Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. března 2023 Marián

Co dělat, když vás nepřijali na VŠ?

  11:00
Letos budou opět odmítnuty spousty zájemců o studium na vysokých školách. Důvodem je ve většině případů nedostatek peněz, učeben i vyučujících. Dobu, kterou zájemci o vysokoškolská studia nechtěně získali, mohou využít například studiem cizího jazyka nebo brigádou v oboru, který hodlají studovat.

Pro mnoho nepřijatých adeptů studia je velkou nadějí takzvané odvolání, podle nového vysokoškolského zákona nazývané přezkumné řízení. Žádost o přezkum nepřijetí ke studiu je nutné podat děkanovi fakulty nejpozději do 30 dnů od doručení záporného vyrozumění.
Zmeškání lhůty promíjejí fakulty pouze z velmi závažných důvodů. Rozhodnutí o přezkumném řízení se školy snaží doručit také nejdéle do 30 dnů, přestože jim zákon žádnou lhůtu nestanovuje.

Podání žádosti o přezkum by měl každý odmítnutý uchazeč dobře zvážit. Je dobré využít možnosti, kterou školy nabízejí, a v určené dny nahlédnout do vlastních přijímacích testů. Studenti si tak mohou zjistit, zda vůbec v testech dosáhli dostatečného počtu bodů požadovaného pro přijetí na fakultu.
Pokud uchazeč u přijímaček neprospěl, nemá smysl odvolání podávat, zdůrazňují pracovníci studijních oddělení fakult. Pokud nemají uchazeči žádost podloženou konkrétně, například chybou ve vyhodnocení testů, nemají v přezkumném řízení mnoho šancí.

Naučte se cizí jazyk

Některé fakulty nabízejí nepřijatým uchazečům možnost přihlásit se do placených kurzů v rámci celoživotního vzdělávání. Ti, kteří nebyli přijati, tak mají možnost věnovat se požadovanému oboru.
"Toto tzv. přípravné placené studium odpovídá nejvýše rozsahu prvního ročníku

Při neúspěchu u přijímacích zkoušek na VŠ nezoufejte! Jsou tu ještě soukromé...

akreditovaného bakalářského nebo magisterského studijního programu, jeho účastníci ale nejsou studenty školy," říká Václav Hájek, tiskový mluvčí Univerzity Karlovy v Praze.
Podmínky účasti v kurzech se na jednotlivých školách a fakultách liší. Podrobné informace získáte na studijních odděleních.
Velmi často využívají nepřijatí vysokoškoláci získaný čas ke zlepšení znalostí cizího jazyka v denním pomaturitním studiu. To trvá právě jeden školní rok. "Vyberou si buď jazyk, který se už učili na střední škole a chtějí si udělat státnice, nebo začnou s další cizí řečí," říká jazyková lektorka Jana Dostálová. Na pomaturitní kurzy se mohou přihlásit maturanti z roku 2004 - přestože nebyli přijati k dalšímu studiu na vysoké škole, neztrácejí statut studenta. Zdravotní i sociální pojištění jim stále platí stát, mají nárok na studentské slevy. Ceny kurzů se pohybují mezi 20 000 a 28 000 korun a zpravidla se dají platit ve dvou i více splátkách. Přihlásit se lze většinou během celého léta.

VOŠ a soukromé VŠ přijímají přihlášky i v srpnu

Další velmi často volenou variantou je studium na vyšších odborných školách. Ty, často právě kvůli odmítnutým uchazečům z vysokých škol, vypisují druhá kola přijímacího řízení během července a srpna.

Kde hledat informace:

* www.icmcr.cz (adresář informačních středisek pro mládež, která poskytují ucelené informace o možnostech vzdělávání a brigád)

* www.vzdelani.cz (přehled jazykových škol v ČR, vyšších odborných škol, brigád)

* www.jazykovky.cz (najdete zde nabídku kurzů)

* www.vysokeskoly.cz (přehled vysokých škol v ČR, najdete zde, které fakulty nabízejí placené kurzy v rámci celoživotního vzdělávání nebo údaje o mimořádných letních přijímačkách)

* www.ssvs.cz, www.nuov.cz
(seznamy vyšších odborných škol)

* www.msmt.cz (na stránkách ministerstva školství jsou všechny zákonné předpisy a nařízení, týkající se přezkumného řízení, v sekci VŠ je kompletní seznam soukromých vysokých škol i s kontakty)

