Pondělí 12. dubna 2021, svátek má Julius
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 12. dubna 2021 Julius

Coworking dostává nový rozměr. Stává se z něj social mixer

Flexibilní otevřený prostor, kde může pracovat podnikatel na volné noze, start-up i tým nadnárodní korporace. Ale také místo, kde můžete navázat nové kontakty, sdílet nápady či vytvářet nové obchodní příležitosti. A ještě třeba zajít na zajímavou akci. Tak vypadá coworking v moderní podobě.

Coworkingové centrum Spaces Albatros | foto: Spaces

Coworkingu se u nás daří dobře. Například HubHub otevřel v Praze v květnu své již druhé coworkingové centrum s 2 700 metry čtverečními. Své druhé centrum v Nile House otevřel v metropoli před pár dny i řetězec Spaces, a to na ploše 4 tisíce metrů čtverečních. Jen v Praze je tak v současné době přes 60 tisíc metrů čtverečních těchto sdílených servisovaných kanceláří.

Tisíce metrů čtverečních jsou také v Brně. Naposled k nim přibylo 1 500 metrů čtverečních v coworkingovém centru Mo-cha nedaleko brněnského výstaviště. Stejně tak tento typ pracovních prostor najdete v mnoha dalších městech.

A bezpochyby jich bude ještě přibývat. Přesto se stále nedostáváme na objemy, které jsou běžné jinde v Evropě.

„Neustále k nám sice přicházejí informace od operátorů, že budou otevírat dalších dva nebo tři tisíce metrů čtverečních. Ale když porovnáme Prahu s Berlínem, který je nám nejblíže, tak tam je již 310 tisíc metrů čtverečních a ve Varšavě například 150 tisíc metrů čtverečních coworkingových prostor a servisovaných kanceláří,“ uvedla Lenka Hrudíková, vedoucí oddělení coworkingových center a flexibilních kanceláří v mezinárodní poradenské společnosti CBRE.

Další rozvoj coworkingu a servisovaných kanceláří tak odborníci z oboru administrativních nemovitostí vidí pozitivně. „Rostoucí zájem o flexibilitu lze na českém trhu nemovitostí pozorovat především v poslední době, kdy panuje nejistota ohledně dalšího ekonomického vývoje,“ říká Karel Pelán, který řídí rozvoj řetězce Spaces v České republice a na Slovensku.

Freelenceři i korporace

Tím se i poněkud mění skladba zájemců o tento typ prostor. Zatímco dříve byla typickým klientem menší společnost s pár lidmi, v současnosti sem míří i mnohem početnější týmy. A coworkingoví operátoři se tomuto trendu rychle přizpůsobili.

Dnes tak v těchto velkých centrech najdou zázemí podnikatelé na volné noze, či chcete-li freelenceři, start-upy, menší i středně velké firmy, ale také velké nadnárodní korporace prakticky ze všech oborů, které sem umisťují třeba pobočky na rozjezdu, projektové týmy nebo sdílená servisní centra.

„V minulosti to bylo pro mnohé velké firmy pouze dočasné řešení kvůli stěhování nebo reorganizaci, dnes se tato možnost stává součástí firemní strategie a agilního managementu,“ dodává Pelán. Při pronájmu prostor v coworkingovém centru totiž mohou pracovní místa flexibilně přibírat, nebo naopak zase snižovat. Management má díky tomu soustavnou kontrolu nad náklady i prací v týmu.

Kanceláře s veškerým servisem

Prostory coworkingů jsou totiž velmi flexibilní. Nabízí jak místa na otevřeném prostoru, tak uzavřené kanceláře. Nechybí ani jednací místnosti, potkávací zóny s pohodlným posezením, kuchyňky či relaxační zóny. „U nás převažuje kombinace coworkingového prostoru se servisovanými kancelářemi, to znamená v blízkosti otevřeného prostoru se nachází i samostatné kanceláře, které jsou taktéž k pronajmutí s plným servisem,“ doplňuje Hrudíková.

Služeb je opravdu hodně. „Ať už se jedná o plně vybavenou a bohatě zásobenou samoobslužnou kuchyňku, možnost využít moderní konferenční místnosti plně vybavené veškerou potřebnou technikou. Samozřejmostí je vysokorychlostní internet a tiskárna,“ popisuje Petra Kůlová, marketingová ředitelka skupiny Cimex a zakladatelka projektu Mo-cha v Brně. Jako součást servisu nabízí centra mnohdy také třeba zajištění cateringových služeb nebo třídění pošty a drobné asistentské práce.

24 hodin, 7 dní v týdnu

Flexibilní je rovněž možnost samotného pronájmu. Můžete přijít „z ulice“ a pronajmout si pracovní místo nebo třeba zasedací místnost jen na pár hodin. V tom případě ale budete obvykle omezení určitou pracovní dobou. Stálí klienti a členové těchto centrem mají možnosti širší. Jednak co se týče šíře služeb, a také, pokud jde o přístup do prostor.

Libovolně si lze zvolit i dobu pronájmu. Může to být třeba jeden nebo tři dny v týdnu, ale i neomezeně. Smlouva může být na měsíce, ale klidně i roky.

Měsíční členský příspěvek v Praze u neomezeného přístupu začíná na zhruba 5 tisících korunách. V ceně jsou zahrnuty i všechny služby. Pokud vám ale bude stačit přístup v pracovní době, pořídíte měsíční pronájem i za 3 500 korun. Místa se standardně rezervují online. Tyto rezervační systémy či aplikace fungují podobně jako rezervační systémy nabízející ubytování v hotelech.

Sdílejí se třeba i myšlenky

To ale není vše. Coworking se totiž od pouhého pronájmu pracovních míst posunul dál. Stále větší význam tak získává podpora komunity. „Klíčové je, že zde potkáte inspirativní a podobně smýšlející lidi z různých odvětví a profesí, kteří díky atmosféře v takovém to social mixeru budou propojovat své myšlenky, nacházet nové nápady a navzájem se podněcovat ke kreativitě,“ vysvětluje nový trend v coworku Kůlová.

Kromě pronájmu pracovních míst se tak dnes v coworkingových centrech pořádají také přednášky a akce, kde mohou mezi sebou nájemci navázat vztahy. Eventové prostory jsou samozřejmě určené i k pronájmu. Takže nějakou akci zde může uspořádat kdokoliv.

Míří i na malá města

A ještě jeden nový trend můžeme u coworkingu sledovat. Kromě velký center ve velkých městech tyto prostory stále častěji vznikají i tam, kde je koncentrace lidí mnohem menší. Prostory jsou v těchto případech komornější. Myšlenka je ale stále stejná.

Například v Černošicích na Praze-západ vybudovali coworkingové centrum Pûda přímo v podkroví rekonstruované radnice. „Rozhodli jsme se ho ‚zabydlet‘ a podpořit tak zajímavým způsobem další rozvoj naší místní komunity. Že o sdílený pracovní prostor, tedy coworking, bude zájem, jsme si předem ověřili neformálním průzkumem přes sociální sítě. Vyšlo to celkem jednoznačně,“ popisuje Filip Kořínek, starosta Černošic.

Pro zájemce se Pûda otevřela začátkem listopadu. Zájem předčil očekávání. „Využití je široké – od těch, kteří si přijdou jen něco vytisknout, přes samostatně pracující s vlastním laptopem nebo na našem počítači, až po schůzky vedení místních atletů, pracovní jednání architektů s jejich klienty, představení místního nadačního fondu, floristický workshop nebo třeba výuku angličtiny pro seniory,“ říká Kořínek.

Návštěvníci tu mají k dispozici čtyři samostatné místnosti, přičemž tři z nich je možné si rezervovat. Jedna velká je tak vždy k dispozici pro volně příchozí. Součástí je kuchyňský kout s možností občerstvení, rychlé internetové připojení, počítač, chytrá tiskárna a kopírka, na kterou si třeba můžete poslat něco na tisk z domova a jen si to vyzvednout, kancelářské stolky a židle, ale brzy také pohovky a sedací vaky. Budou zde mít také obrazovky pro pořádání videokonferencí (s webovými kamerami) nebo pro organizaci seminářů a prezentací.

