Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. září 2023 Jonáš

Důsledek koronavirové krize: Odborníci varují před pasivní pracovní existencí

V evropském průzkumu společnosti Intrum mezi 24 tisíci respondenty jich 45 procent uvedlo, že aby zlepšili svoji finanční situaci, hledají si druhé zaměstnání. Důvodem je propad příjmů kvůli pandemii covidu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle průzkumu každý třetí Evropan letos ztratil část příjmů v důsledku pandemie covid-19. Každý pátý Čech si letos půjčil na úhradu běžných výdajů. Každý druhý v Evropě cítí obavu o svou budoucí finanční situaci.

Prišli jste v důsledku pandemie COVID - 19 o práci? Najděte si novou na pracovním portálu jobDNES.cz

„Je znatelná stoupající nervozita zejména v sektorech nejvíce postižených krizí covid. Lidé sahají do úspor a ti, kteří mohou, úspory tvoří s ohledem na nejistý budoucí vývoj,“ komentuje výsledky průzkumu finanční poradce skupiny Partners David Kučera.

Jeho slova potvrzuje i výsledek v evropském průzkumu. V kategorii úspor pro budoucnost se Češi letos umístili na šesté příčce. Loni přitom byli na 14. pozici, což je skok o osm míst.

„Češi si dávají více peněz stranou především kvůli obavám, že by mohl být jejich pravidelný příjem ohrožen aktuální krizí. Z tohoto důvodu začalo šetřit 63 procent z nich. Schopnost ušetřit více než pětinu své měsíční mzdy pak uvedlo celých 17 procent respondentů,“ vysvětluje výkonný ředitel Intrum Czech Karol Jurák.

Z žebříčku vyplývá, že míra úspor na budoucnost v ČR převyšuje evropský průměr a aktuálně řadí Čechy k jednomu z nejspořivějších národů Evropy. 45 procent respondentů pak uvedlo, že aby zlepšili svoji finanční situaci, hledají si druhé zaměstnání.

Pasivní pracovní existence

Co se týče hledání si druhého či nového zaměstnání, z úst personalistů stále častěji zaznívá termín pasivní pracovní existence. Jím označují situaci lidí, kterým covidová krize omezila a stále omezuje přístup k plnohodnotné práci, a tedy i výdělku.

Zabezpečte svou rodinu proti nepřízni osudu. Poradíme vám, jak.

„Zde je třeba velmi pečlivě zvážit situaci v oboru, který je krizí covid postižen. Je zřejmé, že mnoho pracovních míst zanikne a čím dříve si to ti, které to postihne, uvědomí, tím lépe pro ně samotné. Důležité je přitom vědět, že nová pracovní místa také vzniknou,“ vysvětluje David Kučera s dovětkem, že na každého nezaměstnaného připadá 1,24 volného pracovního místa.

Odkazuje k příkladům ze své praxe, kdy se mnoho domácností dostává do finančních problémů, protože například hlavní živitel je na 60 procentech svého běžného příjmu. A situace je dlouhodobě z hlediska plného návratu do práce nejistá.

„Problém vyvstává ve chvíli, kdy dotyčný pracuje jen několik dní v měsíci, a doma ztrácí pracovní návyky s falešným výhledem, že se vše vrátí do starých kolejí. To za situace, kdy domácnost třeba jen tak tak zvládá utáhnout své běžné výdaje kvůli sníženému příjmu,“ upozorňuje finanční poradce.

Podle analytika společnosti LMC, která vyvíjí on-line služby pro vzdělávání a hledání práce, Tomáše Ervína Dombrovského mnoho lidí potvrzuje nižší příjmy, než měli před covidem.

„Je to obrovský tlak. Není to jen o těch lidech, kteří práci ztratili a hledají si novou, ale i o těch, kteří si pohoršili,“ uvedl například listopadové konferenci Ministerstva práce a sociálních věcí ČR Fórum zaměstnanosti 2020.

Tvrdí, že lidé s vyšším vzděláním a kvalifikací ztrácejí práci i příjem podstatně méně. Naopak lidé, kteří práci ztrácejí, si ji hledají kdekoli, což znamená, že největší konkurence na trhu práce je právě mezi lidmi s nejnižší kvalifikací. Zdůraznil současný trend, kdy lidé si takzvaně „betonují“ svoje pozice v oblastech, jejichž význam bude v budoucnu slábnout.

Co bude dál

Podle analytiků ze současného trhu práce prakticky vymizely zajímavé dočasné pracovní příležitosti. I navzdory několika lockdownům se ale podařilo zachovat stabilní pracovní místa. Na druhé straně nezaměstnanost roste. V listopadu stoupla o 0,1 procenta na 3,8 procent, v meziročním srovnání jde o 1,2% růst. Zaměstnavatelé ale stále hledají nové zaměstnance zejména v technických a dělnických profesích. Trh práce vykazuje i dlouhodobou poptávku po kvalifikovaných řemeslnících.

Na druhé straně i přesto, že zaměstnavatelé v listopadu nabízeli prostřednictvím Úřadu práce ČR 317 972 volných pracovních míst, pouze 77 082 evidovaných volných míst bylo takzvaně bez příznaku pro cizince. U dalších 240 890 pozic (76 %) zaměstnavatelé uvedli, že by na ně chtěli přijmout i pracovníky ze zahraničí. V této souvislosti na akci MPSV ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová ostatně sama uvedla:Nabízená volná pracovní místa na úřadech práce jsou, když to přeženu, vstupenkou pro zaměstnání lidí z mimounijních zemí.“

Autor:
  • Nejčtenější

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...

Začínali s jedním výrobkem. Dnes jich mají čtyři stovky a prodávají i do světa

Na trhu jsou více než třicet let. AG Foods založil Jiří Jízdný v roce 1990, začínal přitom s jediným produktem. Ten...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Energie by mohly zlevnit, na ceny před covidem ale zapomeňte

Sjednat si pevné ceny energií a na jak dlouho, nebo se spolehnout na burzovní vývoj a platit spotové ceny? To jsou...

Psycholog radí, jak odpovídat na nejčastější otázky při pohovoru

Nezaměstnanost je v Česku nízká a řada firem hledá nejrůznější odborníky. Pokud zvažujete hledat si novou pracovní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Čtvrtinu majetku drží stovka nejbohatších, střední třída u nás chybí

Premium Pouhé jedno procento české populace, tedy necelých 100 tisíc lidí, disponuje finančním majetkem přesahujícím 5 milionů...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Mladí experti vyvinuli materiál budoucnosti. Mají s ním velké plány

Češi umí pomocí mycelia vypěstovat jedinečný materiál, který má obrovskou budoucnost. Potvrzuje to unikátní projekt...

Změna oboru nemusí být pohroma. Berte ji jako výzvu, radí odbornice

Několik dlouhých let se připravujete na budoucí povolání a pak stačí propouštění ve firmě nebo její krach a musíte si...

Začínali v garáži. Dnes mají vlastní prostory, ocenění a milionové obraty

Žijí svůj velký sen, třebaže pocházejí z malé Bystřice pod Hostýnem. Před dvanácti lety rozjeli svůj e-shop. První...

Zaměstnat někoho 55+? Zaměstnavatelé pomalu mění přístup

Společnost stárne, věk odchodu do důchodu se bude prodlužovat. Přesto jsou lidé ve věku 55+ na trhu práce stále často...

AURES Holdings a.s.
Pracovník podpory prodeje Brno

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 34 000 - 34 000 Kč

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...