* www.kampomaturite.cz (odkazy na strany vysokých, vyšších odborných škol, nabídka jazykových škol, brigády, zkušenosti, příprava na přijímací zkoušky )
V letních termínech přijímaček bývá ještě přes tři tisíce volných míst. V současné době existuje v České republice přes 160 vyšších odborných škol, na kterých se dají studovat ekonomické, technické, humanitní, umělecké, zdravotnické a zemědělské obory, hotelnictví a cestovní ruch. Studium je nejčastěji tříleté. Jeho úspěšní absolventi získávají titul diplomovaný specialista (DiS) a mezi zaměstnavateli jsou někdy ceněni více než bakaláři z vysokých škol. Vyšší odborné školy jsou státní i soukromé. Na státních se platí školné v rozsahu od 2500 do 5000 korun ročně. Soukromé školy si stanovují výši poplatků individuálně. Ta se pohybuje převážně mezi 15 000 a 25 000 korun za rok.
Během léta ještě přijímají studenty i soukromé vysoké školy. V současné době je možno studovat na 34 soukromých vysokých školách. "Celkem 58 procent studijních programů na nich je orientováno na ekonomiku, 26 na umělecké obory, 8 na právní disciplíny a zbývajících 8 procent na informatiku nebo aplikace výpočetní techniky," dává na výběr Michal Karpíšek ze Sdružení škol vyššího studia.
S výjimkou jednoho magisterského studijního programu na Literární akademii Josefa Škvoreckého jde vesměs o bakalářské studijní programy. Školné se pohybuje mezi 25 000 a 120 000 korun za rok.
Druhá kola přijímacího řízení vyhlašují v létě i fakulty veřejných (státních) vysokých škol, které nenaplnily v řádném termínu kapacitu. Jde většinou o technické a zemědělské obory.

Kde vám poradí

Přehledy jazykových škol i s kontakty, adresář vyšších odborných škol, vzdělávací a rekvalifikační kurzy, seznamy agentur, které zprostředkují práci, nebo jazykové kurzy u nás i v zahraničí - to vše poskytují informační centra pro mládež. Ta sídlí ve 22 českých a moravských městech. V informačních centrech mladým lidem umožňují vyhledat potřebné informace a předají jim kontakty, ale žádné kurzy ani práci nezajišťují. Možnosti brigád jsou i v nabídce informačních středisek úřadů práce.

Autor:

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Důchody štěpí společnost. Jak to vidí mladí, starší generace a experti

Valorizace penzí a neodvratnost změny v důchodovém systému štěpí společnost. Mladí lidé se obávají, že na ně žádná...

Podívejte se, na co vám letos přispěje vaše zdravotní pojišťovna

Pečovat o zdraví se vyplácí. Pod to se podepisují i všechny zdravotní pojišťovny. Proto je dobré zjistit, co můžete pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Lze vydělat na inflaci? Ano, ale musíte si pospíšit

Premium Češi se stále více učí investovat, a to zejména prostřednictvím podílových fondů. Jak ale investovat správně a vydělat...

Osm doporučení, jak v době vysoké inflace investovat do sebe

Nejlepší investicí, kterou můžete ve finančně nejistých dobách podniknout, je investice do sebe. Tedy do vlastních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Daně 2022: Zmapovali jsme nejčastější chyby ve zdanění příjmu

Blíží se základní termín pro přiznání daní z příjmu. Pokud jste růžový formulář ještě neodevzdali a podáváte ho v...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Naše ekonomická rozhodování nejsou zcela rozumná. Proč tomu tak je?

Ekonomická rozhodování lidí nejsou zcela rozumná. K tomuto závěru dospěli psychologové. Tato nerozumnost je ale...

Začínal v malé dílně. Na zelené louce postavil fabriku a vyváží i do světa

Začínal v malé dílně, po čase přibral prvního zaměstnance, dnes jich má zhruba stovku. Jeho firma Arbyd patří k předním...

Pracovní dohody využívané u brigád mají i úskalí. Na co si dát pozor?

Chystáte se na brigádu? I na tu s vámi musí zaměstnavatel uzavřít smlouvu. Místo té klasické pracovní vám ovšem...

Češi berou útokem IT rekvalifikace. V oboru jsou nejvyšší platy

Advertorial Podle dat ČSÚ za 3. čtvrtletí 2022 byla v IT pracovních pozicích nejvyšší průměrná mzda, a to téměř 71 tisíc korun....

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...