Úterý 4. října 2022, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 4. října 2022 František

Coworking dostává nový rozměr. Stává se z něj social mixer

Flexibilní otevřený prostor, kde může pracovat podnikatel na volné noze, start-up i tým nadnárodní korporace. Ale také místo, kde můžete navázat nové kontakty, sdílet nápady či vytvářet nové obchodní příležitosti. A ještě třeba zajít na zajímavou akci. Tak vypadá coworking v moderní podobě.

Coworkingové centrum Spaces Albatros | foto: Spaces

Coworkingu se u nás daří dobře. Například HubHub otevřel v Praze v květnu své již druhé coworkingové centrum s 2 700 metry čtverečními. Své druhé centrum v Nile House otevřel v metropoli před pár dny i řetězec Spaces, a to na ploše 4 tisíce metrů čtverečních. Jen v Praze je tak v současné době přes 60 tisíc metrů čtverečních těchto sdílených servisovaných kanceláří.

Tisíce metrů čtverečních jsou také v Brně. Naposled k nim přibylo 1 500 metrů čtverečních v coworkingovém centru Mo-cha nedaleko brněnského výstaviště. Stejně tak tento typ pracovních prostor najdete v mnoha dalších městech.

A bezpochyby jich bude ještě přibývat. Přesto se stále nedostáváme na objemy, které jsou běžné jinde v Evropě.

„Neustále k nám sice přicházejí informace od operátorů, že budou otevírat dalších dva nebo tři tisíce metrů čtverečních. Ale když porovnáme Prahu s Berlínem, který je nám nejblíže, tak tam je již 310 tisíc metrů čtverečních a ve Varšavě například 150 tisíc metrů čtverečních coworkingových prostor a servisovaných kanceláří,“ uvedla Lenka Hrudíková, vedoucí oddělení coworkingových center a flexibilních kanceláří v mezinárodní poradenské společnosti CBRE.

Další rozvoj coworkingu a servisovaných kanceláří tak odborníci z oboru administrativních nemovitostí vidí pozitivně. „Rostoucí zájem o flexibilitu lze na českém trhu nemovitostí pozorovat především v poslední době, kdy panuje nejistota ohledně dalšího ekonomického vývoje,“ říká Karel Pelán, který řídí rozvoj řetězce Spaces v České republice a na Slovensku.

Freelenceři i korporace

Tím se i poněkud mění skladba zájemců o tento typ prostor. Zatímco dříve byla typickým klientem menší společnost s pár lidmi, v současnosti sem míří i mnohem početnější týmy. A coworkingoví operátoři se tomuto trendu rychle přizpůsobili.

Dnes tak v těchto velkých centrech najdou zázemí podnikatelé na volné noze, či chcete-li freelenceři, start-upy, menší i středně velké firmy, ale také velké nadnárodní korporace prakticky ze všech oborů, které sem umisťují třeba pobočky na rozjezdu, projektové týmy nebo sdílená servisní centra.

„V minulosti to bylo pro mnohé velké firmy pouze dočasné řešení kvůli stěhování nebo reorganizaci, dnes se tato možnost stává součástí firemní strategie a agilního managementu,“ dodává Pelán. Při pronájmu prostor v coworkingovém centru totiž mohou pracovní místa flexibilně přibírat, nebo naopak zase snižovat. Management má díky tomu soustavnou kontrolu nad náklady i prací v týmu.

Kanceláře s veškerým servisem

Prostory coworkingů jsou totiž velmi flexibilní. Nabízí jak místa na otevřeném prostoru, tak uzavřené kanceláře. Nechybí ani jednací místnosti, potkávací zóny s pohodlným posezením, kuchyňky či relaxační zóny. „U nás převažuje kombinace coworkingového prostoru se servisovanými kancelářemi, to znamená v blízkosti otevřeného prostoru se nachází i samostatné kanceláře, které jsou taktéž k pronajmutí s plným servisem,“ doplňuje Hrudíková.

Služeb je opravdu hodně. „Ať už se jedná o plně vybavenou a bohatě zásobenou samoobslužnou kuchyňku, možnost využít moderní konferenční místnosti plně vybavené veškerou potřebnou technikou. Samozřejmostí je vysokorychlostní internet a tiskárna,“ popisuje Petra Kůlová, marketingová ředitelka skupiny Cimex a zakladatelka projektu Mo-cha v Brně. Jako součást servisu nabízí centra mnohdy také třeba zajištění cateringových služeb nebo třídění pošty a drobné asistentské práce.

24 hodin, 7 dní v týdnu

Flexibilní je rovněž možnost samotného pronájmu. Můžete přijít „z ulice“ a pronajmout si pracovní místo nebo třeba zasedací místnost jen na pár hodin. V tom případě ale budete obvykle omezení určitou pracovní dobou. Stálí klienti a členové těchto centrem mají možnosti širší. Jednak co se týče šíře služeb, a také, pokud jde o přístup do prostor.

Libovolně si lze zvolit i dobu pronájmu. Může to být třeba jeden nebo tři dny v týdnu, ale i neomezeně. Smlouva může být na měsíce, ale klidně i roky.

Měsíční členský příspěvek v Praze u neomezeného přístupu začíná na zhruba 5 tisících korunách. V ceně jsou zahrnuty i všechny služby. Pokud vám ale bude stačit přístup v pracovní době, pořídíte měsíční pronájem i za 3 500 korun. Místa se standardně rezervují online. Tyto rezervační systémy či aplikace fungují podobně jako rezervační systémy nabízející ubytování v hotelech.

Sdílejí se třeba i myšlenky

To ale není vše. Coworking se totiž od pouhého pronájmu pracovních míst posunul dál. Stále větší význam tak získává podpora komunity. „Klíčové je, že zde potkáte inspirativní a podobně smýšlející lidi z různých odvětví a profesí, kteří díky atmosféře v takovém to social mixeru budou propojovat své myšlenky, nacházet nové nápady a navzájem se podněcovat ke kreativitě,“ vysvětluje nový trend v coworku Kůlová.

Kromě pronájmu pracovních míst se tak dnes v coworkingových centrech pořádají také přednášky a akce, kde mohou mezi sebou nájemci navázat vztahy. Eventové prostory jsou samozřejmě určené i k pronájmu. Takže nějakou akci zde může uspořádat kdokoliv.

Míří i na malá města

A ještě jeden nový trend můžeme u coworkingu sledovat. Kromě velký center ve velkých městech tyto prostory stále častěji vznikají i tam, kde je koncentrace lidí mnohem menší. Prostory jsou v těchto případech komornější. Myšlenka je ale stále stejná.

Například v Černošicích na Praze-západ vybudovali coworkingové centrum Pûda přímo v podkroví rekonstruované radnice. „Rozhodli jsme se ho ‚zabydlet‘ a podpořit tak zajímavým způsobem další rozvoj naší místní komunity. Že o sdílený pracovní prostor, tedy coworking, bude zájem, jsme si předem ověřili neformálním průzkumem přes sociální sítě. Vyšlo to celkem jednoznačně,“ popisuje Filip Kořínek, starosta Černošic.

Pro zájemce se Pûda otevřela začátkem listopadu. Zájem předčil očekávání. „Využití je široké – od těch, kteří si přijdou jen něco vytisknout, přes samostatně pracující s vlastním laptopem nebo na našem počítači, až po schůzky vedení místních atletů, pracovní jednání architektů s jejich klienty, představení místního nadačního fondu, floristický workshop nebo třeba výuku angličtiny pro seniory,“ říká Kořínek.

Návštěvníci tu mají k dispozici čtyři samostatné místnosti, přičemž tři z nich je možné si rezervovat. Jedna velká je tak vždy k dispozici pro volně příchozí. Součástí je kuchyňský kout s možností občerstvení, rychlé internetové připojení, počítač, chytrá tiskárna a kopírka, na kterou si třeba můžete poslat něco na tisk z domova a jen si to vyzvednout, kancelářské stolky a židle, ale brzy také pohovky a sedací vaky. Budou zde mít také obrazovky pro pořádání videokonferencí (s webovými kamerami) nebo pro organizaci seminářů a prezentací.

Cena za pronájem je zde velmi přátelská. Jednorázový vstup je za 10 korun na hodinu. Pro stálé uživatele s registrací je prvních 10 hodin v měsíci zdarma, dále pak platí až do 100 hodin měsíčně 10 korun za hodinu. Neomezený vstup vyjde na 500 korun měsíčně. Pronájem celé místnosti je 50 až 100 korun za hodinu.  Platit se ale začne až od začátku příštího roku, nyní jsou vstupy i rezervace zcela zdarma.

Podobně koncipovaný je sdílený prostor Meandr v Řevnicích, který má celkovou kapacitu až 70 osob. Nabízí zázemí pro práci, pronájem zasedacích místností, i možnost jednodenních návštěv. Má být také místem pro společnou diskuzi a možnost propojení s ostatními. „Chtěli bychom, aby Meandr sloužil jako místo, kde se budou rádi sjíždět lidé z okolí, aby zde strávili čas na obchodních i vzdělávacích eventech, ať už se bude jednat o menší setkání, interaktivní workshopy nebo víkendové konference,“ říká Bashka Horáková, vedoucí Meandru Řevnice.

Ti, kteří v Meandru chtějí pracovat skoro každý den, platí měsíční poplatek ve výši 2 150 korun. Na pravidlený jeden den v týdnu vyjde 750 korun na měsíc a jednorázový vstup na 40 korun za hodinu.

Specifickou formu pak mívají sdílené kanceláře, kam mohou přijít pracovat rodiče s malými dětmi. Obvykle je provozují rodinná či komunitní centra.

Autor:
  • Nejčtenější

Začal podnikat sám a z ničeho, teď má parťačku a vydělávají miliony

Štěpán Hodač se proslavil vlastním receptem na hummus a kimchi. Se svými produkty oslovil spoustu zákazníků a svou...

Podle metrů, nebo podle osob? Jak účtovat zálohy na služby v SVJ

Premium Pokud jste vlastníkem bytu, zálohové platby energií řešíte sami se svým dodavatelem, stejně tak i vyúčtování. Řadu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kteří absolventi na trhu práce uspějí nejlépe a kde jsou největší mzdy

Každý rok je pro absolventy něčím výjimečný. Ten letošní je k nováčkům veskrze vlídný. Firmy vítají každou novou sílu s...

Chaty a chalupy už tolik nefrčí. Co to dělá s cenami?

Premium Krátce po vypuknutí pandemie koronaviru v roce 2020 se pořízení rekreační nemovitosti stalo po delší době opět horkým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Povinnost, nebo benefit? Stravné se zvýšilo, na co máte nárok?

Stravné bylo od 20. srpna zvýšeno. To ovlivnilo i daňově optimální hodnotu stravenky, která dnes činí 180 Kč. Na co...

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Kteří absolventi na trhu práce uspějí nejlépe a kde jsou největší mzdy

Každý rok je pro absolventy něčím výjimečný. Ten letošní je k nováčkům veskrze vlídný. Firmy vítají každou novou sílu s...

Vzít si psa do kanceláře už není v Česku tabu. Má to ale smysl?

Má je každý slušný startup, ale najdete je i v korporacích, redakcích, na recepcích i v dílnách. Pracovišť, kam si...

Nová legislativa podpoří zkrácené úvazky daňovou úlevou. Stačí to ale?

Jak to všechno skloubit? Před touto otázkou stojí nejen rodiče mladších dětí, ale také studenti či naopak lidé blížící...

Začal podnikat sám a z ničeho, teď má parťačku a vydělávají miliony

Štěpán Hodač se proslavil vlastním receptem na hummus a kimchi. Se svými produkty oslovil spoustu zákazníků a svou...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Slovenské ekonomice hrozí kolaps, varuje premiér. Žádá pomoc EU, mluví o zestátnění

Premiér Eduard Heger varuje, že slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na energie kolaps. Obrovský...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...