Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Coworking dostává nový rozměr. Stává se z něj social mixer

Flexibilní otevřený prostor, kde může pracovat podnikatel na volné noze, start-up i tým nadnárodní korporace. Ale také místo, kde můžete navázat nové kontakty, sdílet nápady či vytvářet nové obchodní příležitosti. A ještě třeba zajít na zajímavou akci. Tak vypadá coworking v moderní podobě.
Coworkingové centrum Spaces Albatros

Coworkingové centrum Spaces Albatros | foto: Spaces

Coworkingu se u nás daří dobře. Například HubHub otevřel v Praze v květnu své již druhé coworkingové centrum s 2 700 metry čtverečními. Své druhé centrum v Nile House otevřel v metropoli před pár dny i řetězec Spaces, a to na ploše 4 tisíce metrů čtverečních. Jen v Praze je tak v současné době přes 60 tisíc metrů čtverečních těchto sdílených servisovaných kanceláří.

Tisíce metrů čtverečních jsou také v Brně. Naposled k nim přibylo 1 500 metrů čtverečních v coworkingovém centru Mo-cha nedaleko brněnského výstaviště. Stejně tak tento typ pracovních prostor najdete v mnoha dalších městech.

A bezpochyby jich bude ještě přibývat. Přesto se stále nedostáváme na objemy, které jsou běžné jinde v Evropě.

„Neustále k nám sice přicházejí informace od operátorů, že budou otevírat dalších dva nebo tři tisíce metrů čtverečních. Ale když porovnáme Prahu s Berlínem, který je nám nejblíže, tak tam je již 310 tisíc metrů čtverečních a ve Varšavě například 150 tisíc metrů čtverečních coworkingových prostor a servisovaných kanceláří,“ uvedla Lenka Hrudíková, vedoucí oddělení coworkingových center a flexibilních kanceláří v mezinárodní poradenské společnosti CBRE.

Další rozvoj coworkingu a servisovaných kanceláří tak odborníci z oboru administrativních nemovitostí vidí pozitivně. „Rostoucí zájem o flexibilitu lze na českém trhu nemovitostí pozorovat především v poslední době, kdy panuje nejistota ohledně dalšího ekonomického vývoje,“ říká Karel Pelán, který řídí rozvoj řetězce Spaces v České republice a na Slovensku.

Freelenceři i korporace

Tím se i poněkud mění skladba zájemců o tento typ prostor. Zatímco dříve byla typickým klientem menší společnost s pár lidmi, v současnosti sem míří i mnohem početnější týmy. A coworkingoví operátoři se tomuto trendu rychle přizpůsobili.

Dnes tak v těchto velkých centrech najdou zázemí podnikatelé na volné noze, či chcete-li freelenceři, start-upy, menší i středně velké firmy, ale také velké nadnárodní korporace prakticky ze všech oborů, které sem umisťují třeba pobočky na rozjezdu, projektové týmy nebo sdílená servisní centra.

„V minulosti to bylo pro mnohé velké firmy pouze dočasné řešení kvůli stěhování nebo reorganizaci, dnes se tato možnost stává součástí firemní strategie a agilního managementu,“ dodává Pelán. Při pronájmu prostor v coworkingovém centru totiž mohou pracovní místa flexibilně přibírat, nebo naopak zase snižovat. Management má díky tomu soustavnou kontrolu nad náklady i prací v týmu.

Kanceláře s veškerým servisem

Prostory coworkingů jsou totiž velmi flexibilní. Nabízí jak místa na otevřeném prostoru, tak uzavřené kanceláře. Nechybí ani jednací místnosti, potkávací zóny s pohodlným posezením, kuchyňky či relaxační zóny. „U nás převažuje kombinace coworkingového prostoru se servisovanými kancelářemi, to znamená v blízkosti otevřeného prostoru se nachází i samostatné kanceláře, které jsou taktéž k pronajmutí s plným servisem,“ doplňuje Hrudíková.

Služeb je opravdu hodně. „Ať už se jedná o plně vybavenou a bohatě zásobenou samoobslužnou kuchyňku, možnost využít moderní konferenční místnosti plně vybavené veškerou potřebnou technikou. Samozřejmostí je vysokorychlostní internet a tiskárna,“ popisuje Petra Kůlová, marketingová ředitelka skupiny Cimex a zakladatelka projektu Mo-cha v Brně. Jako součást servisu nabízí centra mnohdy také třeba zajištění cateringových služeb nebo třídění pošty a drobné asistentské práce.

24 hodin, 7 dní v týdnu

Flexibilní je rovněž možnost samotného pronájmu. Můžete přijít „z ulice“ a pronajmout si pracovní místo nebo třeba zasedací místnost jen na pár hodin. V tom případě ale budete obvykle omezení určitou pracovní dobou. Stálí klienti a členové těchto centrem mají možnosti širší. Jednak co se týče šíře služeb, a také, pokud jde o přístup do prostor.

