Cigarety z práce mizí jen pomalu

aktualizováno 
Učitelé, lékaři či úředníci zvyklí na nikotinové pauzy mají smůlu. Nový protikuřácký zákon jim dovoluje kouřit už jen mimo pracoviště.

Ze škol, nemocnic nebo veřejných budov by měly zmizet vyhrazené místnosti pro zaměstnance-kuřáky. Může za to nový zákon chránící ty, kteří se bez nikotinu obejdou.

Dosud si v zaměstnání kuřáci nesměli zapálit tam, kde pracovali zároveň i nekuřáci. Řada firem proto vyhradila pro pracovníky závislé na nikotinu speciální místnosti. S nimi se však budou muset rozloučit kuřáci z řad učitelů, lékařů, zdravotních sester i výpravčích na nádraží. Důsledky nového zákona, který začal platit letos v lednu vysvětluje právník Petr Hůrka:

"Pokud má zaměstnavatel vyhrazenou místnost pro kuřáky a jde o školu, veřejnou budovu či zdravotní středisko, je povinen ji zrušit. Ledaže by se nacházela mimo pracoviště." Právník Oldřich Choděra k tomu dodává: "Třeba na úřadě by jinak došlo k paradoxní situaci: občan tam kouřit nesmí, ale úředník, který má povoleno ve své kanceláři kouřit, si při jednání zapálí cigaretu." Podle Choděry je však otázka, kdo bude kouření lékařů, učitelů, úředníků "hlídat", případně trestat finanční pokutou až do výše 1000 korun.

Kde si neškrtnete zápalkou

NENECHTE SI UJÍT
Peníze (c) profimedia.cz/corbis
Pozor na poplatky, ukusují z investovaných peněz
Každé zboží má na trhu svou cenu a podílové fondy nejsou výjimkou. Kdo se někdy do investování pustil, tak ví, o čem je řeč. Jak si na ně dát pozor?
Peníze (c) profimedia.cz/corbis
Budete moci i vy získat podporu z EU?
Evropská komise schválila pokyny k regionální podpoře 2007 - 2013, které stanoví pravidla pro přiznávání státní podpory a týkají se podpor, jako jsou přímé investiční dotace a daňové úlevy pro firmy. Budete mít na ně nárok?
Moře - léto - dovolená
Výběr zbývající loňské dovolené
Koncem srpna 2005 jsem nastoupila do pracovního poměru v novém zaměstnání. Z toho vyplynulo, že mám nárok na 13,5 dne dovolené za rok 2005. Přišla jsem o ně, když jsem si je nestihla vybrat doteď?

Zaměstnanci-nekuřáci, kteří jsou v obědové pauze odkázáni na veřejné restaurace, mají smůlu. I když si prosadí pracoviště bez cigaret, při jídle se jich nezbaví - v restauracích se kouřit smí.

Jeden z nejpřísnějších protikuřáckých zákonů v Evropě platí od letoška ve Španělsku. Ve srovnání s ním je ten český bezzubý. Španělé nesmějí kouřit na pracovištích, povoleno není ani zřizování oddělených kuřáren v kancelářích a výrobních halách.

I v České republice se najdou pracoviště, kde kuřákům nefandí. "Už dva roky vyháníme učitele s cigaretami do koutku ve školní zahradě," říká Dalibor Carda, ředitel základní školy v Českém Krumlově. Kdysi k nim byl shovívavější. "Měli jsme zde kuřáckou místnost. A kolegové mi pořád vyčítali, že kouří, protože jim to umožňuji. Kdybys byl tvrdší, nekouřili bychom, říkali mi. Nějakou dobu jsem je jen varoval a pak místnost opravdu zrušil," vypráví ředitel Carda. Zákaz kouření na školách schvaluje. Učitelé by podle něho měli jít příkladem - hlavně dnes, kdy si mládež sama zapálí cigaretu před školní budovou.

Existují pracoviště, kde není radno kouřit bez ohledu na zákon, a to čistě s ohledem na požární a jiná rizika. Podle zjištění České koalice proti tabáku se přesto skrývá za 11 procenty požárů na pracovišti právě cigareta.

Kuřáci bývají více nemocní

Pracovníci odbíhající s krabičkou cigaret v ruce na krátkou pauzu bývají častěji nemocní a nejsou tak výkonní. Podle studií zveřejněných na webu České koalice proti tabáku jsou náchylnější k nachlazení. Kuřáci navíc tráví denně s cigaretou asi tak čtyřicetiminutovou přestávku a přijdou firmu docela draho.

"Oproti nekuřákům nejsou tak produktivní a hůře se soustředí na práci. Podniku také stoupají náklady na údržbu prostor, kde se kouří - musí častěji měnit elektronická zařízení, malovat a podobně," upozorňuje Kateřina Langrová z České koalice proti tabáku. Pro uzákonění zákazu kouření na pracovišti se podle průzkumu koalice vyslovilo 63 procent občanů, kuřáků i nekuřáků.

Proč říci NE cigaretám v práci?

  • Kuřáci a nekuřáci jsou k sobě nevraživí, vzájemně se obviňují ze sobectví
  • Kuřáci jsou častěji nemocní, náchylnější k nastydnutí, virózám a chřipce
  • Kouř dráždí oči a sliznice všech přítomných
  • Kuřáci sice tvrdí opak, ale jejich soustředění při práci je dlouhodobě nižší

Zdroj: materiály České koalice proti tabáku

Chystáte se kolegovi, nebo dokonce šéfovi říct něco pěkně od plic? Jak na to? Čtěte ZDE.

 

Autoři: ,

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Šest pravidel, jak řídit svého šéfa, aby vás hodnotil lépe

Ilustrační snímek

Připusťme, že přímo řídit svého šéfa většinou nemůžeme. Schází nám k tomu potřebné páky. Co však řídit můžeme, je náš...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Jako podnikatel můžu všechno a dělám, co mě baví

Ilustrační snímek

Ztráta pravidelného výdělku je největší obavou lidí, kteří chtějí zkusit štěstí s vlastním byznysem. S čím je třeba na...

Poradna: Vyhrožoval jsem šéfovi, může mě za to vyhodit z práce?

Ilustrační snímek

Komunikace je důležitou součástí pracovních vztahů. Někdy se ovšem může stát, že svému nadřízenému řekneme něco, čeho...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Laviny v Alpách dál zabíjejí. Sníh pohltil šest lidí, mladík (22) zemřel

Laviny v Alpách dál zabíjejí. Sníh pohltil šest lidí, mladík (22) zemřel

Kurzy.cz V sobotu přišli v Alpách o život hned dva lidé. Jedním z mrtvých byl 22letý mladík, kterého spolu s jeho přáteli strhla...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONTROLOR VADNÝCH VÝROBKŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 26 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz