je pro mě opravdu srdeční záležitost," říká.

U policie se dokonce seznámila i se svým manželem.

Pohádka pro pachatele

A jak se na ženu v typicky mužském povolání dívá její okolí? "U spolupracovníků z městské policie jsem si musela vybudovat důvěru, musela jsem je přesvědčit, že i jako žena dokážu zabrat v krizových situacích. Teď mám ale výborné kolegy, kteří žádné rozdíly neřeší. Ani lidé nebo zadržení se mi nesnaží vemlouvat, třeba tím, že mám pěkné oči," vypráví policistka Adéla.

Jak říká, nejdůležitější je, aby člověk věřil sám sobě a uměl si poradit: "Baví mě práce s problémovými lidmi. Jednou jsme převáželi duševně nemocného člověka, dokázala jsem ho uklidnit až vyprávěním pohádek," vzpomíná.

Svého rozhodnutí Adéla nikdy nelitovala. "Pokud bych pracovala jinde, stejně by mi poskočilo srdce a stoupl adrenalin, kdykoli by mě minulo policejní auto," přiznává s úsměvem.

Učaroval jí svět svateb a plesů

Snad každá dívka v dětství toužila být princeznou. Dnes se takové sny neplní lehko, musí se na ně oklikou. Když bylo Janě Šmitmajerové osm let, vzali ji rodiče na svatbu. Ten "bílý svět" jí učaroval - šaty, květiny, radost... Rozhodla se zasvětit život práci, která by lidem přinášela štěstí.

jana šmitmajerová (22)

Kromě studia Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích se pohybuje ve dvou pracovních světech. Mimo organizování společenských akcí s firmou Glamorous.cz se věnuje také kreativnímu projektu Flowears, pod jehož hlavičkou vyrábí bižuterii, mýdla nebo ručně dělaná fotoalba.

Již od střední školy jezdí z rodného Písku do Protivína za přítelem Martinem. Ve volném čase společně rádi sledují dobré seriály a filmy.

Rovnýma nohama do podnikání

A kdy se z dětského snu stala realita? "Starala jsem se o maturitní ples své gymnazijní třídy a známí mě pak prosili, abych i jim pomáhala s organizováním dalších akcí," vzpomíná Jana.

Po ukončení bakalářského studia si zařídila živnostenský list a začala podnikat oficiálně. Díky přátelům, kteří jí pomáhají se studiem, na škole zůstala dál. Tím také ukázala rodičům, kteří měli pochybnosti, že kvůli práci studovat nepřestane.

Pohádka versus průmysl

Jak se liší realita, ve které Jana Šmitmajerová podniká, od pohádkového světa svateb a plesů? "Samozřejmě, člověk si vysní velké peníze, ale svatební průmysl v Česku mě naučil své. Nejsem překvapená, vždy jsem se na to dívala očima realisty, ne princezny," dodává.

A kdy začne připravovat vlastní svatbu? "Až ji přítel uzná za vhodnou. Vlastně až ho přesvědčím, aby svatbu uznal za vhodnou," směje se studentka a podnikatelka v jednom.

Zajímavé profese

V rubrice Práce a podnikání zveřejňujeme rozhovory se zástupci zajímavých profesí, například s orlojářem, kamnářem, perníkářem, principálem nebo včelařkou.

Autoři:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Kluk z Vršovic vyvíjí počítačové hry pro miliony hráčů na celém světě

Adam Konrád, český herní programátor v Bethesda Game Studios v Dallasu

Že chce pracovat s počítači, věděl Adam Konrád už na základní škole, ale neuměl si představit nic konkrétního. Navzdory...

Kvíz: Jste připraveni na problémy při zahraniční dovolené?

ilustrační snímek

Prázdniny už sice za dva týdny končí, ale možná se právě teď chystáte na dovolenou do ciziny. Víte, co dělat, když se...

Hypotéky opět zlevnily, přesto zájem o ně klesá

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují, a to už pátý měsíc. Snižováním sazeb se banky snaží bojovat o každého klienta. Průměrná úroková...

Zmapováno: které spořicí účty zhodnotí vklady střadatelů nejvíce

ilustrační snímek

Úrokové sazby na spořicích účtech se u některých bank mírně zvedají. U nejlepších lze dosáhnout na úročení v rozpětí...

Peníze z hypotéky došly, na kuchyň už nezbylo. Poradíme, jak na to

ilustrační snímek

Většina žadatelů o hypotéku, ať už při nákupu, výstavbě nebo rekonstrukci nemovitosti, s plánovaným rozpočtem...

Další z rubriky

Firmy si zájemce o práci pečlivě testují. Nevhodný kandidát je ztráta času

ilustrační snímek

Pracovní pohovory jsou pro personalisty poměrně těžkou disciplínou. Během velmi omezeného časového úseku totiž musí o...

Naši práci ovlivňují chutě Čechů i počasí, říká šéf patnácti řeznictví

Pavel Holeček vede všech patnáct řeznictví řetězce hypermarketů Globus

Dobře připravené maso a skvělou uzeninu umí Češi ocenit. Dalo by se proto očekávat, že o toto řemeslo mají mladí lidé...

Na vysokou mě nevzali, snad to vyjde příště. Jak rok čekání využít?

ilustrační snímek

Chcete být lékařem, právníkem nebo stavět mosty. K tomu patřičné vzdělání bezesporu potřebujete, tedy budete se na...

Turecká lira. Došla investorům trpělivost?

Turecká lira. Došla investorům trpělivost?

Kurzy.cz Turecká lira patřila během posledních tří měsíců k nejvíce posilujícím měnám rozvojových trhů, a to jak vůči dolaru, ta...

Advantage Consulting, s.r.o.
ÚČETNÍ S ANGLIČTINOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz