Chcete znát mou výplatu? Neřeknu!

  10:00aktualizováno  10:00
Mluvkům hrozí vyhazov. O SVÉM PŘÍJMU NEMLUVTE. Tajemstvím bývá také obchodní politika firmy a údaje o klientech.
O tom, jak to ve vaší firmě chodí, s kamarády raději nemluvte. Přílišná sdílnost škodí. Zvlášť pokud se týká klientů, firemních postupů nebo platů zaměstnanců.

Češi se rádi blýsknou svými znalostmi politiky nebo sportu. Někteří s oblibou hovoří i o tom, jak to chodí u nich v práci. Pokud patříte do této skupinu, měli byste přibrzdit, nepouštět si pusu na špacír. Mohlo by se stát, že dostanete vyhazov.

Firmy chrání své know-how

Vedení firem ví, že konkurence nespí. Svá firemní know-how si proto pečlivě chrání. V mnoha firmách se zaměstnanci už v pracovní smlouvě zavazují k mlčenlivosti v oblastech, které zaměstnavatel považuje za důvěrné. Je nepřípustné vykládat mimo firmu o její obchodní politice. Můžete totiž dodat konkurenci důležité informace, a porušit tím obchodní tajemství. Probrat s bývalým spolužákem nebo se sousedkou, jaké máte klienty a jak s nimi co řešíte, může mít vážné následky. Pokud se o tom zaměstnavatel dozví nebo když mu tato sdílnost způsobí komplikace, můžete počítat s následky. Tajemstvím bývá nejen obsah obchodních smluv, ale i veškeré dohody mezi vaším zaměstnavatelem a jeho obchodními partnery. Za důvěrné jsou považovány informace o používaných technologiích a pracovních postupech. Zaměstnanci nesmějí mluvit ani o nových nápadech, kreativních návrzích či inovacích.

Debaty o platech dělají problémy

NENECHTE SI UJÍT
kostky
Jak obchodovat s českými akciemi on-line?
České akciové tituly dosahovaly v posledních letech nadprůměrných zisků a stále přitahují nové investory. Nevypaaltily by se i vám?
tele
Vážím si lidí, kteří drží slovo
Vladimír Starý je generálním ředitelem farmaceutické společnosti Boehringer Ingelheim. Co radí ostatním, kteří chtějí udělat kariéru?
Nechutná vám voda? Upravte si ji
Máte pocit, že vaše voda není v pořádku? Je kalná, zdá se vám příliš tvrdá nebo vám prostě jen nechutná? Tak s tím něco udělejte!

V mnoha firmách si nepřejí, aby se mezi zaměstnanci hovořilo o platech. Doktor Libor Kohoutek, právník společnosti Ornela, říká: „Pokud se zaměstnavatel a zaměstnanec v pracovní smlouvě dohodnou, že plat nebude zveřejňován, měl by o něm pracovník pomlčet. V opačném případě to může zaměstnavatel hodnotit jako porušení pracovní kázně, které třeba povede až k rozvázání pracovního poměru.“

Pozor na konkurenční doložku

Konkurenční doložka říká, že pracovník nesmí určitou dobu po ukončení pracovního poměru vykonávat pro jiného zaměstnavatele nebo jako podnikatel činnost, která je shodná s předmětem činnosti bývalého zaměstnavatele. Jejím prostřednictvím si firma zajišťuje, aby zaměstnanec, který má přístup ke strategickým informacím, neodešel z firmy s citlivými daty ke konkurenci, a bývalého zaměstnavatele tak nepoškodil. „Konkurenční doložka musí být uzavřena písemně. Je věcí dohody smluvních stran, na jak dlouhou dobu bude konkurenční doložka sjednána. Tato lhůta však nesmí překročit jeden rok po skončení pracovního poměru, na delší dobu by byla neplatná,“ uvádí doktor Alexandr Kocián z advokátní kanceláře Kocián, Šolc, Balaštík. Pokuta sjednaná za porušení konkurenční doložky musí být přiměřená.

Výše kompenzace za budoucí znevýhodnění zaměstnance na trhu práce není stanovena. Obvykle se však zaměstnavatel zavazuje vyplatit pracovníkovi odchodné ve výši průměrného výdělku za dobu stejně dlouhou, jako je trvání konkurenční doložky. Konkurenční doložka výrazně omezuje budoucí uplatnění pracovníka a jeho další působení v oboru. Proto by si měl každý velmi dobře přečíst, co podepisuje.

O čem se v práci nemluví

  • Důvěrné jsou pouze osobní údaje, například platy 73 %
  • Důvěrné jsou pracovní údaje, například o klientech 2 %
  • Můžeme mluvit o všem 17 %
  • Nesmíme mluvit o osobních, ani o pracovních věcech 8 %

Zdroj: jobdnes.cz

Chystáte se kolegovi, nebo dokonce šéfovi říct něco pěkně od plic? Jak na to? Čtěte ZDE.


Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Poradna: Chci požádat o předčasný důchod, můžu pak dále podnikat?

Ilustrační snímek

Odchod do důchodu není povinný, důchodce může i nadále pracovat a kromě výplaty pobírat i penzi. Ale jak je to v...

Vykouřila se vám z hlavy slovíčka, která jste už znali?

I vám se vykouřila většina slovíček cizího jazyka, který jste se kdysi učili, z...

Studovali jste kdysi nějaký cizí jazyk, ale protože jste jej dlouho nepoužívali, máte nyní problém se domluvit. Nic...

KOMENTÁŘ: Česku ujíždí vlak v přetahované o ukrajinské pracovníky

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Český trh práce trpí nedostatkem zaměstnanců. Řadu pracovních příležitostí tak u nás našli lidé z Ukrajiny. Teď o ně...

Bitcoin je podle Elona Muska lepší pro peněžní transakce než papírové peníze

Bitcoin je podle Elona Muska lepší pro peněžní transakce než papírové peníze

Kurzy.cz Shrnutí: Komentář Elon Muska na téma Bitcoin a krypto Jihokorejský fond může investovat do blockchain technolog...

Najdete na iDNES.cz