Libovolně si lze zvolit i dobu pronájmu. Může to být třeba jeden nebo tři dny v týdnu, ale i neomezeně. Smlouva může být na měsíce, ale klidně i roky.

Měsíční členský příspěvek v Praze u neomezeného přístupu začíná na zhruba 5 tisících korunách. V ceně jsou zahrnuty i všechny služby. Pokud vám ale bude stačit přístup v pracovní době, pořídíte měsíční pronájem i za 3 500 korun. Místa se standardně rezervují online. Tyto rezervační systémy či aplikace fungují podobně jako rezervační systémy nabízející ubytování v hotelech.

Sdílejí se třeba i myšlenky

To ale není vše. Coworking se totiž od pouhého pronájmu pracovních míst posunul dál. Stále větší význam tak získává podpora komunity. „Klíčové je, že zde potkáte inspirativní a podobně smýšlející lidi z různých odvětví a profesí, kteří díky atmosféře v takovém to social mixeru budou propojovat své myšlenky, nacházet nové nápady a navzájem se podněcovat ke kreativitě,“ vysvětluje nový trend v coworku Kůlová.

Kromě pronájmu pracovních míst se tak dnes v coworkingových centrech pořádají také přednášky a akce, kde mohou mezi sebou nájemci navázat vztahy. Eventové prostory jsou samozřejmě určené i k pronájmu. Takže nějakou akci zde může uspořádat kdokoliv.

Míří i na malá města

A ještě jeden nový trend můžeme u coworkingu sledovat. Kromě velký center ve velkých městech tyto prostory stále častěji vznikají i tam, kde je koncentrace lidí mnohem menší. Prostory jsou v těchto případech komornější. Myšlenka je ale stále stejná.

Například v Černošicích na Praze-západ vybudovali coworkingové centrum Pûda přímo v podkroví rekonstruované radnice. „Rozhodli jsme se ho ‚zabydlet‘ a podpořit tak zajímavým způsobem další rozvoj naší místní komunity. Že o sdílený pracovní prostor, tedy coworking, bude zájem, jsme si předem ověřili neformálním průzkumem přes sociální sítě. Vyšlo to celkem jednoznačně,“ popisuje Filip Kořínek, starosta Černošic.

Pro zájemce se Pûda otevřela začátkem listopadu. Zájem předčil očekávání. „Využití je široké – od těch, kteří si přijdou jen něco vytisknout, přes samostatně pracující s vlastním laptopem nebo na našem počítači, až po schůzky vedení místních atletů, pracovní jednání architektů s jejich klienty, představení místního nadačního fondu, floristický workshop nebo třeba výuku angličtiny pro seniory,“ říká Kořínek.

Návštěvníci tu mají k dispozici čtyři samostatné místnosti, přičemž tři z nich je možné si rezervovat. Jedna velká je tak vždy k dispozici pro volně příchozí. Součástí je kuchyňský kout s možností občerstvení, rychlé internetové připojení, počítač, chytrá tiskárna a kopírka, na kterou si třeba můžete poslat něco na tisk z domova a jen si to vyzvednout, kancelářské stolky a židle, ale brzy také pohovky a sedací vaky. Budou zde mít také obrazovky pro pořádání videokonferencí (s webovými kamerami) nebo pro organizaci seminářů a prezentací.

Cena za pronájem je zde velmi přátelská. Jednorázový vstup je za 10 korun na hodinu. Pro stálé uživatele s registrací je prvních 10 hodin v měsíci zdarma, dále pak platí až do 100 hodin měsíčně 10 korun za hodinu. Neomezený vstup vyjde na 500 korun měsíčně. Pronájem celé místnosti je 50 až 100 korun za hodinu.  Platit se ale začne až od začátku příštího roku, nyní jsou vstupy i rezervace zcela zdarma.

Podobně koncipovaný je sdílený prostor Meandr v Řevnicích, který má celkovou kapacitu až 70 osob. Nabízí zázemí pro práci, pronájem zasedacích místností, i možnost jednodenních návštěv. Má být také místem pro společnou diskuzi a možnost propojení s ostatními. „Chtěli bychom, aby Meandr sloužil jako místo, kde se budou rádi sjíždět lidé z okolí, aby zde strávili čas na obchodních i vzdělávacích eventech, ať už se bude jednat o menší setkání, interaktivní workshopy nebo víkendové konference,“ říká Bashka Horáková, vedoucí Meandru Řevnice.

Ti, kteří v Meandru chtějí pracovat skoro každý den, platí měsíční poplatek ve výši 2 150 korun. Na pravidlený jeden den v týdnu vyjde 750 korun na měsíc a jednorázový vstup na 40 korun za hodinu.

Specifickou formu pak mívají sdílené kanceláře, kam mohou přijít pracovat rodiče s malými dětmi. Obvykle je provozují rodinná či komunitní centra.

  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...