Cena za pronájem je zde velmi přátelská. Jednorázový vstup je za 10 korun na hodinu. Pro stálé uživatele s registrací je prvních 10 hodin v měsíci zdarma, dále pak platí až do 100 hodin měsíčně 10 korun za hodinu. Neomezený vstup vyjde na 500 korun měsíčně. Pronájem celé místnosti je 50 až 100 korun za hodinu.  Platit se ale začne až od začátku příštího roku, nyní jsou vstupy i rezervace zcela zdarma.

Podobně koncipovaný je sdílený prostor Meandr v Řevnicích, který má celkovou kapacitu až 70 osob. Nabízí zázemí pro práci, pronájem zasedacích místností, i možnost jednodenních návštěv. Má být také místem pro společnou diskuzi a možnost propojení s ostatními. „Chtěli bychom, aby Meandr sloužil jako místo, kde se budou rádi sjíždět lidé z okolí, aby zde strávili čas na obchodních i vzdělávacích eventech, ať už se bude jednat o menší setkání, interaktivní workshopy nebo víkendové konference,“ říká Bashka Horáková, vedoucí Meandru Řevnice.

Ti, kteří v Meandru chtějí pracovat skoro každý den, platí měsíční poplatek ve výši 2 150 korun. Na pravidlený jeden den v týdnu vyjde 750 korun na měsíc a jednorázový vstup na 40 korun za hodinu.

Specifickou formu pak mívají sdílené kanceláře, kam mohou přijít pracovat rodiče s malými dětmi. Obvykle je provozují rodinná či komunitní centra.

Autor:

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

  • Nejčtenější

KVÍZ: Mohli byste být finančním poradcem? Zvládli byste jejich zkoušky?

Ať už uvažujete o práci na finančním trhu, anebo si jen tak chcete porovnat své znalosti s profesionály, zkuste si...

Za psa odpovídá jeho majitel. Pokuty mohou dosáhnout až 100 tisíc korun

Pandemie ovlivnila i poptávku po psech. Chovatelé potvrzují, že zájem o štěňata je několikanásobně vyšší než v minulých...

KVÍZ: Věcné břemeno či nájemní smlouva. Znáte rizika při koupi nemovitosti?

Koupě nemovitosti znamená vysokou finanční investici, přesto si řada zájemců předem nezjišťuje všechny možné nedostatky...

Finanční znalosti Čechů klesly. Na penzi spoří jen 43 procent lidí

Pandemická situace a vládou přijatá opatření se promítly nejen do peněženek Čechů, ale mají negativní dopad i na naše...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Efekt rámování má tisíce podob. Ovlivňuje i vaše rozhodování?

Jsou pro nás při rozhodování důležitější fakta, nebo způsob, jak nám jsou prezentována? Či, vyjádřeno jinak, hodnotíme...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

(Ne)výhody online porad. Když štěká pes i šéf a pravidlo dvou pizz

Online porada má hodně odlišná pravidla než ta klasická. Je kratší, ale připravujete se na ni déle. Více se na ní...

Úředníci jim podnikání rozmlouvali, dnes mají obrat 25 milionů

Před třemi lety zvítězili v soutěži Rodinná firma. Jejich medovina získala zlatou medaili na světové soutěži medovin...

Jako první letí židle. Někteří zaměstnavatelé přispívají na domácí kanceláře

Premium Lidé si vybavují domácí pracovní kouty. A zrovna nešetří. Když pracovní stůl, tak takový, jaký měli v práci. Když...

Rádce: Jak se určuje srovnávací období při žádosti o kompenzační bonus

Někteří živnostníci a podnikatelé, kteří žádají o podporu z nového kompenzačního bonusu ministerstva financí, tápají v...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROÚDRŽBA DO VÝROBY (25 - 35000Kč DLE ZKUŠENOSTÍ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...