Dejte šanci lídrovi ve svém týmu

Zvláště šéfové, kteří si příliš nevěří, mají strach z možné konkurence. Proto raději dělají všechno sami, jsou skoupí na informace, nevybírají si dovolenou. Prozíravý šéf si však umí přímo v týmu najít někoho, díky němuž nemusí chodit do práce s chřipkou, a na dovolenou odjíždí beze strachu, že firma za tu dobu zkrachuje.

Jak takového náhradního lídra najít? Obecně zažitý názor je, že lídrem se člověk rodí, je to charizmatický člověk vyšší postavy, přímého pohledu a s výrazným hlasem. Ve většině případů tomu tak není.
Hledáte-li lídra, najděte lidi, kteří mají nápady a umějí pro ně nadchnout ostatní. Najděte toho, kdo pokud něco pokazí, nebojí se za to nést odpovědnost. Rozeným lídrem je člověk, který chce začít cvičit a za chvíli s ním na squash chodí půlka kanceláře. Nebo touží odjet na exotickou dovolenou - netrvá to ani týden a manželka, která byla rozhodně proti, jede s ním. V zásadě existují dva typy lidí, jimž můžete předat žezlo a měsíc se v kanceláři s klidnou hlavou neukázat. První typ má rád lidi, srší nápady, umí ovlivňovat ostatní.

Pocit odpovědnosti mu dává sílu. Takových lidí je však málo. A pokud nejste takový právě vy, hrozí, že by se váš dočasný zástupce ukázal jako lepší vedoucí. I přesto je dobré získat jej na svou stranu a nebát se využít jeho schopnosti vést.
Možná se ukáže, že váš zástupce je v některých oblastech lepší než vy. Avšak to, že jste schopen mít ve svém týmu tak dobrého pracovníka, a navíc ještě této přednosti využít, svědčí o vašem umění vybírat správné lidi a stavět na silných stránkách týmu. Druhý typ lídra není příliš ctižádostivý, jeho bystrost a přirozené vůdcovství se projeví obvykle v krizové situaci. Takový člověk dělá rád svou práci, nechce někoho stále řídil. Je to však právě on, koho můžete považovat za svou pravou ruku - a odjet na dovolenou bez stísněného pocitu.